Metrolarda Düşey Ulaşım ve Yürüyen Merdivenler

Yayın TarihiNisan-Mayıs, 2017 Süleyman Özcan - Türkiye Liftinstituut B.V., Bölge Müdürü Yazdır

Yürüyen merdiven ve bantlar, kısa sürede yüksek sayıda yolcuların taşınması için kullanılır ve EN 115-1’e uygun üretilir, monte edilirler. EN 115-1 güvenlikle ilgili şartları tespit eder, ancak yürüyen merdivenlerin çalışma ortamları çok çeşitlidir ve özellikle metrolarda, havalimanlarında ağır hizmet tipi yürüyen merdivenler, bantlar kullanılır. Peki nedir ağır hizmet tipi yürüyen merdiven?

“Ağır hizmet tipi yürüyen merdiven”, ağır kullanım ve çevre şartlarında kullanılan yürüyen merdivenleri ifade etmek için kullanılan bir terimdir, ancak ağır hizmet tipi yürüyen merdiveni tanımlayan hiçbir ulusal veya uluslararası standart yoktur. Tüm yürüyen merdiven üreticilerinin, kendi tecrübeleri ve uzmanlıkları doğrultusunda tasarlayıp sattıkları “ağır hizmet tipi” yürüyen merdivenleri vardır.

“Ağır hizmet tipi” yürüyen merdiven satın alan kuruluşlar, otoriteler “ağır hizmet tipi” yürüyen merdiveni tanımlayıp, doğru tanımlayıp satın almalılar.

“Ağır hizmet tipi” yürüyen merdivenlerde önemli bazı konulardan bahsedelim: Yürüyen merdivenin karkasının sarkmadan çalışacağı maksimum yük tespit edilmelidir. İstasyonların yoğunluklarına göre maksimum yük miktarları tespit edilmelidir. Yük konusunda sadece EN 115-1 şartları yeterli olmayacaktır. Sağlamlık, paslanmaya karşı koruma ile ilgili gereklilikler belirlenmelidir. Gerekli tahrik sistemi gücü tespit edilmelidir. Gürültü önemli bir konu. En fazla ne kadar gürültüye müsade edileceği belirlenmelidir. Yürüyen merdiven motorunun titreşime karşı koruma şartları belirlenmelidir. Dişli ve zincirler diğer önemli bir konu. Bir yürüyen merdiven açıldıktan 4-5 yıl sonra basamak zincirlerinin aşınma ve uzama nedeni ile değiştirilmesini istemiyorsanız, dişli ve zincir şartlarını çok iyi tespit etmelisiniz. Yürüyen merdiven iki nokta arasına kurulmuş sabit bir ekipman gibi gözükse de aslında bağımsız ve hareketli birçok parçadan oluşan bir bütündür. Söz konusu parçaların güçlü ve sağlam olmasının yanı sıra, kolay aşınmaması, sürtünme şartlarının doğru tespit edilmesi gereklidir. Malzeme ile ilgili şartlar doğru tespit edilirken, bakım ile ilgili şartlar da unutulmamalı ve satın alma yaparken belirlenmelidir.

Havalimanı sayıları ve kapasiteleri ile metro hattı sayıları ve uzunluklarının hızla arttığı günümüzde, yürüyen merdivenlerin doğru seçilmesi ve doğru bakımın yapılması yürüyen merdivenleri daha güvenli ve uzun ömürlü hale getirmenin yanında ekonomik toplam maliyetli hale de getirecektir.

Güvenli ve sağlıklı günler dileriz.