WEE Çin Fuarı Devam Ediyor

Yayın TarihiKasım-Aralık, 2020 by Peng Jie, EW Correspondent Yazdır

Bir yandan ağustos sıcağı ve salgınla ilgili endişeler sürerken 2020 Fuarı Çin’in Dikey Taşıma Sektörünün sağlığını gösteriyor.

Şangay’da düzenlenen Dünya Asansör ve Yürüyen Merdiven (WEE) Fuarı tarihinde ikinci kez mayıs ayında düzenlenmesi gereken tarihinde değil COVID-19 pandemisinden dolayı ağustos ayında yapıldı.Ziyaretçiler, gündüz 37° C’ye ulaşan sıcaklıkla zamansız bir yaz sonu subtropikal sıcak hava dalgasıyla karşılaştı. Pandemiye ve sıcağa rağmen bile olsa, iki yılda bir düzenlenen WEE uluslararası asansör sektörünün en büyük fuarlarından biri olarak kabul ediliyor. Ön salonun girişindeki yürüyen merdivenler, katılımcıları ve ziyaretçileri kavurucu güneşin altında yukarı ve aşağı taşımak için durmaksızın çalıştı. Küresel ölçekte etkili olan pandeminin gölgesi zihinlerde yer almaya devam ediyordu. Tanıdık bir mekan olan Şangay Ulusal Sergi ve Kongre Merkezi’nin (NECC) girişine yaklaşan ve toplanan insan sayısının azalmasından salgının etkileri anlaşılıyordu.

Aylardır okullar kapalı, toplu taşıma durmuş ve insanlar maske takıp sosyal mesafe kurallarına dikkat ederken herkes evinin en güvenli yer olduğunu düşündüğü için muhabiriniz de Pekin’den ayrılmak konusunda tereddüt etmişti. Asansörlerin günde iki kez sterilize edildiğini ve bunun kayıtlarının asansör duvarına asıldığını görüyorduk. Yılın ilk aylarında, halen bilinmeyen virüsün Wuhan’da ağır bir bedel ödetmesinin ardından, Çin’de insanların büyük bir bölümü ya devlet düzenlemeleri ya da kişilerin kendi kendilerini tecrit etmeleri nedeniyle evlerinde kaldılar ve merkezi hükümet ülke çapında tıbbi kaynaklarını seferber etmeye başladı. Ülkedeki herkes virüsün yayılma zincirini kırmak üzere etkin bir biçimde hareket ederken sağlık çalışanları da mümkün olduğunda çok hayat kurtarabilmek amacıyla ön saflarda yer aldılar.

Kurallarda Rahatlama

Bütün bu çabaların karşılığı yaz başında alınmaya başlandı ve böylelikle günlük yeni vakalar görülmesine ve ülkenin çeşitli bölgelerinde salgının yayılmaya devam etmesine rağmen WEE Fuarı gibi büyük etkinliklerin güvenli bir biçimde açılması mümkün hale geldi. Maske takmak, ateş ölçümü ve sosyal mesafeyi korumak günlük hayatın bir parçası haline geldi ve WEE Fuarının düzenlendiği alana girebilmek için ziyaretçileri diğer güvenlik prosedürlerine uymanın yanı sıra pasaport olarak bir kişisel yeşil QR kodu almaları gerekti.

Katılımcılar park sistemleri, saha güvenlik aparatları, üretim makineleri, iç mekan montajları, makineler ve çeşitli komponentlerden oluşan ürün ve çözümlerini sergilemek için bir hayli hevesli görünüyordu. Asansör kabinleri virüslerin yayılma riskinin daha yüksek olduğu yerler olarak görüldüğünden, salgının ardından birtakım yenilikler ortaya çıktı. Virüsün butonlar vasıtasıyla yayılmasının önüne geçebilmek için üreticiler dokunmadan çalışan paneller, yolculara yönelik ses aktivasyonu ve kişisel kimlik çözümleri gibi birtakım temiz, güvenilir ve virüse karşı koruyan çözümler ürettiler.

Diğer yıllardan farklı olan bir şey daha vardı: WEE 2020’de daha az büyük teşhir ile bir dizi insansız stand vardı. Katılımcılardan bazıları firmalarının geleneksel olarak gelişen ihracat işlerinden keyif aldığını, ancak devam eden küresel salgının ihracatlarını neredeyse sıfıra indirdiğini söyledi. Yurt dışından müşteri ve iş ortaklarının standlarını ziyaret etmesi konusunda pek ümitli değildiler ve bu da onları hayatta kalabilmek için en azından yakın gelecekte iç pazara dönmeye zorluyordu.

Neyse ki Çin asansör pazarı istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyor ve bu kapsamda birçok yerel asansör, yürüyen merdiven ve komponent üreticisi ürün yelpazelerini çeşitlendirmeye başladı. Örneğin, önde gelen bir yürüyen merdiven basamağı tedarikçisi konut asansörlerini sergiledi. Aslında artan şehirleşme, gelişmiş yaşam alanları, kapsamlı altyapı inşaatı ve araştırma faaliyetlerinin hepsi pazardaki talebin sürekli değişmesine yol açıyor. Önceden asansörü bulunmayan altı katlı binalara asansör monte edilmesi gibi mevcut binalarda yeniden düzenlemeye yönelik projeler sektöre zorlu bir iş çıkarıyor. Ismarlama konut asansörleri ile özel amaçlı asansörlere olan talep de yükselişte. Çin pazarı dünyaya tamamen açık olsa da birçok katılımcı bunları niş olarak görüyor.

