SANAL GLE EXPO 2021

Yayın TarihiMayıs-Haziran, 2021 by Vijay Pandya Yazdır

Virgo öncü girişimi başarıyla gerçekleştirdi.

Hindistan’ın dikey taşımacılık (VT) sektörüne yönelik ilk fuarıyla birlikte düzenlenen özel sanal iş toplantısı Global Asansör ve Yürüyen Merdiven Fuarı – Sanal GLE Expo 2021 20 Mart’ta başarıyla sona erdi. Üç gün boyunca (18-20 Mart) gerçekleşen fuarda 35 firmanın stant açtığı ve 34 konuşmacının yer aldığı yedi açık oturum ve yedi sunumun yapıldığı sanal platformda sektör liderleriyle temasa geçmek ve uzman görüşlerine başvurmak için ender bulunur bir fırsat sundu.

“Son 17 yıldır VT sektörü ile küresel bir ilişki içinde bulunan Virgo 2004’ten bu yana asansör ve yürüyen merdiven sektöründe birbirine bağlı bir topluluk oluşturmaya çalışmaktadır. Bu ülkede VT ticaret fuarlarını tanıttık ve Hindistan’ın ilk VT fuarını 2007’de düzenledik, 2015’te ise GLE Expo ile konsepti sınırların ötesine taşıdık.

Normal seyahat ve toplantıların başlamasının zaman alacağı bir zamanda, yakın gelecekte etkinliklerin sanal ortamda düzenlenmeye devam edeceğini fark eden Virgo ticaret fuarını dijital platforma taşıyarak bu iş geliştirme ortamının herkes tarafından her zaman ve her yerde ulaşılabilir olmasını sağladı. Sanal GLE Expo 2021 ile, yeni çağ fırsatları sunan teknoloji odaklı evrensel bir yöntem vasıtasıyla VT sektörünün canlanmasını ve büyümesini kolaylaştırdık.” dedi.

Çevrimiçi açılış töreninde açılış konuşmasını yapan Virgo Communications and Exhibitions direktörü Anitha Raghunath ise:

“Teknoloji ve sanal platformlar “yeni normalde” önemli bir role sahip ve biz Virgo Communications and Exhibitions’ta, teknolojiyi anlamanın ve büyümede teknolojiden en iyi şekilde faydalanmanın hepimiz için çok önemli olduğuna yürekten inanıyoruz. Sanal GLE Expo 2021, Virgo’nun fuar katılımcılarının yeni bir iş ortamı keşfetmelerine imkan tanıyan ve dünya üzerindeki önemli pazarlara sanal ortamda kolay erişim sağlayan uzun ilkler listelerinden biridir. Sektörde uzun yıllara dayanan iyi niyetle, Sanal GLE Expo 2021 portföyümüze bir başka konsept daha ekliyor.”

Ziyaretçiler ve katılımcılar, istedikleri cihazları kullanarak dünyanın dört bir yanındaki VT paydaşları ile ofislerinden veya konutlarından güvenli ve rahat bir şekilde etkileşim kurdu. Coğrafi sınırları ortadan kaldıran Sanal GLE Expo 2021, devam eden krizin ortasında sektör oyuncularının salgın nedeniyle kaybettikleri gelirleri telafi etmelerine ve en iyi iş çözümlerini bulmalarına olanak tanıdı. Sanal stantlar, canlı video akışı, indirilebilir broşürler, ürün ayrıntıları, sohbet ve video seçenekleri ile fiziksel fuarlarla aynı kulvardaki ziyaret deneyimi beğeni topladı.

“Doğru Zamanda Doğru Adım”

Liderlerden geribildirimler.

