Yurtdişi Tanıtım Destekleri Ve Yerinde Gümrükleme

Yayın TarihiMart-Nisan, 2017 Veli Ayçiçek - Yönetim Sistemleri Uzmanı CPA Danışmanlık Hizmetleri Yazdır

2023 yılı Türkiye hedefleri kapsamında tespit edilen “500 Milyar Dolar İhracat” seviyesine ulaşmak için Üretim, Reklam – Tanıtım, Lojistik, Gümrükleme faaliyetlerinde; Kurumların, Daha Hızlı – Düşük Maliyetli – Daha Kaliteli ürün – hizmet sunumu ile marka tutunmasını sağlamak maksadıyla bir dizi kolaylıklar ve destekler Devlet kanalı ile yapılmaktadır.

YURTDIŞI TANITIM DESTEĞİ; T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından, 2010/6 Sayılı Yurt Dışı Birim, Marka ve Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ kapsamında verilen teşviklerden bir tanesidir. Yurt dışı tanıtım desteği kapsamında şirketlerin yurt dışında gerçekleştirdikleri reklam ve tanıtım faaliyetleri devlet tarafından desteklenir.

Teşvik kapsamında desteklenen tanıtım ve reklam faaliyetlerinden bazıları şunlardır: Televizyon reklamları, Gazete ve dergi reklamları, İnternet sitelerine verilen reklamlar, Şirket ve ürün tanıtım kataloğu bastırma, İnternet sayfası ve web sitesi tasarımı Destek Oranları ve Miktarları: Yurt dışı tanıtım teşviki destek oranı %60‘tır. Türkiye’de yerleşik bir şirket, yurt dışında kira teşviki kapsamında birimi yok ise, yıllık toplam 250.000 ABD Dolarına kadar hibe alabilir.

Şirketin, yurt dışında kira teşviki kapsamında desteklenen birimi var ise, birimi olduğu her bir ülke için 150.000 ABD Dolarına kadar hibe alabilir.

Ayrıca; İhracatçılar Birliği üyesi olup TURQUM (Turkish Quality of Machinery) Ürün Uygunluk Markası belgesine sahip olanlar; Yurtdışında periyodik olarak yayınlanan sektörel dergilere ilan verilmesi karşılığında ilan bedeli/bedellerinin %80’i oranında 30.000 $’a kadarı (yıllık) Makine Tanıtım Grubu (MTG) tarafından desteklenmektedir.

YETKİLİ YÜKÜMLÜ STATÜSÜ

Dünyada 46 ülkede geçerli olan, Yetkilendirilmiş yükümlü statüsünün esas hedefi Uluslararası Ticaret Zincirinde güvenliğin sağlanmasıdır. Statü bu amaçla; Gümrük yükümlülüklerini yerine getiren, mali yeterliliğe ve güvenlik standartlarına sahip firmalara veriliyor. Yetkilendirilmiş yükümlü statüsüne (YYS) veya uluslararası tanımı ile AEO (Authorized Economic Operator), sahip üretici ve ihracatçı firmaların ilk avantajı ihracatta yerinde gümrükleme. Yerinde gümrükleme uygulamasıyla eşyanın ihracata yönelik gümrük işlemleri firmanın kendi tesislerinde kolaylıkla yapılıyor.

İhracat ürünü; İhracat gümrük idaresine getirilmeden, doğrudan Çıkış gümrük İdaresine sevk ediliyor. Böylece izin sahibi firmanın gümrüğe gelmesine, gümrükte beklemesine gerek kalmıyor. Kendi tesisinde güvenle işlemlerini gerçekleştiren firma, hem zamandan hem de operasyon maliyetlerinden tasarruf ediyor. 2023 İhracat hedeflerine ulaşmak için Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsünün Lojistik firmaları için sağladığı “İzinli Gönderici” uygulaması. İzinli Gönderici olan taşıyıcı firma, gümrük işlemlerini kendi tesisinde kolayca yapıyor ve sonrasında aracını herhangi bir gümrüğe gitmeden doğrudan Çıkış Gümrük İdaresine sevk ediyor. İzinli gönderici teminatıyla, büyük bir taşıma ağına sahip olmayan ihracatçılar, Kobiler, hızlı, kolay ve güvenli ticaret yapabiliyorlar. Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsüne ulaşabilmek için şartlardan bazıları:

ISO 9001 Kalite Yönetim sistemine ve Belgesine Sahip Olmamız, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim sistemine ve Belgesine Sahip Olmamız.

Bu belgeler bize bu yolda yardım sağlayacak Ehliyet veya kaptanlık belgesi olarak görebileceğimiz belgelerdir.

Bu belgeler ISO(Uluslararası standartlar teşkilatı) Tarafından belirlenmiş standartların gerekliliklerini sağlayarak ilgili denetimlerden başarıyla geçerek alınabilecek belgelerdir. Sizde danışmanlık firmaları üzerinden sistem kurulumu ve belgelendirme süreçleri ile ilgili destekler alarak bu süreçleri kolayca tamamlayabilirsiniz.