Mobil Cihaz Kullanan Bir Asansör Güvenlik Sistemi

Yayın Tarihi 1 Eylül 2016 Hong-gu Hur - KOELSA Korea ELESTOR Genel Yayın Yönetmeni Yazdır

Mobil cihaz kullanımlı asansör güvenlik sistemi, online olarak müşterilerle irtibat noktasını genişletiyor ve sahada asansör güvenliğiyle ilgili bilgiler toplayabiliyor.

Kore Asansör Güvenliği Ajansı (KOELSA) “mobil cihaz kullanan bir asansör güvenlik sistemi” için patenti aldı. Bu, KOELSA tarafından araştırılan ve kendi teknolojisi ile geliştirilen, dünyanın ilk mobil cihaz bazlı asansör güvenlik sistemi. KOELSA, yerli asansör denetim piyasasına ürün yerleştirdi ve şimdi de uygulamasını yapıyor.

Çift yönlü özel asansör denetim sistemi

Asansör denetim sistemi, asansör denetim bildirisi ve denetim sonucu işleme için denetim talebinden olmak üzere iki yollu ve kişiye özel, mobil cihaz temeline dayanan bir asansör denetim sistemi sunuyor. Daha önce yazılı olan denetim talebi, denetim planlaması ve denetim sonuç bildirisini tek bir kaynak noktası olarak işlerken, müşteri memnuniyetini ve denetim güvenilirliğini geliştiriyor.

Bir kullanıcı, asansör bilgi merkezi üzerinden denetim talep ettiğinde, mekâna bir denetçi gönderiliyor ve kendi mobil cihazı ile akıllı denetim sistemine giriş yapıyor. Daha sonra denetçi, denetim sürecini ve sonuçları akıllı cihazına girerek çift yönlü hizmet sunarken kullanıcıya da orada bizzat bilgi veriyor. Denetim sonucu “e-Green Post” aracılığıyla otomatik olarak gönderiliyor ve denetim sorumluluğu ve iptal sistemleri, müşteri memnuniyeti araştırılarak uygulanıyor. Bu, şirket düzeyinde, kişiye özel uyarlanmış bir müşteri hizmetidir.

Akıllı denetim sistemi niçin gerekli?

Asansörlerin doğası itibarıyla, bir asansörün dâhil olduğu bir kaza meydana geldiğinde, kuvvetle muhtemel ki bu çok daha kötü bir kazaya dönüşüyor. Kurulu asansör sayısının yanı sıra gökdelen ve yürüyen bantların hacmi de artıyor, ancak sınırlı sayıda denetim personeli var, bu da denetim çalışmalarının yürütülmesi için yeni bir paradigma gerektiriyor. Bu nedenle, kurulu asansörlerin güvenlik, denetim ve öz denetim bilgilerini toplayıp bunları ilgili güvenlik birimleriyle paylaşarak asansör kazalarını önleyebilen ve asansör kullanıcılarının şikayetlerine anında cevap verebilen akıllı denetim sistemi geliştirildi.

“Mobil cihaz kullanan asansör güvenlik sistemi” halk için asansör güvenliğini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda “Uzman Hükümet”, “Hizmet Hükümeti” ve “Şeffaf Hükümet”ten oluşan Hükümet 3.0 stratejilerinin yanı sıra, hükümetin teşvik ettiği açıklık, iletişim, paylaşım ve işbirliği ilkeleriyle de örtüşüyor. Alana yönelik BT bazlı denetim sistemi, kişiye özel çözümler sunuyor ve gerekli bilgileri ileterek ve tüketicilerle paylaşarak Hükümet 3.0 ve asansör güvenliğini de teşvik ediyor.

Akıllı denetim sisteminin sistematik tamamlanması

Dünyanın en iyi asansör güvenlik organizasyonu olma hedefine ulaşmak için asıl işi olarak asansör güvenlik denetimini geliştirmeyi tercih eden KOELSA, sistemik olarak akıllı bir denetim sisteminin geliştirilmesi üzerinde çalışıyor. KOELSA, 2012’de denetim ajansı müşteri hizmetleri çağrı merkezi açıp 2013’te denetim alanlarında Mutlu Çağrı Sistemini uygulayarak ve 2014’te asansör şikayet merkezlerinin entegrasyonuyla tek kaynaklı bir kamu hizmeti sunarak, asansör denetim merkezi sistemini özel şirket seviyesine taşıdı. Kurum ayrıca asansör denetim işlerinde yenilik yaratmak adına denetim görevlerini akıllı işlere çevirdi ve Güney Kore tarzı bir akıllı denetim sistemi geliştirmek için yol haritası oluşturdu. KOELSA akıllı çalışmanın tanıtımı için, denetim sisteminin ana bileşenini oluşturan beş aşamalı bir yürütme planı da yaptı.

