GUHEM’in Uzay Asansorleri Otis Türkiye’den

Yayın TarihiTemmuz-Ağustos, 2020 by Onur Artıkoğlu Yazdır

Bursa’da, TÜBİTAK tarafından desteklenen Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM)’in, uzaya çıkıyor hissi veren asansör sistemi Otis Türkiye tarafından kuruldu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Bursa TEKNOSAB işbirliği ve TÜBİTAK desteği ile Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM), yeni neslin uzay ve havacılık alanındaki farkındalığını arttırmayı hedefliyor.

Türkiye’nin uzay temalı ilk merkezi olarak yaklaşık 13 bin m2 kapalı alan olarak inşa edilen GUHEM, yeni neslin uzay ve havacılık alanındaki farkındalığını arttırmayı hedefliyor. Proje, gençlerin uzay ve havacılık sektörüne ısındırılması ve onların gelecek hedefleri için hayallerine pencere açılabilmesi amacı ile hayata geçirildi. Proje planlama aşamasından itibaren çocukların ve gençlerin uzaya olan ilgisini en iyi şekilde yönetmeyi ve yönlendirmeyi amaçlıyor.

GUHEM’in, zeplin şeklinde tasarlanan kapalı alanının tamamı uzay ve havacılıkla ilgili eğitim amaçlı sergi alanları ve düzeneklerden oluşuyor. Bu sebeple Uzay Merkezi içinde gerçek boyutlara yakın bir uçak da dahil olmak üzere pek çok özel tasarım yerleştirildi. Projenin en can alıcı noktası ise yer küreden uzaya çıkıyor hissi veren ve tamamı yuvarlak ve komple cam bir asansörün konumlandırılması oldu.

Özel bir tasarım olan asansör için ilk olarak proje planlama aşamasında Otis Türkiye ile görüşmeye başlayan yetkililer, aradıkları teknik desteği bulunca emniyetli ve konforlu bir şekilde uzaya çıkma simülasyonunun yapılması için çalışmalara başladı. Proje içine 4 adet asansör inşa edildi. 2 adet GeN2 kayış sistemli, makine dairesiz asansör Robusta ED tercih edildi.

GUHEM’in, Otis Türkiye’den aldığı özel asansörü ile Avrupa’da en iyi ve Dünyada da ilk beş uzay-havacılık merkezinden biri olması amaçlanıyor.

Projede toplamda 4 adet ünite tesis edilmiştir. Bunlar:

 • 2 Adet Robusta ED 5.000 KG 0,8 m/s
 • 1 Adet Gen2 Premier 16.00 KG 1,75 m/s
 • 1 Adet Makine Daireli Özel Buga Model 4.000 Kg PD9 1 m/s

Onur Artıkoğlu 2002 yılında Elektrik Mühendisi olarak mezun olduğu Yıldız Teknik Üniversitesi sonrasında, eğitim hayatına İstanbul Üniversitesi’nde sırasıyla Uluslararası İşletmecilik ve Pazarlama Yönetimi dallarında master eğitimiyle devam etti. Yaklaşık 14 seneye yaklaşan Otis kariyerinde; satış ve ihracat departmanlarında artan sorumluluklar aldıktan sonra, 2 sene kadar Prysmian Türkiye bünyesinde İhracat Satış Direktörü olarak görev almış ve 2016 sonu itibariyle sektöre ve Otis’e geri dönmüştür. Otis’te tüm yeni projelerin satış, pazarlama ve montaj operasyonlarından sorumludur.

Teknik Özellikler

 • GCS 222 Otis Kumanda / tahrik
 • OSG 25 Makine motor
 • 2:1 Askı tipi
 • PD9 Panoramik 3000 ø Cam kabin
 • 1300 x 2100 mm Otomatik Merkez Wittur kapı (Cam çerçeveli)
 • T140-1mm Kabin rayı
 • T89 mm Karşı ağırlık rayı
 • Halat çapı 13 ø – 7 adet
 • 4000 kg kapasite
 • 1 m/s Beyan hızı
 • 3 Durak
 • 17 m seyir mesafesi
 • 6000 ø asansör kuyusu
 • 4000 mm asansör kuyu üst boşluğu
 • 1500 mm asansör kuyu dibi

Robusta ED Hakkında

2012’de geliştirilen yeni nesil asansör sisteminin en güzel örneklerinden biri olan Robusta ED, Otis Türkiye’nin ürünüdür. Mevcut 30 kişilik taşıma kapasitesini 70 kişiye çıkaran Robusta ED asansörlerinin Ar-Ge’sinin yanı sıra, tasarım ve mühendislik uygulamaları da Türkiye’deki üretim tesislerinde yapıldı. Şimdi bu yüksek performanslı asansörler bütün dünyaya ihraç ediliyor. Dünyanın en görkemli yapılarından Avustralya Sidney Opera Evi’nin ve Paris’in simgelerinden Grand Arche anıtının asansörleri de yenilikçi Robusta ED asansör üniteleri ile değiştirildi. Tel Aviv’in en gösterişli yapılarından olan Arlozorov 17 ve Marom Negba, Kazakistan’da Abu Dhabi Plaza, Avustralya’da Gateway Alışveriş Merkezi, İngiltere’de 1st Bank ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde Etihad Müzesi’ne de Türkiye’de üretilen Robusta ED üniteler bulunuyor. Robusta’nın da içinde yer aldığı ‘Gen2’ kayış sistemli asansör grubu, dünya çapında sayısız projede kullanılmaya devam ediyor. ‘Gen2’ sistemi, enerji tüketimini yüzde 50’ye kadar düşürürken, sistemdeki yassı kayışlar ve dişlisiz makine sayesinde yağlama gerektirmeden temiz bir kullanım sunuyor. Saniyede 0,8 metre hızla yükselen Robusta ED asansörler ve 1 adet saniyede 1,75 metre hızla yükselen GeN2 Premier modele ek olarak Türkiye’de üretilen özel bir asansör tasarlandı. Bu asansör PD9 adı verilen tamamı yuvarlak cam kabin tipinde üretildi. Otis Türkiye’nin İstanbul fabrikasında üretilen asansör, Türk mühendislerin teknik çalışmaları sonucu proje içine monte edildi. 4 ton kapasiteli panoramik asansör kuyusunda özel LED aydınlatmalar kullanıldı. Makine daireli ve 3 duraklı asansörün kuyusuna özel aydınlatmalar yapıldı ve 4 ton kapasitesi ile tüm ilgililerin uzay ve havacılık merakını arttırmak için kullanıma açıldı.

Otis asansörlerde bulunan ReGen tahrik sistemi, tam yüklü kabinin aşağı, hafif yüklü kabinin yukarı doğru hareketi esnasında açığa çıkan elektriği şebekeye geri kazandırıyor. Böylece enerji tasarrufu yüzde 75’e kadar ulaşıyor.