Üstün Zekâlı ve Üstün Yetenekli Öğrencilere Otis Türkiye Desteği

Yayın TarihiMart-Nisan, 2020 Yazdır

Sektörün öncü firmalarından Otis Türkiye, sosyal sorumluluk projelerinden bir yenisine daha imza attı. İzmir Konak’ta bulunan ve 3 yıldır ödenek yetersizliği nedeniyle tamir ve bakımı yapılamayan Bilim Sanat Merkezi’nin asansörlerini tamir edip öğrenci ve öğretmenlerin hizmetine sundu.

Üstün zekâlı ve üstün yetenekli öğrencilere eğitim verilen Bilim ve Sanat Merkezi’nde Yaşları 8 ile 15 arasında değişen 800 öğrenciye 7 katlı binada 32 öğretmen tarafından eğitim veriliyor. Daha önce farklı sosyal sorumluluk projelerinde bulunan Otis, Kasım 2019’da okul hakkındaki haberleri duyduktan sonra harekete geçti ve asansörlerin tamir ve bakımını üstlendi. Bu kapsamda 3 yıldır kapalı olan asansörler için önce teknik inceleme yapıldı. Tespit edilen arızalar giderildikten ve yedek parçalar temin edildikten sonra MMO ile bizzat iletişime geçilip denetleme yapılması sağlandı. Denetlemenin ardından tespit edilen eksiklikler giderildi ve üniteler en kısa sürede çalışır duruma getirildi. Asansör etiket sürecinin ardından ise periyodik bakımları için bölgenin donanımlı uzman personelleri atandı.

“Var olduğumuz sürece Bilim ve Sanat Merkezi’nin destekçisi olacağız”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Otis Türkiye Genel Müdürü Özgür Aren, “Okuldaki asansörlerin kapalı olduğunu gazetelerde okuduk ve derhal okulla iletişime geçtik. Ne yazık ki 3 yıldır asansörlerin kullanım dışı olduğunu öğrendik. Bu okul ve öğrencileri için neler yapabiliriz diye yola çıktık. Teknik ekibimiz ünitelerin kontrolünü sağladı, derhal parça değişimlerini ve tadilatını gerçekleştirdik. Makine Mühendisleri Odası ile asansörlerin fenni muayenesi için bizzat iletişime geçtik. Var olduğumuz sürece Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinin yanında olacağız” dedi.

Çocukları erken yaşta bilinçlendiriyoruz

Sektör lideri olmanın sorumluluğu ile hareket ettiklerini de dile getiren Otis Türkiye Genel Müdürü Özgür Aren, “Türkiye’de alışveriş merkezleri, sinema, tiyatro salonları gibi halka açık alanlarda asansör ve yürüyen merdivenlerin hatalı kullanımıyla karşılaşıyoruz. Otis olarak özellikle çocuklara erken yaşlarda bu araçların emniyetli kullanılmasının gerekliliğini öğretmek ve ebeveynleri bilinçlendirmek üzere, ‘Bay Otis’ sosyal sorumluluk projesini başlattık. Hedef kitlemizi, okul öncesi çocuklar, 7-10 yaş grubu ve ebeveynler oluşturdu. İlk olarak 2013’te Kanyon ve İstinye Park AVM’de hayata geçirdiğimiz projemiz başarıyla devam ediyor. 2015’te Resim İstanbul Konut Projesi’nde yaptığımız çalışmadan da çok olumlu tepkiler aldık. Bu yıl Akasya Acıbadem’de daha fazla çocuk ve ebeveynlere, doğru kullanım, dikkat edilmesi gerekenleri aktarmaktan mutluluk duyuyoruz. Otis Türkiye olarak gelecek nesillere olan sorumluluğumuzu unutmadan sektöre öncülük etmeye devam edeceğiz” dedi.