Otis Türkiye Dev Modernizasyonu Tamamladı

Yayın TarihiKasım-Aralık, 2017 Yazdır

Yapı Kredi Bankası Genel Müdürlük kulelerinin tüm asansör üniteleri, Otis Türkiye tarafından modernize edildi.

Daha önce asansör üniteleri Otis tarafından inşa edilen Yapı Kredi Genel Müdürlük Binası 1987 yılında hizmete açıldı. Servis hizmetleri ile birlikte, 30 yıl boyunca bina içi ulaşım trafiğini yöneten Otis asansörleri, modernize edilerek yerini; verimli, kaliteli, emniyetli yüksek teknolojili yeni nesil Otis asansörlerine bıraktı.

Yapı Kredi Bankası Genel Müdürlük kulelerinde yürütülen modernizasyon çalışmaları, yaklaşık 3 yıl sürdü. Türkiye’nin en çok ziyaretçi trafiğine sahip üçüncü plazası olarak bilinen yapının tüm asansörleri yenilendi. Modernizasyon sürecinde, hiçbir aksama ve emniyet problemi yaşanmaması için ekstra güvenlik önlemleri alındı. 22 katlı A, 23 katlı B, 24 katlı C olmak üzere 3 bloktan oluşan Genel Müdürlük’te; Ocak 2015’te A bloktan başlayan yenileme çalışmaları, Haziran 2016 C bloğun, Haziran 2017’de B bloğun teslim edilmesi ile toplamda 18 asansörün modernizasyonu ile tamamlandı.

Otis ReGen tahrik sistemi ile enerji tasarrufu

Modernizasyonla beraber en büyük değişiklik enerji verimliliği oldu. Geleneksel asansör tahrik sistemleri, regeneratif tahrik sistemleri ile değiştirildi. ReGen tahrik sistemi; tam yüklü kabinin aşağı, hafif yüklü kabinin yukarı doğru hareketi esnasında açığa çıkan elektriği şebekeye geri kazandırıyor. Bir yıllık ölçümler sonrasında ana şebekeden gelen enerjinin yüzde 32’sinin şebekeye geri iadesi ile ciddi oranda enerji tasarrufu sağlandı.

Modernizasyon çalışmaları sırasında, ağırlığı bir buçuk tonu bulan eski asansörlerin sökümünün emniyet zaafı oluşturmaması için ağırlığı taşıyacak olan askı noktalarının taşıma testleri yapıldı. Teknik personelin üzerine düşen mekanik yükün azaltılması için kaldırma ekipmanı olarak; Caraskal yerine Trifor kullanıldı. Bu sayede montaj-demontaj süreci daha güvenli şekilde tamamlandı.

Otis EMS Panaroma Sistemi ile online izleme ve yönetme

Modernizasyon kapsamında, gerçek zamanlı veri sunabilen web tabanlı Otis EMS Panorama Sistemi kullanıldı. Bina yönetimine online ve mobil olarak tüm asansörlerin konumunu, yükünü, gideceği yönü izleme ve yönetme imkanı sunan EMS Panorama sistemi; Türkiye’nin en büyük şirketlerinden IBM Türkiye ofisi, Yapı Kredi Bankası ve factoring, leasing, sigorta şirketleri gibi yüksek güvenlik gerektiren şirketlerin olduğu binaların asansörlerini, güvenlik görevlilerince izlenebilir hale getirdi.

Otis, Türkiye’nin en kapsamlı modernizasyonunu yönetti

Modernizasyon çalışmaları sürecini değerlendiren Otis Türkiye Genel Müdürü Özgür Aren; “Yapı Kredi Plaza’daki bloklarda birden fazla kurumsal firmanın ofisi bulunuyor. Her kullanıcıdan asansörlerin kullanımına ilişkin farklı geri bildirimler aldık ve renovasyona başlarken kullanıcıların talepleri bize yol gösterdi. Aldığımız geri bildirimleri ekibimizle değerlendirdik, analiz ettik ve operasyon planımızı yaptık. Plazalarda akış devam edeceği için çok geniş kapsamlı emniyet önlemleri aldık. Çalışma metotlarımızı projeye özel olarak belirledik. Plaza trafik akışını aksatmamak ve çalışanlarına rahatsızlık vermemek için malzeme sevkiyatlarını, taşımaları ve katlardaki çalışmaları mesai saatleri dışında yapılacak şekilde organize ettik. Bina sakinleri neredeyse Otis teknik ekibini hiç görmedi diyebilirim. Kısaca, Türkiye’nin en büyük kapsamlı modernizasyon projesini başarıyla yönettik. Globalde örneğini Empire State Building’te gördüğümüz majör modernizasyon projelerinden biri oldu. Başarıyla yönettiğimiz bu süreçten son derece memnunum” dedi.

Otis’ten serviste mükemmellik taahhüdü

‘Serviste Mükemmellik’ anlayışıyla, tüm servis ve bakım hizmetlerini yüksek standartlarda yerine getirmek taahhüdünün de bulunan Otis, inşa ettiği ünitelerin tüm kullanıcılar açısından emniyetli olması için her türlü önlemi alıyor. Modernizasyon öncesi, ünite başına yılda ortalama 5 adet arıza oluşurken, yenileme sonrası ünite başına yıllık arıza adedi 1.7’ye düştü. Kullanıcı ihtiyaçlarının öngörülmesi ve bunların karşılanması için hazırlıklı olunması, verilen sözlerin zamanında yerine getirilmesi, daima olumlu ve profesyonel davranış sergilenmesi gibi uygulamaları ile Otis, Yapı Kredi Kuleleri’nde olduğu gibi müşterilerine yüksek standartlarda servis hizmet sunmaya devam ediyor.

Türkiye’nin yerel üretim gücü

Başta Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri olmak üzere ABD ve Avustralya’ya, yüksek bina, ağır yük ve özel tasarım asansörler ihraç eden Otis Türkiye, Yapı Kredi Bankası Genel Müdürlük kulelerinde yürütülen modernizasyon kapsamında; asansör, asansör üniteleri, asansör kabin kapıları, kabin kaplamaları, kabin ve kat kasetlerini, İstanbul’da bulunan fabrikasında üretti.

Modernizasyon denetiminden geçti

Modernize edilen tüm asansörler, asansör ve yürüyen merdiven sektöründe 80 yıllık tecrübeye sahip Hollandalı bağımsız denetleme kuruluşu Liftinstituut Solutions’ın denetiminden geçti. Asansör, yürüyen merdiven sistemleri, alt sistemler ve bileşenleri alanında Avrupa’nın lider sertifikalandırma kuruluşu olan Liftinstituut, proje kapsamındaki denetimlerini; yönetmeliğe uygunluk, tasarım, müşteri şikâyetleri, gürültü-titreşim ve duruş hassasiyeti kriterleri ile gerçekleştirdi. 🌐