İSG’de Yüklenici Firma Çok Etkili

Yayın Tarihi 1 Eylül 2016 Tarık Aksöz - Boss Asansör Yönetim Kurulu Başkanı Yazdır

Asansör sektöründe iş sağlığı ve güvenliğinde yüklenici firmanın etkisine dikkat çeken Tarık Aksöz, “Şaft boşlukları, inşaat düzeni, korkuluklar, açıkta elektrik bağlantıları bulunan şantiyelerle karşılaşıyoruz” dedi.

Asansör sektöründe İSG’nin artırılması için, önlemlerin her projeye özel oluşturulması gerektiğinin altını çizen Boss Asansör Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Aksöz, Boss Asansör bünyesinde oluşturdukları risk analiz sistemine ilişkin bilgi verdi.

Firmanızın İş Sağlığı ve Güvenliği politikası nedir?

Boss Asansör San. Tic. A.Ş. olarak benimsemiş olduğumuz İş Sağlığı ve Güvenliği Politikası, insana ve içinde yaşadığı çevreye duyulan saygıya dayanmaktadır. Boss Asansör’ün faaliyet gösterdiği her alanda İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) birinci öncelik olup, "Önce insan sağlığı, bu yüzden önce iş güvenliği" sloganı ile bu anlayışını ifade eder. Çalışanların, alt yüklenicilerin ve işyeri dışında çalışan şirket personelimizin sağlık ve güvenliklerini temin etmek için, yürürlükte bulunan İSG mevzuatlarına ve İSG ile ilgili diğer gerekliliklere uygun her türlü tedbiri almayı, araç gereç ve Kişisel Koruyucu Ekipmanları bulundurmayı ve bunların kullanılmasını sağlıyoruz. Herkes kendi yetki sınırları içinde İSG konusunda gerekeni yapmakla yükümlüdür. En önemli hedeflerimizden biri de, tüm çalışanlarımızı ve içinde bulunduğumuz çevreyi işkolumuzun olası risklerine karşı korumaktır.

İSG uygulamalarınızı, 6331 sayılı yasadan öncesi ve sonrasıyla kıyaslar mısınız?

6331 öncesinde İş Sağlığı Güvenliğine ait bir kanun yoktu. 4857 sayılı yasa içerisinde birkaç madde ile yer alan yasa, uygulama açısından ciddi yetersizlikler içeriyordu. 6331 sayılı yasa ve bağlı yönetmelikleri ile birlikte İSG çalışmalarının şekli belirlenmeye ülke genelinde bir standart oturtturulmaya başlandı. Denetim ve yönetim organizasyonları daha belirginleşti. Denetimler sıklaştı ve farkındalık yani İSG kültürü dediğimiz olgu çalışandan işverenine daha hızlı yayılmaya başladı.

Firmanızda risk analizi ne durumdadır? Risk analizi nasıl gelişiyor, nasıl realize ediliyor?

Öncelikle asansör sektörü tek (proje) üretim sistemi şeklinde ilerlediği için İSG her projeye özel çalışılıp önlemleri özel olarak almalıdır. Firmamızda risk analizleri için risk değerlendirme ekibi oluşturuluyor. Firma çalışanları, çalışan temsilcileri, firma yetkilileri ve İSG profesyonellerinden oluşan bu ekip, işletmenin yaptığı tüm işlerle ilgili bir analiz sürecine giriyor. İş bazlı risk analizleri oluşturulduktan sonra bunlar değişik değerlendirme metotları ile (fine kinney, matris, bow-tie vb. metotlar) belli bir düzene göre sıralanıp iş bazlı risk değerlendirme raporu oluşturuluyor. Bu, yaptığımız işle ilgili mevcut tehlikelerin hangi tehditler ile bir araya gelirse kazaya sebebiyet vereceğinin bir analizi. Bu analize göre bir aksiyon planı oluşturup iş kazası ve meslek hastalıklarının önüne geçmek adına sistemli ve bilimsel bir çalışma başlatılmış oluyor. Tabii ki risk değerlendirmesi tek seferlik yapılıp kenara atılacak bir rapor değil, bu yüzden sürekli takip edilerek ve güncellenerek risk skorlarımızı aşağı çekmek adına çalışmalarımızı sürdürüyor ve arşivliyoruz.

Asansör sektöründe iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin görüşleriniz nelerdir? Sizce sektör İSG’ye yeterince önem veriyor mu? Bu anlayışın artırılması için sizce neler yapılması gerekir?

Asansör sektöründe yaşanan en büyük sıkıntı, bizlerin başka yüklenicilerin sahalarında, çoğunlukla bitmemiş inşaatlarda çalışmamızdan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle ne kadar İSG bilinci ve kültürünü arttırmaya çalışsanız da, çalışma alanınızdaki yüklenicinin de kuralları ve önlemleri en az sizin kadar sıkı tutması ve bilinçli olması gerekmektedir. Şaft boşlukları, inşaat düzeni, korkuluklar, birden fazla ekibin aynı anda çalışması, açıkta elektrik bağlantıları vb. gibi büyük olumsuzlukların yer aldığı şantiyelerle karşılaşıyoruz ne yazık ki. Bu durumda ekstradan kendi çalışma alanımızı düzeltmek zorundayız. Asansör yetkili firma olma zorunlulukları ve şartları yeniden düzenlendi. Bu düzenlemelerin denetiminde ve takibinde hâlâ sıkıntılar yaşansa da, bir nebze de olsa merdiven altı işletmelerin önüne geçilmiş oldu. Bu da işini daha kaliteli ve güvenli yapan firmaların önünün açılmasına olanak sağlayacaktır. İlerleyen süreçlerde İSG kültürünün tüm yapılarda oluşmasıyla birlikte asansör firmalarının da bu sürece ayak uyduracağı kanaatindeyim.