İlk aşama, Mart 2013’te, KOELSA’nın “Asansör Denetim Görevinde Akıllı Çalışma İçin Başlangıç Önlemleri Üzerine Bir Çalışma” hizmeti için sipariş vermesi ve Ağustos ayından Kasıma kadar ilgili stratejileri tesis etmesiyle gerçekleştirdi. İkinci adım ise, KOELSA başkanının direktörü olduğu “Akıllı Çalışma Teşvik Komitesi”nin kurulması oldu. Komite, haftalık düzenli toplantılar yaparak, akıllı çalışmanın gerçekleştirilmesi için dahili sunumlardan sistemin oturması için iş planlarını onayladı ve projeyi başlattı. Üçüncü aşamada KOELSA, Nisan 2014’te akıllı çalışma sistemi kurulum projesi için sözleşme imzaladı, cihaza son halini Akıllı Çalışma Cihazı Seçme Komitesi toplantısı sırasında verdi ve aynı yılın Eylül ayında sistemi tamamladı. Dördüncü evrede ise kurum, Seul ve Incheon’da iki ayı aşkın bir süre boyunca akıllı çalışma sistemini tanıttı. Ayrıca e-posta servisi kullanan Seul Bölge İletişim Ofisi ile bir anlaşma imzaladı ve tanıtımlarının yanı sıra tüm KOELSA şubelerindeki eğitimi tamamladı. En son aşamada KOELSA, Aralık 2014 itibarıyla tüm şubelerinde sistemi normal bir şekilde çalıştırmaya başladı ve ilgili patent başvurusunda bulundu.

Bir taşla üç kuş: güvenlik teşviki, denetim güvenirliği ve çalışma verimi geliştirme

“Asansör güvenliği denetim sisteminin” kurulması, mevcut Mutlu Güvenlik Çağrısını güncelleyerek, kapsamlı bir kamu işleri merkezine dönüştürdü. Hepsi özel firma seviyesinde hizmetler olan denetim tarihi bildirisi, denetim çıktısı üzerine memnuniyet anketi ve asansörle alakalı şikâyetler için tek kaynaklı hizmet sunuyor.

Sistem geliştirilmeden önce, denetçilerin çıktıyı raporlamak için her gün denetim alanıyla ofis arasında mekik dokumaları gerekiyordu. Ancak şimdi, mobil cihaz bazlı denetim sistemi ve akıllı çalışma sayesinde, denetçiler iş yerlerinden denetim alanına giderlerse, güvenlik denetimi sonuçlarını işlemek için ofislerine geri dönmek zorunda kalmıyorlar, zira sonuçları akıllı telefonları veya tablet bilgisayar aracılığıyla işleyebiliyorlar. Daha az gidiş geliş süresi ve mesafe de, çalışma verimliliğinin ve denetim güvenirliğinin artması anlamına geliyor.

Sistem kullanılarak yürütülen denetim görevleriyle gelen müşteri memnuniyeti artışı

Patenti yeni alınan “mobil cihaz kullanımlı asansör güvenlik sistemi”, online olarak müşterilerle irtibat noktasını genişletiyor ve sahada asansör güvenliğiyle ilgili bilgiler toplayabiliyor. Denetim firmasından, yönetim kurumlarıyla bilgiyi paylaşması ve asansör kazalarını önlemesi bekleniyor. Sahaya gidiş geliş, akıllı sistem bazlı bir çalışma sistemi ve İletişim Dairesi e-Green Post sistemine bir bağlantı sayesinde mümkün oldu, bu da çalışma verimliliğinin gelişmesine ve düşük karbonlu yeşil büyümesine katkı sağlayacak. Ayrıca, müşteri odaklı kişiye özel hizmet ve 3D modelleme yöntemi kullanılarak sahadaki asansör yönetim personelinin eğitilmesi gibi bilgi teknolojilerini kullanan akıllı bir hükümetin kurulmasında da rol oynayacak. Akıllı çalışmanın piyasaya girmesi, iş-aile dengesi için bir çalışma sisteminin oluşması ve yerleşmesine olanak sağlayacak.

KOELSA, Rusya dâhil olmak üzere birçok yurtdışı asansör fuarında asansör güvenlik sisteminin tanıtımını yaptı. Birçok ülkenin ilgisini çektiği için, yerel asansör denetim sistemi ihracatının geleceği parlak görünüyor.