Monarch BST’den Shelly Zhou firmasının küresel çaptaki işlerindeki yardımından dolayı ELEVATOR WORLD’e teşekkürlerini iletti. Firmasının gümüş standında, bu yıl çok yabancı yüz görülmemesine rağmen, neredeyse geçmiş yıllarda olduğu kadar ziyaretçi çekti. Canny standından Richard Zhu, Canny’nin 2019’da bir kez daha Global Asansör Sektörü Zirvesi’nin İlk On Üreticisi arasında yer aldığını ve istikrarlı bir şekilde artan satış rakamlarından memnuniyet duyduklarını söyledi. Canny’nin genel müdürü Wang Youlin Çin Asansör Derneği yönetim kurulu başkanı Li Shoulin’e firmasının standını gösterirken ben de Ningbo Xinda standındaki eski arkadaşlarla sohbet ettim ve EW’ün yıllardır çalışmalarını izlediği bu tanınmış markanın standında yer alan makinelere yakından bakmaya gelen ziyaretçiler olduğunu görmekten memnuniyet duydum.

Dikey Taşıma Sektörünün Çıkmazı

Etkinlikte üreticilerin ve idarecilerin ideolojilerini değiştiren, Çin asansör sektörünün içinde bulunduğu çıkmaz vurgulandı. Bir taraftan ülkenin asansör üretim kapasitesi pazardaki talebin çok daha üzerinde artarken diğer taraftan iyi eğitimli bakım teknisyenlerinin eksikliği mevcut dikey taşıma ekipmanının kapsamlı performansını ve sektörün sağlıklı gelişimini engellemeye başlamış durumda. Daha fazla sayıda üniversitede dikey taşıma üzerine eğitim verilmeye başlanırken okulların saha uygulamaları da eğitime katkı sağlamaya başladı. Yine de sektörde asansör konusuna daha çok odaklanan temel bir değişime ihtiyaç duyulmakta.

Firmalar yalnızca büyük miktarda üretim yapmaktansa büyük sektörlere bakım hizmeti vermeyi de artırmalılar. Asansör sektörü açısından müşteri hizmetleri ve kamu hizmetlerinin doğası her zamankinden daha önemli ve değerli hale geldi. Çağrının yanıtlanmasıyla başlayan süreç müşterinin istek ve endişelerinin tasarıma dönüştürülmesi ile devam ediyor. Bu trend WEE Fuarındaki katılımcılarının sundukları müşteriye özel çözümler ve teknolojilerden görülebiliyor.

Saha teknisyenlerinin iyi eğitimli, teknik açıdan kalifiye, hizmet odaklı, takım çalışmasına yatkın ve müşteriler ve topluma karşı düşünceli, uzlaşmacı ve sorumlu olmaları gerekiyor. Görevleri yalnızca rutin bakımları ve arıza tespitlerini yapıp asansörün çalışmasını sağlamak değil, aynı zamanda firma imajını korumak ve müşterilerle ilgili işlerle ilgilenmek. Bu saha çalışanları firma temsilcisi gibi hizmet verdikleri için bu kişilere gereken saygının duyulması, yeterli değerin verilmesi ve bu kişilere iyi davranılması gerekiyor.

Yükselen Ekonomi

Yakındaki otoyoldan geçen kamyonların gürültüsü duyulurken Şangay’da kaldığım otel odasından her iki dakikada bir Hongqiao havaalanından kalkan uçaklar görülebiliyor. Bu, Yangtze Deltası’nın ekonomik dinamiğinin arttığını gösteren yüreklendirici bir işaretti. WEE Expo 2020, katılımcıların mevcut zorluklar karşısında sergiledikleri hevesli ve istikrarlı duruşla bir hayli etkileyici idi. Bence, sektördeki genç nesil işlerine güvenle odaklanabilir ve doğru olanı yapmak için çalışabilir. Büyün hayal kırıklıkları ve gecikmelere rağmen WEE 2020 Fuarı, büyük bir başarı elde etti.

Tarih çoğunlukla yüzyıllarla ölçülürken yaşam süresi yalnızca yıllarla ölçülebilir. Ricia Sturgeon-Hendrick liderliğinde fuara katılan EW ekibi bundan yirmi yıl önce Şangay’da stant sunumu yapmak ve Çin Dünya Asansör Fuarı 2000 hakkında bir rapor hazırlamak için bir araya geldiğinde o zamanlar Bund’dan gözlemlenen Pudong’un hızla değişen silueti ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmişti. Jin Mao Kulesi o zamanlar halen yapım aşamasındaydı (EW, Eylül 2000 ve Ocak ve Şubat 2001 sayıları) fakat 2016’da ondan daha yükseği yapılmıştı. Geçenlerde bir Ağustos öğleden sonrasında nehir kenarındaki kaldırımın sıcaklığına aldırmadan o zamandan beri her şeyin nasıl değiştiğini görmek için yeniden Bund’a çıktım. Şehrin silueti yine görülebiliyordu fakat mükemmel bir gelişim göstermiş, uyumlu ve daha parlak ve daha şehirli görünüyordu.