Bu vesileyle, dünyanın dört bir yanından ileri gelen isimler mesajlarını ve en iyi dileklerini paylaştı. Bunlardan bazıları şu şekilde:

“İlk Sanal GLE Expo 2021 ile ilgili içten heyecanımı ifade etmek isterim. Bu etkinlik ve webinar Hindistan’da düzenleniyor fakat bütün asansör sektörüne hizmet ediyor. Elevator World olarak bu etkinlikte Virgo Communications ile işbirliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Salgın nedeniyle sanal ortamda gerçekleşen bu etkinlik, fiziksel bir etkinliğe gerçekten uygun bir alternatif. Sanal GLE Expo 2021 Fuarı, sektörü orijinal malzeme üreticileri ve komponent üreticilerini de kapsayan sanal bir fuar aracılığıyla bir araya getiriyor. Virgo Communications, mükemmel konuşmacılar, panelistler ve moderatörlerin yer aldığı üç günlük etkileyici bir webinar düzenledi. Webinar, asansör endüstrisinin önde gelen uzmanlarının yanı sıra mimari, emlak ve inşaat sektöründen profesyonellerle dolu. Umarın sektör bu girişimi uğraştığımız bu yeni dünyayla bağlantı kurmanın değerli ve verimli bir yolu olarak görecektir.” — T. Bruce MacKinnon, Elevator World Inc. Genel Müdürü

“Salgının olumlu yanlarından biri insanların sanal toplantılara ve çevrimiçi ağ kurmaya yönelmesine yol açmasıydı. Bu fuar doğru zamanda atılan doğru bir adım. Sanal GLE Expo 2021, asansör ve yürüyen merdiven endüstrisi için geçmişteki fuarlarla aynı etkiyi sağlayan mega bir sanal etkinliktir.”— Uday Kulkarni, Direktör, Utopias

“Mevcut belirsizlik ortamında, sanal platformlar işlerin devam etmesini sağladı. Sanal GLE Expo 2021’de moderatör olarak yer almaktan çok mutluyum, sektör paydaşları ve uzmanlar ile irtibatta olmayı dört gözle bekliyorum.” — Krishna Kumar Ravi, Genel Müdür, PAPL

“Sanal GLE Expo 2021 güzel bir hareket. Son 12 ay sektörümüz açısından bir hayli zorlayıcıydı. Ancak son birkaç ayda iyileşme yönünde olumlu işaretler alındı, dolayısıyla hemen harekete geçmek çok önemli. Bu fuar bu yönde çok iyi bir adım. Sektördeki insanları birbirleriyle temasta olmalarını ve güvenli bir ortamda ne olup bittiğinden haberdar olmalarını sağlıyor.” — Suraj Thodimarath, İdari Müdür, Asya-Pasifik bölgesi, Wittur; Hindistan Asansör ve Yürüyen Merdiven Komponent Üreticileri Derneği Başkanı

“Sanal GLE Expo 2021’e teşekkürlerimi iletmek isterim. Bu, ideal bir fırsat ve dünyanın her yerinden mükemmel tepkiler alıyor. Temel endişeler ve zorluklara yönelik açık oturumlar ve sunumlar düzenlemek geleceğe bakmak, fikirler geliştirmek ve daha verimli işbirlikleri için köprüler kurmak için mükemmel bir fırsat yaratıyor.” — Dr. Shobha Yaduraj, Karnataka Asansör Üreticileri Derneği Kurucu ve Başkanı

Oturumlardan Önemli Noktalar

by Divya Mistry

Bilgi paylaşımını geliştirmek ve geleceğe yönelik ayrıntılı bir plan yapabilmek için, fuar ile eşzamanlı olarak bilgilendirici webinarlar ve açık oturumlar düzenlendi. Sektörün önemli konularına odaklanan tartışmalar ve webinarlar dikey taşıma (VT) sektörü ile emlak ve mimari gibi ilgili sektörlerin deneyimli önderleri tarafından yönetildi. Şimdiye dek değinilmeyen birçok önemli nokta detaylı bir biçimde ele alındı. Bu kadar büyük ölçekte bir etkinlik düzenleyen Virgo Communications sektörü ilerleme kaydetmeye yönelik düşünmeye sevk etti. Bu girişim, değişimin habercisi olarak adlandırıldı. Üç gün süren müzakere ve tartışmaların paydaşlar ve son kullanıcılar açısından sektörün geleceği için uzun bir yol kat edilmesi gerektiğini gösteriyor.

