688 Metre Uzunluğundaki “Yürüyen Gezi Merdiveni” Çin’de Açıldı

Yayın Tarihi 1 Eylül 2016 Yazdır

Yürüyen merdiven, Çin’in merkezinde Hubei eyaletindeki Enshi Kanyonu doğal alanında yer alıyor.

Çin, 688 metre uzunluğundaki ‘dünyanın en uzun manzara merdivenini’ 1 Ekim’de açtı. 4.3 milyon £’luk makine, ziyaretçileri Hubei eyaletinde bulunan Enshi Kanyonu’ndaki bir dağdan aşağı 18 dakikada indiriyor.

Çin’in merkezinde bulunan doğal bir alanda, turistleri dağdan aşağıya indirmek için etkileyici bir yürüyen manzara merdiveni açıldı. People’s Daily Online’ın haberine göre dünyanın en uzun manzara merdiveni unvanını alan 688 metre (2,260 fit) uzunluğundaki makine, Hubei eyaletinde bulunuyor ve ziyaretçilerin 18 dakika süren seyir boyunca etrafı görmelerine olanak tanıyor. Yürüyen merdivenlerin gelecekte çevreye karışması umuduyla tırmanan bitkiler de eklendi. Bu heybetli merdiven, Enshi şehrinin hemen dışında yer alan Enshi Büyük Kanyonu’nda bulunuyor.

Başlangıçtan bitiş noktasına kadar geçen süre 18 dakika olan merdivenin inşası, yaklaşık 36 milyon Yuana (Yaklaşık 17 milyon TL) mal oldu. Alanın zirvesinden aşağı kanyona doğru saatte yaklaşık 7.300 kişi taşınabiliyor.

Merdiven, Golden Week (Altın Hafta) ulusal tatil haftası için tam zamanında açıldı ve bu yeni ulaşım yöntemini denemek isteyen turistlerle dolup taştı.

Enshi Büyük Kanyonu Doğa Alanında bir temsilci, MailOnline’a şunları söyledi: “Artık turistler, dağdan aşağı inmek için yürüyen merdiveni kullanabiliyor. Seyir sırasında konfor derecesini yükseltiyor. Bu merdivenin ikinci etabını, Ekim Golden Week tatili için 1 Ekim’de açtık. Merdiven, turistlerin dağdan aşağı indiği yol üzerine inşa edildi. Mayıs 2011’de, 288 metre (945 fit) uzunluğundaki ilk etabı açmıştık. İlk etap, dağdan aşağı inen güzergâhın bir kısmını kapsıyordu, şimdi ise merdiven 688 metre uzunluğunda (2.260 fit) ve dağdan iniş seyahatinin tamamını kapsıyor. 1-7 Ekim tarihleri arasında doğal alanımızı 150 bin turist ziyaret etti ve bunlardan 70 bini merdiveni kullandı. Bu rakam beklentilerimizin üzerinde.”

Yürüyen merdiven, yerli sürdürülebilir kaynaklardan yapıldı ve doğaya karışması için bu ulaşım aracının hemen yanına bitkiler ekildi.

Ziyaretçiler, sosyal medya sitesi Weibo üzerinden bu yeni cazibe noktasıyla ilgili deneyimlerini paylaştı. Kullanıcılardan biri şu yorumda bulundu: “Buraya ulusal tatil sırasında gittim. Babam ve büyükannem yürüyen merdiveni kullandı. Merdivenleri kullananlardan sonra vardılar.”

Bir başkası ise şunları ifade etti: “Buraya kışın gittim. Çok fazla rüzgârlıydı. Bir daha asla yürüyüşe gitmeyeceğim.”

Bir başkası ise şunları ifade etti: “Buraya kışın gittim. Çok fazla rüzgârlıydı. Bir daha asla yürüyüşe gitmeyeceğim.”

Yukarıdan aşağıya 18 dakika

Çevre dostu: Merdiven yerli sürdürülebilir kaynaklardan imal edildi ve yanlarına bitkiler dikildi.

Çok işlek bir merdiven: Alanın zirvesinden aşağı kanyona saatte 7.300 kişi taşıyabiliyor.

Pahalı bir mekanizma: Merdivenin inşası, yaklaşık 32 milyona (3.8 milyon £) mal oldu ve başlangıçtan bitiş noktasına kadar geçen süre 18 dakika.

Nefes kesen manzara: Merdivenin doğaya karışması için yanlarına bitki ve ağaçlar dikildi. Asansör, iki etapta inşa edildi, son etap kamuya 1 Ekim’de açıldı. Turistler, yerli sürdürülebilir malzemelerden yapılan ‘dünyanın en uzun yürüyen manzara merdivenini” kullanıyor. Turistler, Çin’in en yoğun turist sezonlarından biri olan Golden Week tatili boyunca merdivenle seyahat etti.