TRANSİST 2018 4C Temasıyla Gerçekleşti

Yayın TarihiOcak-Şubat, 2019 Yazdır

İstanbul Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 11'inci kez düzenlenen TRANSİST İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı, 8-10 Kasım 2018 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Türkiye’nin en büyük ulaşım etkinliği olması hedefiyle düzenlen fuar, ulaşım sektörünün öncülerini, ulusal ve uluslararası ölçekte profesyonelleri, belediye başkanlarını, Üst düzey kamu yetkilileriyle çok sayıda akademik ve sivil toplum kuruluşunun temsilcilerini ve yatırımcılarını bir araya getirdi. Fuarın 2018 yılı teması ise 4C: Cost (Maliyet), Capacity (Kapasite), Congestion (Sıkışıklık) ve Connection (Bağlantı) oldu.

2 gün süren Transist 2018 İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarın açılışına Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan da katıldı. Türkiye ve İstanbul’un ulaşım alanındaki durumu hakkında bilgiler veren Bakan Turhan, kara, hava ve demir yolu ulaşımındaki son durumu da değerlendirdi.

Ulaşım alanındaki yeni teknolojilerin ve stratejilerin aktarılmasına yönelik akademik konu başlıklarıyla katılımcılar, yerel yönetimler ve sektör temsilcileri arasında sürdürülebilir bilgi alışverişinin sağlanmasını da hedefleyen fuar, yeni ürün ve teknolojilerin sunulduğu önemli bir platform olarak da kabul ediliyor.

Fuarda gerçekleştirilen Akademik Kongre ile “akıllı ulaşım uygulamaları ve ağ bağlantıları ile maliyetlerin düşürülmesi, dijitalleşme ve inovasyonlar ile verimliliğin arttırılması, akıllı çözümler ile kapasite imkanlarının geliştirilmesi, yol kapasitelerinin yol güvenliği üzerine etkilerinin incelenmesi, sıkışıklık ölçme ve yönlendirme sistemlerinin geliştirilmesi, mekan ve zaman özelinde sıkışıklık önleyici uygulamaların yakından takibi, ulaşımda fiziksel altyapı ve dijital veri tabanları entegrasyonunun sağlanması, şehir içi ve şehirlerarası bağlantı noktalarının arttırılması”, gibi hedefler üzerinde de fikir alışverişi sağlanıyor.

Bu yılki fuarda asansör sektöründen de Otis ve thyssenkrupp gibi öncü firmalar da yer aldı.