Heliport Asansör Tasarımı

Yayın TarihiMart-Nisan, 2018 Bülent Özbelli - Pera Mühendislik Genel Müdürü Yazdır

Pera Mühendislik tarafından özel olarak tasarlanan Heliport Asansörü, helikopter erişiminin olduğu her çatıya uygulanabilmektedir. Bina çatısında kot farkı yaratmayan kabini sayesinde, helikopterin inişi ve kalkışı için de hiçbir tehdit oluşturmuyor.

Helikopterler, yüksek binalarda yaşanacak yangın ve benzeri olaylara zamanında müdahale edilebilmekte, doğal afetlerde kurtarma ve tahliye çalışmalarına destek sağlamakta ve özellikle büyük kentlerde yaşanan trafik sorununa alternatif bir çözüm oluşturmaktadır. Helikopter ulaşımı yakın gelecekte modern yaşam için vazgeçilmez bir zorunluluk halini alacaktır.

Pera Mühendislik tasarımı olan Heliport, Yapım ve İşletim Yönetmeliğine uygun özel bir asansör tasarımıdır. Yurt dışında yaygın olarak kullanılan ve ülkemizde de son yıllarda daha sık talep görmeye başlayan Heliport Asansörleri, genellikle yüksek maliyetlerle ithal edilerek hastanelerde, ofis kulelerinde, otellerde ve rezidanslarda uygulanmaktadır.

Pera Mühendislik bu yönde özel ihtiyaçlara yönelik tasarım asansörler uygulamasında asansör sektöründe dikkat çekmeyi başarmıştır. Bunlara 2015 yılında, Ankara/ İncek’te LÖSEV Lösemili Çocuklar Kenti projesi için tasarlanan Heliport Asansörü ile bir yenisi eklenmiştir. Helikopter pistinde hizmet veren sedye asansörü, farklı hava koşullarına dayanıklı ve pist yönetmeliğine uygun özel olarak tasarlanmış ve akredite kuruluş tarafından denetimi yapılmıştır.

Hastanenin helikopter pistine hizmet veren asansörü sayesinde helikopter ile ulaşımı sağlanan hastanın sevki, seri ve güvenli şekilde gerçekleştirilmektedir.

Heliport Asansöründe, kabin pist kotunda bulunmadığı zaman asansör boşluğunu atmosferin etkilerinden korumak için, kuyu üstünde döşemeyi kapatacak bir kapak bulunmaktadır. Kapak, kabin kata geldiğinde kabin tarafından kaldırılarak açılmakta, kabin durağı terk ettiğinde ise kendi ağırlığı ile döşemede hazırlanmış çerçeveye oturarak kapanmakta ve her iki konumda da mekanik olarak kilitlenmektedir. Kabinin kapağa teması ve kapağın çerçeveye oturması esnasında darbe emici vulkolan elemanlar kullanılmakta ve kapağın kapalı ve açık hali elektriksel olarak kontrol edilebilmektedir.

1600 kg kapasiteli sedye boyutları için uygun olan Heliport Asansörü 6 metre seyir mesafesinde 2 durak arasında hareket etmektedir. Asansörün olası bir arıza nedeniyle kat arasında kalması halinde (hortum patlaması durumu da dâhil olmak üzere) kabini otomatik kat seviyesine getirecek önlemler alınmıştır.