1.Gün: 18 Mart 2021

Açık Oturum-1: 11.30 -12.30

“2021’de Pazarı Canlandırmak: VT Sektörüne Yönelik Beklentiler”

Moderatör: Uday Kulkarni, Kurucu, Utopias

Panelistler: Prakash Shah, Hiranandani Constructions’da finans, satış, pazarlama ve iş geliştirme Direktörü; Ramakrishnan Sankaran, K Raheja’da ticari faaliyetler kıdemli Genel Müdür Yardımcısı; Sebi Joseph, Otis Hindistan’ın Başkanı, Bangladeş, Nepal ve Sri Lanka’daki faaliyetlerden de sorumlu; Ashok Ramachandran, Schindler Hindistan’ın Genel Müdürü.

Önemli Noktalar

Emlak sektöründe olumlu gelişmeler yaşanıyor ve canlanma belirtileri görülüyor. Bu büyümeyi hızlandırmak için asansör ve emlak sektörleri arasında işbirliği gerekli. Bu işbirliği için de şeffaflık önemli. Tüketicilerin farklı ihtiyaçlarının belirlenip anlaşılması ve başkalarının da asansör sisteminin bir ürün değil bir proje olduğunu anlamasını sağlamak önemli. Asansör firmalarının düzenlediği farkındalık tartışmaları ile kitlesel zihniyette kültürel bir değişiklik yapılması gerekiyor. Teknoloji de ileride önemli bir rol üstlenecek. Yeni teknolojilere adapte olmalı ve bunları kullanmaya başlamalıyız. Ancak, bir süre daha asansörlerde hem dokunarak (geleneksel) hem de dokunmadan (modern) çalışan teknolojileri bir arada göreceğiz.

Açık Oturum 2: 14:00-15:00

“Mevcut Ekonomide Fiyat Zorlukları”

Moderatör: Krishna Kumar Ravi, PAPL Corp. Genel Müdürü

Panelistler: Shakir Ahmed,Fujitec Hindistan’ın Genel Müdürü; Manish Mehan, TKE Hindistan ve Bangladeş Genel Müdürü; B.S. Kumaraswamy, Monteferro Hindistan’ın Genel Müdürü.; V. Jagadish Kumar, L’Avenir Consultancy’de Baş Danışman ve Genel Müdür.

Önemli Noktalar

Fiyatlama bu sektörde daima zor olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Sektör Kovid-19’dan büyük ölçüde etkilendi, ancak denemeler çözümlere ilham veriyor. Asansör sektörü emlak sektörüne bağlıdır. İleride, büyümek ve büyümeyi sürdürmek için bu iki sektör arasında karşılıklı destek gerekli olacaktır.

Sunum: 15.30-16.15

“VT Ekipmanı ve Parametrik Mimarisi”

Sunan: Thiyagarajan Rajagopalan, DPA Consultants Hindistan’da Kıdemli Müdür Yardımcısı

Önemli Noktalar

Parametrik mimari bir yandan verimliliği sağlarken bir yandan da serbest formlar yaratmaya yönelik geniş bir kapsama sahiptir. Revit, Grasshopper vb. yazılımlar farklı malzemelerden yapılabilen sağlam yapıların kavramsallaştırılması ve tasarlanmasında işe yarar. Asansörler söz konusu olduğunda, VT hesaplamaları bu tür yazılımlarla yapılabilir, dolayısıyla briflerdeki değişiklikler projenin veriminde bir etkiye yol açmaz. Bu tür yazılımlar VT sistemlerinin çalışma şeklinde yenilikleri beraberinde getirdiği için yeni yazılımlar kullanılarak serbest formda kuleler tasarlanabilir.

Açık Oturum-3: 16:30-18:00

“VT Bakış Açısından Proje Yönetiminin Önemi”

Moderatör: Uday Kulkarni, Utopias’da Kurucu

Panelistler: Satish Bhujbal, Kalpataru Ltd’den emekli Projeler Direktörü; Vikraman B. Pillai, Lokhandwala Infrastructure’da Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Lokhandwala Kataria Construction’da Proje Direktörü; Jatin Shah, Colliers International’da (Hindistan) Teknik Değerlendirme Müdürü; Amit Maitra, Lerch Bates Hindistan’da Kurucu Ortak ve Genel Müdür.

