Güvenliğinize Önem Verin; Asansörünüzü Modernize Edin...

Yayın TarihiKasım-Aralık, 2017 Yiğit Güray - KONE Türkiye Modernizasyon Direktörü Yazdır

Asansör ya da yürüyen merdivenlerinizin bakımı her ne kadar iyi yapılmış olursa olsun, en nihayetinde bu araçlar modernizasyona ya da değişime ihtiyaç duyacaklardır. İyi planlanmış bir modernizasyon, ekipmanlarınızın güvenli bir şekilde çalışmaya devam etmesini, son güvenlik standartlarına uygun olmasını ve binanızın dizaynını tamamlayıcı özelliklere sahip olmasını temin eder. Asansör, yürüyen merdiven ve turnike çözümlerinde öncü konumda bulunan KONE olarak biz, bina içi erişimi sağlayan tüm bu cihazların modernizasyonlarını Care for Life™ hizmetimiz ile planlama, montaj ve devreye alma olarak tanımlanan aşamalarla gerçekleştiriyoruz.

Planlama

Modernizasyon için öncelikle ekipmanınızın ve binanızdaki insan akışının durumunun incelenmesi gerekir ve kullanabileceğiniz olası modernizasyon seçenekleri değerlendirilir. Burada parça modernizasyonu, modüler modernizasyon ya da tam değişim gibi çözümler gündeme gelir. Ardından bir maliyet tahmini sunulur ve finansman konusunda tavsiyelerde bulunulur. Sözleşme imzalandıktan sonra modernizasyon planı tamamlanmadan ve gerekli güvenlik prosedürleri hazırlanmadan önce bir saha ziyaretiyle birlikte planlama sürecine başlanır.

Montaj

Her proje için özel bir plan geliştirilmesi gerekir. Son proje programı üzerinde anlaşmaya varıldıktan sonra, çalışma alanı koruma altına alınır ve montaj sürecine başlanır. Eğer gerekirse, yolculara verilen rahatsızlığı en aza indirmek için çalışmalar yoğunluğun düşük olduğu dönemlerde, örneğin hafta sonları ya da geceleri yapılacak şekilde programlanmalıdır. Tam değişim gibi daha kapsamlı modernizasyonlarda, sahayı montaja hazırlamadan önce eski ekipmanlar sökülmeli ve geri dönüşümü sağlanmalıdır. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra saha temizlenmeli ve son ekipman kontrolleri gerçekleştirilmelidir.

Devreye Alma

Son aşamada devir teslim işlemleri gerçekleştirilir. Bu noktada mutlaka ilgililere teknik ve güvenlikle ilgili bilgiler sunulmalıdır. Ayrıca eğitim ve üçüncü taraf denetimleri konusunda destek verilmesi de büyük önem taşıyor.

Ne Çeşit Bir Modernizasyona İhtiyacınız Var?

Parça Modernizasyonu

Bu çözüm, asansörünüzde küçük gelişmeler yapmak için hızlı ve düşük maliyetli bir yoldur. Modernizasyon; kapı operatörü, sinyalizasyon ya da aydınlatma sistemi gibi parçaları kapsayabilir.

Asansörünüzde

 • Gürültülü kapılar varsa,
 • Eski ve pratik olmayan sinyalizasyon kullanılmışsa,
 • Asansörünüz 10 yaşından daha eski ise bu modernizasyon çözümü önerilir.

Modüler Modernizasyon

Modüler modernizasyon, tüm sistemleri güncelleyerek asansörünüzün performansını belirgin bir şekilde artırır. Bu modernizasyon türü; makineler, elektrik sistemi veya kapılar gibi parçalar için geçerlidir.

 • Asansörünüz çok fazla elektrik tüketiyorsa,
 • Katlarda düzgün durmuyorsa,
 • Pratik olmayan ya da modası geçmiş bir iç tasarıma sahipse,
 • 15 ve 20 yaşları arasında ise modüler modernizasyon gerçekleştirilmelidir.

Tam Değişim

Tam değişimde eski asansör tamamen çıkartılarak mevcut şafta monte edilen yenisi ile değiştirilir.

 • Asansörünüz küçük ve dar bir kabine sahipse,
 • Katlar arasında seyahat etmek uzun sürüyorsa,
 • Sık sık bozuluyorsa ve sorun çıkartıyorsa,
 • 25 yaş ve üzerindeyse artık değişim zamanı gelmiştir.

Modernizasyon Size Ne Yarar Sağlar?

Performans

Modernize edilmiş bir asansör görevini daha iyi yapar. Mevcut asansörünüzde daha az bekleme süreleri ve daha az arıza söz konusu olur. Yeni ve güncel bir asansör kontrol biriminin yanı sıra uzun ömürlü ve enerji tasarruflu son teknoloji kaldırma makineleri ile daha az onarım ihtiyacı gerekir. Güvenilir, şık görünümlü ve kullanımı kolay asansör kapıları ve sinyalizasyon sistemleriyle modernizasyon daha konforlu bir asansör anlamına gelir.

Güvenlik

Güvenlik en yüksek öncelik olmalıdır. Yenilikçi geliştirmeler ekipmanlarınızın daha güvenli olmasını sağlar. Size ve yolcularınıza daha fazla güvenlik sunar. Daha iyi çalışan kabin kapıları, sahanlık zemini ile asansör kabin zemini arasında hassas hizalanma, daha iyi görüş imkanı ve güvenlik hissi sunan gelişmiş aydınlatma, kabin içinde iki yönlü iletişim sistemi, elektrik kesintileri için acil güç kaynağı ve çok daha fazlası sayesinde çeşitli alanlardaki geliştirilmiş güvenlik özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Erişilebilirlik

İyi bir erişilebilirlik seviyesi bir asansörün ana niteliklerinden biridir. Örneğin, KONE olarak sunduğumuz tam asansör değişimi çözümü ile asansör kabininizde yüzde 50’ye varan daha fazla alana sahip olabilirsiniz. Modernizasyon çözümleri sayesinde, asansöre tekerlekli sandalye veya bebek arabalarıyla girişi kolaylaştıran daha geniş açılır kapılara sahip olabilirsiniz. Zahmetsiz ve sorunsuz insan akışı binanızdaki herkes için yaşam kalitesini artırır.

Daha Estetik Görünüm

Estetik bir asansör, binanızı tamamlar ve asansör kullanımını hoş bir deneyime dönüştürür. Eski asansörünüzü modernizasyon projesinin bir parçası olarak modern bir asansöre dönüştürebilirsiniz. Asansörünüzü ağırlığını artırmadan şık, sağlam ve temizlemesi kolay malzemelerle yenileyebilirsiniz.

Eko-verimlilik

Modernizasyon, asansörünüzün eko-verimliliğini büyük oranda geliştirebilir. Örneğin biz, dişli tahrik sistemlerine sahip, iki hızlı sürtünme tahrikli veya hidrolik asansörlere kıyasla çok daha az enerji tüketen enerji tasarruflu KONE EcoDisc® motoru sunuyoruz. Kabin içinde enerji tasarruflu LED aydınlatma sistemlerimizin yanı sıra fazla frenleme enerjisini toplayarak elektrik besleme ağına geri gönderen enerji tasarruflu asansör tahrik sistemimiz de sunduğu yararlarla öne çıkıyor. Ayrıca asansörün kullanılmadığı durumlarda kabinin otomatik olarak enerji tasarruf moduna girmesini sağlayan bekleme modu seçenekleri de sunuyoruz. 🌐