Endüstri 4.0 Sayesinde İşsizlik Azalacak

Yayın TarihiNisan-Mayıs, 2017 Yazdır

Dört farklı fuarı tek çatı altında toplayan Win Eurasia Automation fuarının, açılış konuşmasını, Siemens İcra kurulu üyesi ve Türkiye Genel Müdürü Ali Rıza Ersoy gerçekleştirdi.

Beyin gücünün insan kas gücünün yerini almasıyla endüstrinin geliştiğinin altını çizen Ersoy, toplumsal bir dönüşüm gerçekleştiğinden bahsetti. Neden Endüstri 4,0’la uğraşıyoruz sorusunu soran Ersoy, konuşmasını şöyle sürdürdü: Batının elinde tuttuğu endüstriyel krallık doğunun eline geçecek yani batı öyle bir şey yapmalı ki doğu artık beni taklit edemesin istiyor. Bunun için;

  1. Hız
  2. Esneklik
  3. Verimlilik

Bu üç Şartı yerine getirirsek doğuya giden endüstri krallığını durdurabiliriz. Daha ucuza üretmek için insanı sistemden çekeceksiniz. 4.0’da diyor ki ben artık senin kas gücünden değil beyin gücünden yararlanmak istiyorum diyor. İşte bu kas gücünden beyin gücüne geçişe 4.0 diyoruz. Bu durum aynı zamanda çokta insani bir durumdur.

Dünyadaki tüm fabrikaların Siber Fiziksel Sistem’e (CBS) geçeceğini ve ilk defa 2013’te 4.0 teknolojisi konuşulduğunu dile getiren Ali Rıza Ersoy, Endüstri 4.0’la birlikte ihtiyaç duyulacak gelişmeleri de örneklendirerek açıkladı. Türkiye’de de robotların devreye girdiğini belirten Ersoy, Arçelik firmasının kurduğu sistemi örnek olarak gösterdi. “Makinaların, robotların birlikte çalıştığı ortamlarda güvenlik ise daha önemli bir seviyeye gelecek” dedi.

Sıemens’in Almanya Amberg’deki fabrikasından örnekler gösteren Ersoy, gelecekte küreselleşmiş ürünler üzerine dünyada üretimlerin gerçekleşeceğinin altını çizdi. Türkiye ile ilgili örneklerinde yer aldığı konuşmada, Türkiye’deki Endüstri 4.0’ın durumunu anlattı. Ersoy konuşmasını şöyle devam etti: Komşularımızın hiç birisinde bizdeki gibi bir köklü üniversiteler yok, hiçbirisinde bizdeki gelişmişlik yok. Avrasya’nın üretim üssü olarak batıyı besleyebiliriz. