Güvenilir Emniyet Frenlerinin Seçimi

Yayın TarihiTemmuz-Ağustos, 2017 Sebastian Steinert - Asansör Frenleri Kilit Müşteri Yöneticisi Yazdır

İnsanların asansör vasıtasıyla taşındığı her yerde, yolcuların güvenliği öncelik taşır. Bu nedenle, asansör frenleri gibi güvenlikle ilgili bileşenlerin en yüksek kalite gereksinimlerini karşılaması gerekir. Bununla birlikte, asansör alanındaki yoğun küresel rekabetten dolayı fiyat, emniyetle ilgili bileşenler için her zaman asıl rolü oynamaktadır. Bu piyasa durumuna rağmen, güvenilir ürünlerin seçimi yapılmalıdır; çünkü güvenlik, tavize izin vermez.

Yolcu asansörleri, hala en güvenli ulaşım araçlarından biridir. Kaza ve arıza istatistikleri, önceden güvenilir bir şekilde test edilmiş teknik olarak yüksek kaliteli ürünlerin kullanıldığını doğrulamaktadır; bu durum gelecekte de devam etmelidir. Özellikle asansör frenleri alanında, doğru ürünün seçimi gittikçe zorlaşmaktadır. On yıl önce, çok az fren üreticisi, genelde çok tecrübeli orta büyüklükteki şirketlerden sadece birkaçı piyasada aktifti. Yetkinlikleri, gerekli kalite ve güvenilirliği karşılıyordu. Asansör tahrikleri konusunda pazarın küreselleşmesi, rekabetin muazzam yoğunluğu ve imitasyonlarla ilgili problemler, son yıllarda asansör frenleri gibi emniyetle ilgili kritik bileşenler konusunda bile büyük bir rekabet baskısına yol açtı. Geçmişte, güvenilirlik ve optimum kaliteye açıkça bağlılık gösterilirken, bugünkü piyasa katılımcıları konuşmaları sırasında önce fiyatı defalarca belirtiyor. Bununla birlikte, hızlı gelişmeler büyük bir risk potansiyelini gizliyor. Düşük fiyatlarla ürün sunan ancak bu alanda çok az tecrübeye sahip olan genç piyasa katılımcıları, özellikle de Türkiye’deki asansör üreticileri ve tahrik üreticileri için bu durumu kökten değiştirmiştir: Bunlar gittikçe dişsiz teknolojiye odaklanıyor ve geleneksel frenlere kıyasla birçok teknik avantaj sunan yeni fren teknolojileri içeren sözde “fren şaftlarını” seçiyor. Tam olarak bu uygulamada, deneyimli üreticilerin güvenilir asansör frenleri çok önemlidir. Kullanılan materyalleri ve ürünlerin güvenliğini azaltmak zorunda kalan ucuz frenler, hesaplanması imkânsız bir riski gizlemektedir.

Frenlerin belirlenmesi ve test edilmesi

Küresel düzeyde aktif olan asansör üreticileri ile yapılan işbirliği, Türkiye’de bu şirketlerin giderek kaliteli bileşenleri kullandıklarını ve kendilerini Avrupa Asansör Standardı EN 81’e yönlendirdiklerini gösteriyor. Önde gelen büyük şirketler de, emniyetle ilgili bileşenlerdeki gereksinimleri mümkün olduğunca doğru belirlemek ve bunları karmaşık test prosedürlerine uygun hale getirmek için çok çaba gösteriyor. Buna ek olarak, bu şirketler piyasadan uygun bir girdi alıyor; bu da ürünler veya ürün gereksinimleri için daha fazla ayrıntı sağlamayı ve kritik noktaları niteliklendirme sürecine dahil etmeyi kolaylaştırıyor.

Bununla birlikte, bu durum tedarikçi endüstrisine tamamen aktarılamıyor. Örneğin saha verilerini kullanarak geribildirim alamayan ve büyük bir mühendis ekibi çalıştırmak için yeterli kaynağı bulunmayan daha küçük asansör şirketleri ve motor üreticileri, genellikle bir fren belirleme ve test etme konusunda daha basit yöntemler kullanarak çalışıyorlar. Genellikle bant genişliği konusunda yetersizler ve yalnızca belirli sorunların çok sık ortaya çıkmayacağı bölgesel uygulama alanlarına tedarik yapıyorlar. Bu nedenle, böyle bir tahrik üreticisine güvenilir frenler gerekiyorsa, şimdiye kadar bildikleri noktalara yöneleceklerdir. Bununla birlikte, diğer pazarlardaki iş geliştirme sürecinde, yeni sorunları ortaya çıkaran başka koşullarla da karşı karşıya kalabilirler.

Güvenilir bir fren seçmek için, özellikle de dişsiz teknolojide, asansör motorları üreticisi hangi kriterleri uygulayabilir?

