Hidrolik Asansörler Oyunu Bozdu

Yayın TarihiMart-Nisan, 2018 Dr. Ioanna K. Sfampa Kleemann Grup Yenilik Araştırmacısı - Yüksek Mühendis Yazdır

Dünyada en yaygın olarak kullanılan asansör çeşidi hidrolik ve elektrikli tip asansördür. Onlarca yıl, ilk başlarda piyasada hidrolik asansörler hüküm sürdü. Ancak 21. yüzyılın başlarında birçok avantajının yanı sıra daha enerji tasarruflu olması ile de tanınan elektrikli asansörler piyasayı ele geçirdi. Günümüzde, hidrolik asansör endüstrisi çevre dostu bir yöne doğru giderek oyunu tekrar değiştirmektedir.

5-6 durağa kadar olan kısa mesafe kullanımlar söz konusu olduğunda, hidrolik asansörlerin ekipman maliyeti elektrikli asansörlere kıyasla genellikle daha azdır. Bu durum elektrikli asansörlerin hidrolik olanlardan daha fazla parça kullanmasıyla açıklanır. Aynı zamanda hidrolik asansörlerin dolaylı eylemine kıyasla, elektrikli asansörler için montaj çalışması çok daha zordur ve zaman alıcıdır. Makine odasını binanın altında tutan hidrolik asansörlerin aksine, elektrikli asansör montajında genellikle asansör boşluğunun üzerindeki alan kullanılır. Dolayısıyla, montajcı ağır ekipmanı (makine ve kumanda tablosunu) binanın yukarısına taşımak durumundadır. Dahası, birkaç güvenlik durumu hidrolik asansörleri öne çıkarmaktadır. Karşı ağırlık hareketi olmadığından, hidrolik asansörler hizmet ve onarım çalışmaları boyunca çok daha güvenli olarak kabul edilir. Ayrıca acil tahliye prosedürleri basit ve güvenlidir.

Aşağıdaki tablo farklı asansör türleri arasındaki kıyaslamayı gösterir. Daha doğrusu, asansörün nispi ekipman alım maliyetini ve nispi kurulum maliyetini gösterir. Dikkat edilmesi gereken nokta maliyetin ülke ve şirket stratejisine bağlı olarak değişim gösterebileceğidir, dolayısıyla bu tablonun içeriği ortalama fiyatlandırma bakımından konuya sadece bir yaklaşım sergilemektedir.

Diğer yandan, elektrikli asansörler hidrolik asansörlerden daha fazla enerji tasarrufludur çünkü karşı ağırlıklıdır. Birçok makale çevre koruması konusunda dünya çapında ve giderek artan farkındalık bağlamında çeşitli türden asansörlerin nispi enerji tüketimi üzerine yazılmıştır. Enerjiyi azaltmak için daha etkin ürün ihtiyacı günümüzde hiç olmadığı kadar elzemdir.

Inverterleri içeren enerji-tasarruflu güç birimleri birkaç yıl öncesinde piyasaya sunuldu. Aynı zamanda “yeni nesil güç birimleri” olarak adlandırıldı. Bu tasarımın başlıca avantajı enerji tüketiminin kabin yüküne göre nominal hızı modifiye ederek en uygun hale getirilmesidir. Böylece, inverter yoluyla motor hızı düzenlenerek sadece gerekli olan akış oranı valfe tedarik edilir. Dolayısıyla sistemin etkinliği arttırılır ve aynı zamanda yağ sıcaklığı düşük seviyelerde kalır. Dahası, inverter kullanımı motor yol verme akımını ve tüketilen enerjiyi azaltır. Başlıca sonuç seyahat esnasında enerji tasarrufudur ki bu durum daha çevre dostu ve kullanıcı için daha az maliyetli bir ürün ortaya çıkarır.[1]

Hidrolik asansör demişken, Kleemann ürünlerine yeni nesil bir güç birimini ekleyerek enerji tasarruflu hidrolik asansörün avantajıyla birleştirdiği bir çözüm sunuyor. Bu durum özellikle yenileme amaçları bakımından önemli bir fayda olmasının yanı sıra, aynı zamanda yeni kurumlar için düşük maliyetli ve elverişli çözümler sağlıyor. Kullanılan yeni nesil kontrol valfi tüm güç birimleri ve asansör kumandalarıyla eşsiz bir çalışma kalitesi, düşük maliyet ve yüksek seviyede uyum gösteriyor.

Sürdürülebilir bir gelecek için her bir ürünün çevreye olan etkisi göz önüne alınarak yenilenmelidir. Hidrolik asansör yıllardır insanların güvendiği bir üründür. Yeni nesil bir güç birimi ile uyumlu yüksek kalitede hidrolik bir asansör kullanmak bu tür asansörlerin asıl önemsedikleri konu olan yukarı doğru seyahat boyunca bile, enerji tüketimini azaltma hususunda uygun bir çözümdür.

[1] http://www.blain.de/elevator-valves/lift-valve/vvvf-ventile-ev4