Interlift 2019

Yayın TarihiOcak-Şubat, 2020 by Angela C. Baldwin Yazdır

“Asansör Şehri”nde rekorlar kırıldı, güven tazelendi

15-18 Ekim haftası boyunca Almanya’nın Augsburg kentinin her yerinde kelimenin tam anlamıyla asansör sektörünün işaretleri vardı. Taksi alınlıklarından binaların yan duvarlarına kadar her yerde “Asansör Şehri” logosu vardı. Ev sahibi kent Interlift 2019 boyunca bu yeni ismi sahiplenerek bu uzun soluklu etkinliğe olan bağlılığını ve hevesini sergiledi.

Augsburg Belediye Başkanı Dr. Kurt Gribl’e göre, iki yılda bir yapılan bu etkinlik bu Bavyera kentinin ekonomisini olumlu etkilemektetir. Aynı şekilde Augsburg da interlift 2019 için 24,5 milyon dolara mal olan Salon 2’nin yapımıyla birlikte şimdiye dek yaptığı en yüksek yatırımı yapmıştır. Grible buna “rekor zamanda yapılan rekor bir yatırım” diyor. Fuarın açılış töreninde Interlift organizatörleri Thilo ve Henning Könicke, AFAG Messen ve Ausstellungen GmbH genel müdürleri, ve VFA Interlift’in başkanı Achim Hütter 14'üncü ve en büyük Interlift etkinliğine gösterdikleri katkıdan dolayı Augsburg kentine teşekkürlerini ilettiler.

Dışarıda mevsim normallerine göre ılıman bir hava hüküm sürerken içerideki etkileyici standlar ve kapsamlı VFA Forum sayesinde Interlift 2019 katılımcı ve ziyaretçi rekorlarını kırdı. Brexit nedeniyle yaşanan belirsizliklere, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşına ve Ortadoğu’da süregelen koşullara rağmen fuar günün politik ve ekonomik sorunlarından etkilenmedi. Hatta organizatörler sektörün “ekonomik gerilemelerden etkilenmeyen” sektör olduğunu ifade ettiler.

577 katılımcı Messe Augsburg’un 46.500m2’sini asansör kapıları ve kabinlerden izleme sistemleri ve güvenlik tertibatlarına kadar binlerce ürünün sergilendiği renkli ve çekici stantlarla dolup taştı. Amaç iş yapmak olsa da stantlarda bulunan kahve barları, yerel ikramlar ve biralar ile büyük ölçüde sosyalleşme imkanı yaratıldı. Stantların çoğunda bulunan dev ekranlarda sürekli videolar yayınlanırken şirket yetkilileri de bir taraftan en yeni komponentlerini ya da en sessiz asansörlerini tanıtmaya devam ettiler. Etrafta o kadar çok şey vardı ki kimse önce nereye bakması gerektiğini bilemedi.

Interlift sonuç raporlarına göre fuarı daha çok Almanya, İtalya, İsviçre, İspanya ve Fransa olmak üzere toplam 108 ülkeden 21.200 ziyaretçi uğradı. Toplam yabancı ziyaretçi sayısı 2017 rakamlarının %57’sine eşitti. Avrupa Asansör Derneği (ELA) başkanı Roberto Zappa’ya göre “Interlift, iş ve kültür alışverişinin yapıldığı bir yerdir.” Bu tür alışverişler fuarın yapıldığı dokuz salonda, özellikle de İtalya’nınki ve Wittur standının olduğu gibi stratejik konumda yer alan stantlarda daha yoğun bir biçimde görülebiliyordu.

Fuara 58 firma ile katılan Türkiye Interlift tarihindeki en yüksek katılımcı sayısına ulaştı. Türkiye'den bu kadar yoğun katılımın nedenlerinden biri de Bülent Yılmaz'ın Interlift'in Türkiye ve Ortadoğu temsilcisi olmasından kaynaklanıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Yüksek Mimar Ümit Ünal ASFED ve TASİAD yönetimi ile birlikte bütün Türk stantlarını gezdi. Münih Başkonsolosu Mehmet Günay ile Münih Ticari Ataşesi Ayman Ertem Çoban da Türk stantlarını gezerek Türk katılımcılara başarılar dileyerek ve uluslararası fuar teşvikleri konusunda bilgi verdiler.

Bu yıl VFA Forum’da Türkiye pazarı da ele alındı. ASFED’in uluslararası ilişkiler temsilcisi Mustafa Uçar Türk asansör sektörü hakkında “Türk Asansör Pazarı – Ortadoğu Asansör Pazarlarına Açılan Kapı” başlıklı bir sunum yaptı.

Interlift 2019'da stant açan Türk firmaları alfabetik sıraya göre: ABT Poliuretan, ACG Basın Yayım, Ah&met, Akar, AKE, Akış Asansör, Akiş Hidrolik, Aksöz Makina, Aktif Güç Elemanları, Ametal, ARD, Argeset, Arkel, Artı Kasnak, Asansör İstanbul, ASGE, Aybey, Ayha, Bulut, Butkon, Can-Lift, Eker Makina, Elko, EMF, Eren Makina, Avrasya Asansör Fuarı, Genemek, Güven Çelik Halat, Haspar, Hedefsan, HAS Asansör, İDA, İleri, İnelex, Kormas, Lift Vision, Liftern, Türk Makine İhracatçıları Birliği, Merih, Metroplast, Mik-El, Nagel, Nergiz Kablo, Prolift, Prosis, RATE, Sanel, Selkas, Stoper, Tekin Makina, TPM, Türkeli, Vital, Önersan, Özbeşler, Wittur Türkiye.

