thyssenkrupp’un MULTI Asansör Sisteminin Kabini Ödüle Layık Görüldü

Yayın TarihiOcak-Şubat, 2018 Yazdır

thyssenkrupp’un MULTI asansör sisteminin kabini, Alman Tasarım Konseyi tarafından Yapı ve Elemanlar kategorisinde 2018 Alman Tasarım Ödülü’nü kazandı. Prestijli tasarım ödülü 9 Şubat 2018 tarihinde Almanya’da tüm kazananlara takdim edilecek.

Alman Tasarım Konseyi tarafından verilen tasarım ödülü ses getiren tasarım konseptlerinde uluslararası çaptaki en önemli ödüllerden birisi olarak kabul ediliyor.

Composyst GmbH şirketi tarafından yapımı üstlenilen kabinin, tasarım konsepti ise Dresden Teknik Üniversitesi, Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümündeki genç akademisyenler tarafından geliştirildi. Işıklandırma konsepti ve ara yüzü tasarımı ise Neongrau firması tarafından yapıldı. Şeffaf ve aynı zamanda hafif olan kabin, Almanya Rottweil’deki hızlı asansörlere özel thyssenkrupp test kulesinin lobisinde sergileniyor.

Alman Tasarım Ödülleri ekibi “MULTI asansör sistemi sadece dikey değil aynı zamanda yatay olarak da hareket etmektedir. Fütüristik kabin tasarımı tamamen görüntüsel bir ara yüzün yanı sıra devrim niteliğindeki teknolojisini de yansıtmaktadır” şeklinde konuştu.

Devrimsel Teknoloji ve Tasarım

thyssenkrupp’tan yapılan açıklamada ise “Halatsız MULTI ile yolculuğunuzun yukarı, aşağı ya da yana doğru olması önemli değildir. Test aşamaları devam eden bu asansör tüm endüstride devrim yaratacaktır. Bu nedenle thyssenkrupp, asansör tasarımı anlamında da yeni yöntemler keşfetmiştir. Potansiyel müşterilerimizle konuşmak tercihen asansör boşluğunu ve bütün binayı gözler önüne seren bu şeffaf MULTİ asansör teknolojisinin yolculara gösterilmesi konusunda yoğun bir ilginin ortaya çıkmasını sağladı.” denildi.

MULTI Mekanik Gelişim Başkanı Dr. Thomas Kuczera, “Ağırlığı optimize edilmiş lineer motordan çok daha hafif, modern ve şeffaf tasarımlı bir kabin geliştirmek oldukça zordu” dedi.

Composyst GmbH Yönetim Müdürü Stefan Utecht ise “Yenilikçi malzeme çelik kadar sağlam ancak alaşımdan üç kat daha hafiftir” şeklinde açıklamada bulundu. 🌐