Önemli Noktalar

Doğru zamanda doğru kararları vermek projelerin yolunda gitmesi için önemlidir. Hakemlik eden bir VT danışmanı ve güçlü bir proje müdürü olan bir ekip ile bu süreç kolaylıkla yönetilebilecektir. Ayrıca, çeşitli yazılımları kullananları eğiterek etkin bir şekilde kullanabilmek de günümüzde gereklidir. Asansör ve gayrimenkul sektörlerindeki bütün paydaşların projeyi ileriye taşımak ve birbirini suçlamaya kalkışmadan bir ekip olarak çalışmaları çok önemlidir.

2.Gün: 19 Mart 2021

Açık Oturum 1: 10.30-11.30

Açık Oturum 1: 10.30-11.30

“Alt projeler için VT Ürünlerinde Özel Kodların Önemi”

Moderatör: Krishna Kumar Ravi, PAPL Corp. Genel Müdürü

Panelistler: Sivaramakrishnan Ravikumar, Bangalor Uluslararası Havalimanı, Havaalanı Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı; R. Balakrishnan, EDRC, L&T Construction’da Genel Müdür ve MEP Tasarım Yöneticisi; Abhijit Dandekar, OTIS (Güney Asya ve Pasifik) Tedarik Zinciri, Kalite ve Ürün Güvenliği Direktörü; Rajesh Bywar, KONE Hindistan’da Yeni Ekipman ve Ticari Faaliyetleri Direktörü.

Önemli Noktalar

Hindistan’daki altyapı projeleri için ortak bir standarda ihtiyacımız var. Özellikle de güvenlik ve erişilebilirlik konusu kapsamlı bir şekilde ele alınmalıdır. Geniş ölçekli altyapı projelerinde opsiyonel standartlardan çok zorunlu standartlara ihtiyacımız var. İleride uzun ömürlü sürdürülebilir tasarımlar gerekli olacak.

Sunum: öğlen -13:00

“Binalar için VT Optimizasyonu”

Sunan: Krishna Kumar Ravi, PAPL Corp. Genel Müdürü

Önemli Noktalar

Her binanın ve geliştiricisinin ihtiyacı farklı olduğu için VT tasarımında binanın amacını iyi anlamak gerekir. Alan konusu doluluk oranını belirlemede önemli bir husustur. Doğru kullanıcı adedini tahmin etmek optimum belirleme yapmayı sağlar. Doğru değerlendirme kriterlerini göz önünde bulundurmak ve gerektiğinde aşmak optimizasyonu sağlar.

Sunum: 14:00-15:00

“Bir Asansör Ne Kadar Akıllı Olmalı?”

Sunan: Mayank Desai, TKE (Hindistan), Genel Müdür Yardımcısı, (yeni kurulum satışları)

Önemli Noktalar

MAX ve AGILE gibi veri ve teknoloji odaklı uzun vadeli çözümler sunar, daha kârlıdır ve “yeni normal” ile uyumludur. MAX, teknisyenlerin veri kodlarını ve Nesnelerin İnternetini kullanarak asansörlere uzaktan erişmesine, bunları analiz etmesine, izlemesine ve kontrol etmesine olanak tanır. Arızalarda önemli bir azalma ve zamanında bakım fırsatı sağlar. AGILE kullanmak ise hedef kontrolü, kiosk tasarımı ve güvenlik gibi alanlarda yardımcı olabilir. Kişi giriş lobisinde kartını geçirir geçirmez, tahmini varış süresine göre yolculara doğru asansörleri atayarak seyahat süresini kısaltır.