Sergilenen Ürünler

Ben her biri bir öncekinden daha ilginç ve ilham verici olan Messe Augsburg’daki salonları gezerken Avrupa Uzay Ajansı’nın inovasyon ve girişimlerden sorumlu yöneticisi Frank Salzgeber’in açılış konuşmasında söyledikleri sürekli aklımdaydı. Konuşması değişime ve “elde edene kadar çalışma” esasına dayanıyordu. İzleyicilere zorluklara karşı direnmeyi, başarı konusunda şüpheci olup her zaman meraklı olmayı öneriyordu. Ayrıca “İnovasyon daima sınırlarda gerçekleşir” hatırlatmasında bulundu. Interlift katılımcıları oldukça heyecanlı görünüyordu zira orada sergilenen inovasyon hiç de az değildi. Her köşede ve her koridorda kendisini gösteriyordu. Göze çarpan yenilikler şunlardı:

  • Aspar'ın yeni hız regülatörü
  • Wurtec'in orta ve yüksek katlı montajlarda kullanıma yönelik V2 Taklit Kabini
  • Ametal'in Aries Komple Asansör Sistemini tanıtmak ve sektöre yeni girenleri eğitmek için kullandığı bir 3D model asansör olan MINILIFT®
  • CEDES'in “pozisyon denetleyici birim” olarak hizmet veren ve “asansörün emniyetle ilgili işlevlerini üstlenmek” için şirketin mutlak konumlandırma sistemi ile birlikte çalışan yeni iDiscovery ürünü
  • Cobiachi'nin kolay tahliye mekanizması ile yeni güvenlik tertibatları
  • Alimak'ın Makine dairesi gerektirmeyen 1.600 kg'a kadar yükleme kapasitesine sahip deniz asansörü olan yeni ME ürünü
  • Gervall'ın yeni hız regülatörleri ve germe ağırlıkları
  • Serapid'in dikkat çekici araba asansörü
  • EMF Motor'un “dünyanın en küçük ve en hafifi” olarak tanıttığı ev asansörü motoru
  • UVIS'in asansörler için bir antimikrobik kaplama olan yeni new TiTANO ürünü

Bu ürünler ziyaretçilerin yalnızca ilk bakışta gördükleri, dokunabildikleri ve dört günlük fuar boyunca deneyimleyebildikleri ürünlerdi.

VFA Forum

Fuarla eşzamanlı olarak yeni Salon 2’de yapılan VFA Forum’da dört gün boyunca 50’den fazla konuşmacı dijitalleşme üzerine odaklanarak çeşitli konularda sunumlar yaptı. Katılımın yüksek olduğu forumda Polonya, Brezilya, İtalya, Türkiye, Hindistan, Afrika ve ABD gibi çeşitli uluslararası pazarlar ele alındı, uluslararası yönetmeliklerdeki mevcut değişiklikler açıklandı ve uluslararası trendler ile teknolojiler üzerinde konuşuldu. Forumun “büyük bir başarı” olduğunu söyleyen Hütter sözlerine şöyle devam etti:

"Bundan iki sene öncekine göre yüzde 30 kadar bir artışla yaklaşık 3000 ziyaretçi vardı. Yeni mekanın gürültülü olması nedeniyle başlangıçta bazı endişelerimiz vardı fakat her şey çok yolunda gitti.”

Interlift’in kapanışta düzenlediği basın konferansında organizatörler fuar sonuçlarından memnun kaldıklarını belirttiler. Hümmer “Küresel konular nedeniyle işe birtakım belirsizliklerde başlamıştık fakat sonunda hem rakamlar hayli iyiydi hem de güzel bir uyum ve işbirliği vardı.”

AFAG Proje Müdürü olan Joachim Kalsdorf da şunları ekledi:

" AFAG ve VFA adına bunun kurulum aşamasında en rahat Interlift'lerden biri olduğunu söylemeliyim. Bu his hafta boyunca devam etti ve nihayetinde WWK Arena’da güzel bir akşam yemeği daveti verildi. Yaklaşık 600 kişinin katıldığı davet herkes tarafından beğenildi. katılımcılar rahat, yemekler ise çok güzeldi.”

Henning Könicke de fuarın oldukça başarılı geçtiğini söyleyerek şunları ekledi:

"İlk kez yeni bir slogan olan 'Asansör Şehri' ifadesi kullanıldı ve Augsburg’a gelen herkes her yer de bu şekilde karşılandı. Kaliteli ziyaretçilerin geldiği oldukça uluslararası bir fuardı. Interlift ziyaretçiler tarafından halen en önde gelen sektör fuarı olarak görülüyor.”

Interlift süresince GMM tarafından yapılan bir ankete göre, firmaların %68’i Interlift’teki deneyimlerine“5” üzerinden “1” veya “2”verdi. Ziyaretçilerin %93’ü elde ettikleri iş sonuçlarının “çok iyi” ya da “tatmin edici” olduğunu söyledi. 10 ziyaretçiden dokuzundan fazlası ziyaretlerinden memnun olduklarını, gelecekteki bir Interlift’e katılma isteklerinin “çok yüksek” olduğunu ifade etti. 19-22 Ekim 2021’de bir sonraki Interlift’e hazırlanmaya çok yakında başlayacak olan organizatörler için bunlar güzel sonuçlardı.