Firma Projeksiyonu: ASPAR Asansör

Firma Projeksiyonu ASPAR Asansör
Yayın TarihiEylül-Ekim, 2017 Yazdır

İsmi “Asansör Parçaları” kısaltmalarından oluşan ASPAR, 1976 yılında Ankara’da küçük bir aile şirketi olarak kuruldu. 41 yıldır asansör sektöründe var olan, mesleki bilgi ve tecrübelerini kuşaktan kuşağa aktarmayı başarmış günümüzde asansör sektöründe uluslararası başarı yakalamış saygın bir firma olmayı başarmıştır.

Kurulduğu yıllarda Türkiye’de asansör sektörü, tamamen ithalat yoluyla ihtiyaçların karşılandığı bir sektör yapısındayken, 1990’lı yıllardan itibaren bu yapıdan sıyrılarak, kademeli olarak montaj ve aksam imalatı alanlarında yerli üretimin arttığı bir sektör yapısına dönüşmeye başlamıştır. Dolayısıyla, aksam imalatı oldukça önem kazanmış yerli imalata ağırlık verilmiştir. Bu gelişmelere paralel olarak Aspar, başlarda kopilverk sistemi ile üretime başlamıştır.

2017 yılına gelindiğinde Aspar Asansör ‘ün merkezi, kuruluş yeri olan Ankara’da bulunmaktadır. Bununla birlikte, Ankara Sincan Organize Sanayi’de iki fabrika ve İstanbul’da da bir şubesi faaliyet göstermektedir. Şimdilerde 12.000 m2 üretim kapasitesi ile 4 kıtada 48 ülkeye ihracat yapmaktadır. Yurt içinde ve yurt dışında asansör sektöründe profesyonel hizmet vermeye ve nesilden nesile tecrübelerini aktarmaya devam etmektedir.

Aspar, hem teknolojiyi hem de pazarı yakından takip ederek kendisini ileri taşıyacak gelişmelere ayak uydurmaya çalışmıştır. Bayrağı taşıyacak ikinci kuşağın yetişmesiyle de 1996 yılında Aksöz Makina kurulmuştur. Bu sayede de hem imalat hacmini hem de pazarlama ağını hızla artırabilen Aspar, sektörde sağlam adımlarla ilerlemeyi devam etmiştir.

2000’li yılların başında Aspar, imalat sanayinde yarattığı iş hacmini artık ihracat hacmine yansıtmayı da kendini mecbur kılmıştır. Bu bağlamda, alanlarında uzman profesyonel ekipler yetiştirmeyi de kendine misyon edinmiş, inovasyon gücünü kullanarak sistemli ve çağdaş adımlarla yıldan yıla kendini geliştirmeyi başarmıştır. İlk ihracatına Suudi Arabistan ile başlayan Aspar, 2005’ten itibaren Avrupa, Amerika, Afrika ve Asya’da ciddi atılımlar gerçekleştirerek ihracat hacmini artırmayı başarmış, hem Aspar hem de Aksöz Makina olarak dünya üzerinde markasını kanıtlamıştır.

Aspar Asansör, daha önce belgelendirdiği aşırı hız regülatörlerini, EN81:1 + A3 standardının getirdiği bir yenilikle, kabinin istenmeyen hareketlerine karşı koruma için uygun hale getirmiştir. Yukarıda, bu ürünü geliştirdikleri için Liftinstuut tarafından Aspar Asansör Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Aksöz’e sertifika takdim edilmiştir. Yapılan belgelendirme işlemi, istem dışı kabin hareketlerine karşı koruma (unintended car movement –ucm ) tertibatı için Türkiye’de yapılan “ilk belgelendirme” çalışması özelliğini taşımaktadır.

Aksöz Makina ile sektördeki gelişmeleri her zaman en önden takip etmiş, sektöre pek çok yeni ürün kazandırmış ve profesyonel müşterilerine karşı sorumluluğun yerine getirmeyi bilmiş, belgelendirme çalışmalarını da tamamlamıştır.