Açık Oturum 2: 15.30-16.30

“Sahada ve İnsanlara Yönelik Asansör Güvenliği”

Moderatör: Uday Kulkarni, Utopias’ın Kurucusu

Panelistler: Sarvesh Javdekar, Vilas Javdekar

Eco Homes’da (Pune) ortak; Sudheer Soman, Otis Hindistan’da Kalite, Çevre Sağlığı ve Güvenliğinden sorumlu Emekli Genel Müdür; Susan Marcus, Otis Hindistan’da anahtar müşterilerden sorumlu Emekli Genel Müdür;Rajagopalan Renganathan, Schindler Hindistan’da Kalite Kontroldan sorumlu Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı.

Önemli Noktalar

İşin içinde insan hayatı olduğunda, güvenlik tartışılmaz bir husustur. Güvenlik hükümlerinde ve özellikle medyadaki olaylarda çeşitli kesimlerin aşırıya kaçma eğilimi vardır. Dolayısıyla, bu konu ele alınmalıdır. Duruma göre hareket etmek önemlidir. Kurulum sırasında ve asansörleri kullanırken zamanı azaltmak ve güvenliği artırmak için yeni teknoloji ve inovasyonların entegrasyonu gereklidir. Güvenlik konusunda son kullanıcılar ile itfaiye ve polis departmanlarını eğitmek asansör firmaları için gereklidir. Geliştiriciler ile asansör sektöründe daha güvenli endüstriler yaratmaya yönelik girişimler ve adımlar bulmak için bir araya gelmeleri önemlidir.

Sunum: 17:00-18:00

“VT Sektöründe Birleşmeler ve Satın Alımlar”

Sunan: Dr. Paresh. M. Kariya, PAPL ve AIQ

Hindistan’da Direktör

Önemli Noktalar

Yüzlerce bağımsız servis sağlayıcı olduğu için VT sektöründeki birleşmeler ve satın almalar farklıdır. Artı, sermaye yoğun bir endüstriden ziyade emek yoğun bir endüstridir. Şu anda Hindistan’da son beş yılda çok az birleşme ve satın alma işlemi gerçekleşmiş olmasına rağmen birçok fırsat söz konusu. Birleşme ve satın alma sürecinin her aşamasında geçerli olan üç kapsayıcı ilke disiplini sağduyulu karar ve birleştirici liderliktir. Uzun vadeli düşünmek ve sonuçların zaman aldığı “VT Ekipmanı ve Parametrik Mimari” sunumunu bilmek önemlidir. Bu yüzden, maliyetli hatalardan kaçınmanın anahtarı disiplinli olmaktır.

3.Gün: 20 Mart 2021

Açık Oturum 1: 10.30-11.30

“Hindistan Malı” Komponent Tedariğinin Zorlukları ve Fırsatları”

Moderatör: Krishna Kumar Ravi,

PAPL Corp. Genel Müdürü

Panelistler: Arun Panchal, TKE (Hindistan) ürün geliştirme ve ürün yaşam döngüsü yönetimi Genel Müdür Yardımcısı; V. Muralidhar, Fujitec Hindistan Finans Direktörü; Anurag Gupta, Arkel Electronic Hindistan Genel Müdürü ve Ortağı; Subramania Bharathiyar, Inovance’de Stratejik Pazarlama Müdürü (asansörler)

Önemli Noktalar

Hindistan malı ürünler her geçen gün daha çok insan tarafından kabul görmektedir. Fakat bu komponentlerin belirli üçüncü parti otoriteler tarafından onaylanması önemlidir. Ayrıca, kalite ve güvenliğin uluslararası standartlara uygun olmasını sağlamak için belirli zorunlu kodlara ve standartlara ihtiyaç vardır. Küçük ve orta boy işletmelerin, özellikle de elektronik tedarikçilerinin devlet tarafından desteklenmesi gerekir. Ayrıca, devlet asansör sektörünü istihdam yaratan bir sektör olarak görmelidir. Girişimler ve programlar yoluyla yapılacak hükümet desteği sayesinde en az %90’ı Hindistan’dan tedarik edilecek asansör imalatı yapılabilecektir.

