Türkiye’nin En Hızlı Asansörleri İFM’de olacak

Yayın TarihiNisan-Mayıs, 2021 by Bülent Yılmaz Yazdır

İstanbul’un bölgesel ve küresel bir finans merkezi olmasını hedefleyen, yaklaşık 300 bin m2 alan üzerine kurulması planlanan, İstanbul Finans Merkezi (İFM) Projesi, bankacılık sektörünün devlerini bünyesinde barındıracak.

Şu an için devam eden Türkiye’deki en büyük proje olan İFM projesi, Merkez Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası gibi kamu bankaları, SPK ve BBDK gibi kamu kurumları ile T.A.O., Enisler ve İş GYO A.Ş. özel sektör mülkiyetindeki yatırımları içeriyor.

İlk tanıtımı 2008 yılında yapılan ve inşaatına 2012 yılında başlanan İstanbul Finans Merkezi projesinin açılışı önce 2018’e ardından 2022’ye ertelenmişti. Yüklenici inşaat firmalarının finansal problemleri nedeniyle yavaşlayan projede Türkiye Varlık Fonu (TVF) Eylül 2019’da Ağaoğlu, İntaş ve YDA’nın haklarını satın almıştı. TVF, 1,3 milyon metrekarelik kullanılabilir alanı olan projenin yaklaşık 465 bin metrekarelik kısmını proje, hafriyat, arsa bedelleri ve bugüne kadar tamamlanan inşaat maliyetleri dahil olmak üzere 1,67 milyar TL karşılığında devraldı.

Proje Cumhurbaşkanlığı’na Geçiyor

Ekim 2019’da ise yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’nin altında İstanbul Finans Merkezi Daire Başkanlığı (İFDB) kuruldu. Bu birim, İstanbul Finans Merkezi projesinin tamamlanması ve faaliyete geçmesini sağlamak için yürütme ve koordinasyon görevini yerine getirecek. Ayrıca İFDB İstanbul’u küresel bir finans merkezi haline getirmek için çalışacak olan Daire Başkanlığı strateji ve politika geliştirecek. Yeni yapılanma ile birlikte İstanbul Finans Merkezi projesi ile ilgili farklı kurum ve kuruluşlar tarafından geliştirilen tüm mevzuat çalışmalarını birbirine uyumlu hale getirecek olan yeni birim, koordinasyondan da sorumlu olacak.

Önceleri Ataşehir ilçe sınırlarında kalan sonrasında 2014 yılındaki torba yasada yapılan düzenleme ile Ümraniye İlçesi sınırlarına dahil edilen İstanbul Finans Merkezi ilan edilen alanda; 1/5.000 Ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1.000 Ölçekli Uygulama İmar Planı, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca 2012 yılında onaylandı. Bu planda, ana aks/omurga çevresinde ise çeşitli büyüklüklere ayrılmış, kendi yarı özel kamusal alanları, iç avlusu ve ticaret alanları bulunan konut adaları oluşturulmuştur.

Tüm yapı blokları, yapı adalarını çevreleyecek konumda yerleştirilmiş, bu nedenle adanın ortasında geniş bir açık alan elde edilmiştir. Bu açık alan hem yeşil alan hem de kamusal ortak alanlar olarak değerlendirilmekte ve yapı bloklarının birbirleriyle bir kent duvarı oluşturmasına izin vermektedir. Bu kent duvarı sayesinde yollar ve sokaklar daha net tanımlanmakta, tekinsiz ve güvensiz açık alan hissini kullanıcılarına vermemektedir. Hem ada ortasındaki ortak yeşil alanlar hem de sokaklar yapı blokları ile çevrelendiği için daha dinamik bir kent dokusu oluşturulmaktadır. Bu doku ve yapı bloklarının dizilişinden gelen süreklilik kenti tanımlı hale getirir ve kentsel sokakları ve aksları kentsel bellek oluşturacak şekilde hafızalara kazıyabilir.

Türkiye’nin En Yüksek Binası Finans Merkezinde Yükseliyor

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nde yapımına başlanan Merkez Bankası Binası tamamlandığında Türkiye’nin en yüksek binası olacak. Merkez Bankası Kulesi 353,90 metre yüksekliğinde ve 301.651 metrekarelik kapalı inşaat alanına sahip olarak tasarlandı. 2018 yılında inşaatına başlanan Merkez Bankası yapısının ilk mimari grubu ile yol ayrılığı yaşanmış ve sonrasında projenin tasarımı baştan aşağı yenilenmişti. Bu süreçte 2015 yılında Merkez Bankası tarafından düzenlenen tasarım yarışmasını kazanan Almanya merkezli mimarlık firması HPP’nin hazırladığı mimari proje geçtiğimiz yılın başında rafa kaldırıldı ve Vizzion Architects’ en Şefik Birkiye’nin projesi ile ilerleme kararı alındı.

Asansör ve Yürüyen Merdiven Üniteleri

Türkiye ekonomisinin 2018 yılından sonra yavaşlaması ile oluşan durgunluk inşaat sektöründe kendini daha fazla hissettirdi. İnşaat sektörü ile doğrudan bağlantılı olan asansör sektörünün de bu durumdan etkilenmesi kaçınılmaz oldu. Ancak İstanbul Finans Merkezi bünyesinde yer alan yüksek yapılar hem sektöre nefes aldırırken hem de çok uluslu firmalar arasında kıyasıya bir rekabete sahne oldu. Toplamda 635 asansör ve yürüyen merdiven/bant ünitesinin yer aldığı projelerde 6-9 m/s bandında hareket eden ünitelerden çift katlı asansörlere kadar birçok yeni ve teknolojik ürün gamı yer almaktadır.

Türkiye’nin En Hızlı Asansörleri Yeni Merkez Bankasında Olacak

Projedeki en yüksek yapı olan Merkez Bankası tamamlandığında Türkiye’nin en hızlı asansörleri unvanını da ele geçirecek. İhalesi geçtiğimiz aylarda yapılan ve KONE’nin yapacağı dikey taşıma sistemleri Destinasyon Kontrol Sistemiyle yaya trafiğinin kontrol edileceği toplam 60 asansör ve 26 yürüyen merdivenden oluşuyor. Proje kapsamında yapılacak 18 adet çift katlı asansörden 12 adedi 9 m/sn’lik hızları ile Türkiye’nin en hızlı asansörleri olacak.

Kaynakça / References

  1. http://www.emlakkonut.com.tr/tr-tr/istanbul-finans-merkezi
  2. https://cbfo.gov.tr/ifm-hakkinda/
  3. https://www.sozcu.com.tr/2019/emlak/cumhurbaskanligi-bunyesinde-istanbul-finans-merkezi-dairesi-kuruldu-5408346/
  4. https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/bakan-kurum-istanbul-finans-merkezi-projesi-yuzde-60-seviyesine-gelmis-durumda/2104333
  5. https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/turkiye-varlik-fonundan-istanbul-finans-merkezi-aciklamasi/1593849
  6. https://www.haberturk.com/son-dakika-3-insaatci-cekildi-varlik-fonu-finans-merkezi-ne-ortak-2525358-ekonomi
  7. https://www.tvf.com.tr/portfoyumuz/gayrimenkul
  8. https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0stanbul_Finans_Merkezi
  9. https://mpgm.csb.gov.tr/istanbul-uluslararasi-finans-merkezi-i-4588