Mitsubishi Electric’ten VSE Teknolojili Özel Asansör Uygulamaları

Yayın TarihiMart-Nisan, 2017 Yazdır

Mitsubishi Electric’in icat ettiği VSE (Değişken Hız) teknolojisi, kabin içindeki yüke bağlı olarak asansöre hız değişimi imkânı veriyor. Böylelikle asansörler daha az enerji harcarken arıza ihtimali azalıyor ve konfor yükseliyor.

Mitsubishi Electric, VSE (Değişken Hız) teknolojisiyle daha az enerji harcayan, arıza ihtimalini azaltan ve konforu artıran asansörlerin üretimini gerçekleştiriyor. VSE (Değişken Hız) teknolojisi, VVVF teknolojisi gibi Mitsubishi Electric tarafından icat edilen ve sadece Mitsubishi Electric asansörlerinde kullanılan bir teknoloji.

VSE özelliği, asansöre hız değişimi imkânı veriyor. Bütün asansörler nominal hızlarında çalışmaları için tasarlanmışken; VSE özelliği ile birlikte kabin yüküne bağlı olarak asansör ve karşı ağırlık arasındaki dengeye göre, asansör, nominal hızının üzerine çıkabiliyor. Mitsubishi Electric yetkilileri, VSE Teknolojili özel asansör uygulamasının Türkiye’de henüz uygulanmadığını ancak yurtdışında birkaç büyük projede uygulamasının devam ettiğini bildirdi.

Bu opsiyonel özellik sayesinde asansörün kabin içindeki yüküne bağlı olarak asansörün hızı otomatik olarak değiştiriliyor. Bu özellik şöyle devreye giriyor:

Kabin içerisinde az veya çok yük olduğunda asansör motoru fazla enerji ihtiyacı duymakta, ancak asansör içindeki yük miktarı karşı ağırlık ile dengelendiğinde ise asansör motoru daha az enerji ihtiyacı duymaktadır. Bu iki durum arasındaki enerji farkı, kabin ile karşı ağırlık dengelendiğinde ek hız olarak kullanılmaktadır. Bu özellik sayesinde bekleme sürelerinde yaklaşık % 15 oranında iyileşme sağlanıyor ve % 32'ye varan oranlarda seyahat süresi azaltılıyor. Bu sayede hem enerji tasarrufu hem de konforda ciddi ölçüde iyileştirmeler sağlanıyor.

Örnek: 14 kişilik (1.050 kg) bir asansör kabininde 1-2 kişi olduğunda 1,0m/s ile, 6-9 kişi olduğunda 1,6m/s ve 12-14 kişi olduğunda yine 1,0m/s ile çalışmaktadır.

Yukarıdaki tablo 1.050 kg kapasiteli ve nominal hızı 1m/s olan asansör için hazırlanmıştır.

Bu özelliğin sadece 1 – 1,6 m/s veya 1,6 – 2,5m/s hızları için uygulaması mevcuttur.