Sunum: öğlen – 13:00

“Mobilite Çözümleri: Ev Asansörleri, Platform Asansörler, Merdiven Asansörleri — Inovasyon ve Teknoloji”

Sunan: Aniket Javalkar, Bright Elevators Technologies, Lehner Lifttechnik GmbH Hindistan Distribütörlüğünde Direktör

Önemli Noktalar

Mobilite çözümleri yalnızca engelli kişilere yönelik değildir: Yaşlılar için idealdirler ve ayrıca evler ve kamusal alanlar için de lüks teklifler arasındadırlar. Özel gereksinimler için platform asansörler ve merdiven asansörleri gibi bir çok seçenekler mevcut. Bunlar mekana uyacak şekilde özelleştirilebilir. Bu tür çözümler için ilk temas noktası asansör firmalarıdır. Bu nedenle, bu firmaların çalışanlarını eğitmek insanlara daha fazla yenilik sunmaya ve firmaların imajını güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Açık Oturum 2: 13.30-14.30

“Nitelikli İşgücü Geliştirme: Zorluklar ve Fırsatlar”

Moderatör: Uday Kulkarni, Utopias’ın Kurucusu

Panelistler: Shakir Ahmed, Fujitec Hindistan’da Genel Müdür; Garima Dhamija, Salto Dee Fe (SDF) Consulting’de Kurucu Ortak; Suresh Kalathur, Mitsubishi Elevator Hindistan’da Başkan yardımcısı Pvt. Ltd.

Önemli Noktalar

VT sektöründe eğitim son on yılda gelişti. Montajcılara verilen kurum içi eğitimlerle daha organize bir hale geldi. Ayrıca, müşteri hizmetlerini iyileştirmeye yönelik olarak teknisyenlerin sosyal becerilere sahip olmaları ihtiyacında da bir artış var. Ancak, geliştirilmesi gereken çok konu var. Okullarda eğitim vermek, oturumlar veya kurslar düzenlemek VT sektörünün imajını güçlendirmeye yardımcı olabilir ve sektöre daha bilgili ve yetenekli kişileri getirmek için bir katalizör görevi görebilir.

Sunum: 15:00-16:00

“Hindistan’daki Standart Yangın Kuralları”

Sunan: Abhijit Dandekar, OTIS’de (Güney Asya Pasifik) tedarik zinciri, kalite ve ürün güvenliğinden sorumlu Direktör

Önemli Noktalar

Yangın yönetmeliklerinin standart kuralları halen net değildir. İtfaiye personelinin iletişim eksikliği, kuralların yanlış anlaşılması ve son kullanıcılar dahil bütün paydaşların farkındalık noksanlığı kazalara yol açmaktadır. Bu nedenle, yalnızca itfaiyeci asansörlerinde değil, normal asansörler ve yürüyen merdivenlerde de güvenlik ve prosedürleri sağlamak için standart kurallar gereklidir. Hindistan standartlarına uyum, merkezi düzeyde zorunlu hale getirilmelidir.

Sunum: 16:15-17:15

“Tercih edilen bir İşkolu olarak Asansör Sektörü”

Sunan: Sheetal Shah, Schindler Hindistan ve Güney Asya İnsan Kaynakları Direktörü

Önemli Noktalar

Şu anda, VT endüstrisinin içinde çalışılması harika bir endüstri olduğunun nasıl açıklanacağına dair sorular da dahil olmak üzere birçok zorluğu var. Güvenlik endişeleri, cazibe katsayısının düşüklüğü ve hatta işgücünün değişen beklentileri, insanları sektöre girmekten caydırıyor. Şirket kültürünü geliştirmek, güçlü bir işveren markası oluşturmak, doğru adayları belirlemek ve onlara ulaşmak, son olarak da hedef pazarla temasa geçerek onlarla iyi bir ilişki kurmak odaklanılması gereken üç konu olmalıdır. Sektör olarak, çeşitli ve kapsamlı bir çevre oluşturmaya çalışmamız gerekir. Açık fikirli olmamız ve etkin iletişim kurmamız lazım.

Mistry yüksek lisansını Mumbai Üniversitesi’nde İngiliz Edebiyatı alanında yaptı. Lisans eğitimini ise Ramnarain Ruia Koleji’nden tamamladı.