Üretim yetkinliği ve sertifikalı kalite süreci

Genelde satın alma alanında olduğu gibi, muhtemel tedarikçiye önce ayrıntılı olarak bakılmalıdır. Bir şirket, fren üretebileceği gerçeğinden ötürü bu sıfatı hak etmez. Asansör tahriklerindeki frenler konusunda iyi bir tecrübe ile, uygun üretim yeterliliği ve sertifikalı bir kalite süreci şart olmalı. Bu amaçla, şirket uzun yıllardır piyasada çok sayıda asansör frenine sahip olmalıdır. Ancak bu şekilde riskleri bilme ve güvenilir ürünler sunma durumuna gelebilir. Asansörlerin işlevselliği için bir kez test edildiği prototip testler, büyük miktarlar üretildiğinde frenlerin kalitesi hakkında hiçbir şey söylemez. “Her fren gereken kalitede tedarik edilmelidir. Bunun için, uygun bir test rutini gerekir,” diye açıklıyor mayr® power transmission’da Satış ve Pazarlama Direktörü Johann Eberle. “Risk, genelde az tecrübeli üreticilerin bilmediklerinden habersiz oldukları gerçeğidir. Gerekli emniyeti sağlamak için net süreçler, kapsamlı test imkânları, yılların tecrübesi ve yüksek nitelikli çalışanlar birer zorunlu ön koşuldur. Maliyetli bir iştir; ancak emniyet sadece bu şekilde sağlanır. Gelecekte, en ucuz değil, en güvenilir tedarikçi Türkiye’ye hakim olacak.”

Hedeflenen ömrü kadar dayanacak şekilde özenle tasarlama

Bir fren tedarikçisi seçerken hem şirketin kalite ve güvenilirlik açısından değerlendirilmesi, hem de ürün özellikleri ve bunların gerekli kriterlere göre ayarlanması son derece önemlidir. Burada asansör frenlerinin aynı zamanda gerçek uygulamalarda da görülebilecek yüksek dış hava sıcaklıkları veya yüksek hava nemi gibi kritik koşullar altında da değerlendirilmesi önemlidir. Ayrıca, belirtilen değerlerin sadece yeni koşullarda elde edilmesi değil, özelliklerinin tüm hizmet ömrü boyunca değerlendirilmesi önemlidir. Johann Eberle, “Yılların verdiği deneyim ve Mauerstetten Genel Merkezi’ndeki Geliştirme ve Araştırma Departmanımız tarafından yapılan sayısız test, gerçekçi ve doğrulanmış frenleme tork toleransları dikkate alınarak tasarlanan ömrünü bitirecek şekilde özenle tasarlanmış bir ürünün temelini oluşturuyor.” Tüm fren bileşenleri güvenilir şekilde boyutlandırılmış ve sadece yüksek kaliteli, bilinen ve kanıtlanmış malzemelerden üretilmiştir. Frenlerimiz, örneğin ortam sıcaklığı veya hava neminden bağımsız olarak, ortaya çıkan tüm çalışma koşullarında istenen nominal torku güvenilir şekilde elde edebilecek şekilde boyutlandırılmıştır.”

Güvenlik tavize izin vermez

Türk tahrik üreticileri şu anda daha fazla kaliteli ürün kullanmaktadır. Bununla birlikte, ne yazık ki, gerekli güvenilirliği sağlamayan, sertifikalı kaliteli ürünlerin yanı sıra imitasyonların da kullanıldığı göz ardı edilemez. Bu nedenle, tanınmış üreticilerden uygun frenleri belirlemek ve örneğin tip etiketlerinin denetimi yoluyla bunların da kullanılmasını sağlamak daha iyidir. Böylece, bu önemli bileşenler beklediğimiz güvenilirliği sağlar. Bu arada Türk pazarı da, uygun üretim yetkinliği ve azami bakımın, yolcuların güvenilir bir şekilde taşınması için gerekli olduğunu kabul etmiştir; çünkü güvenlik, tavize izin vermemektedir.

Yazar: Sebastian Steinert

Sebastian Steinert, Almanya merkezli güvenlik frenleri, tork sınırlayıcıları ve şaft kaplinlerinin uluslararası üreticisi Mayr power transmission’da çalışıyor. Şirket ayrıca Allgäu bölgesindeki Mauerstetten genel merkezinde 1000’den fazla çalışanı ve 3 fabrikasıyla dünya çapında hizmet vermektedir. Kendisi Temel Muhasebe Yönetimi asansör frenleri iş ekibinin bir parçası olup önde gelen uluslararası OEM projeleri yapmış ve Türk asansör piyasasında Program Yöneticisi olarak görev almıştır. Mayr power transmission, asansör frenlerinin lider üreticisi olarak ün yapmış ve bu alanda birçok patent almıştır.