Engelli Asansörleri Engelleniyor!

Yayın TarihiOcak-Şubat, 2019 Hakan Aydın - Artan Asansör Genel Müdür Yazdır

Maalesef hepimiz birer engelli adayı olduğumuzun farkında değiliz. Engelli ürünlerine de ‘gereksiz, burada engelli yok ki ne gerek var’ düşüncesi ile yaklaşıyoruz. Aslında kanun gayet açık ve net anlatmış; ‘’engelli kamuya açık yerlere kimseye muhtaç olmadan girip çıkabilmeli’’ diyor. Belediyeler bu konunun da denetleyicisi.

Nasıl bina içindeki normal asansörlerin periyodik denetimlerini Makine Mühendisleri Odasının (MMO) yapması isteniyorsa, bu ürünler için de bu denetimi istemeleri gerekmektedir. Bu şekilde kiralıkların, standartları karşılamayan, sadece ‘var mı?’ var, diye takılan işlevselliği olmayan ürünlerin kullanılmasının önüne geçilmiş olur.

Evet, kiralık dedim, internette arama motorlarına ‘kiralık engelli asansörü’ yazdığınızda hemen karşınıza çıkıyor. Maalesef denetimleri anlık, bazen de fotoğraf ile yapıldığından bu ürünler kiralanabiliyor. Hâlbuki bu ürünlerin şase numaraları bina ruhsatlarına kayıt edilirse ve asansörler gibi periyodik kontrolleri yapılırsa o zaman bu ürünler şantiye şantiye dolaşmazlar.

Engelli bir kişi koltuk tipi merdiven asansörlerini birinin ya da birilerinin yardımı olmadan kullanamaz. Maalesef sadece prosedürü yerine getirmek için ve bir de ucuz olduğu için bina girişlerine bu ürünlerden takılmaktadır. Koltuk tipi merdiven asansörleri kişiye özel ürünlerdir, kamuya açık kullanılmamalıdır.

Tırmanıcı diye tabir edilen ve yine maalesef bazı okullarda bazı dershanelerde tercih edilen bir ürün daha vardır. Bu tamamen yanlış bir üründür, taşıma kapasitesi düşük ve birkaç model tekerlekli sandalyeyi taşıyabiliyor. En önemlisi kesinlikle refakatçi gerekiyor. Peki bu ürün hangi kanuna hangi standarda göre kabul görüyor?

Sadece İzmir’in bazı ilçelerindeki belediyeler ve Bursa’da MMO’nun onayı isteniyor. Niye, çünkü; O belediyede görevli kontrolörün yeğeni engelli… Peki bu kanunları, bu standartları uygulamak için engelli mi olmamız gerekiyor? Kendimizi onların yerine koysak ve dünyaya birazcık da olsa onların gözüyle baksak; aslında sorunlar kendiliğinden çözülecektir.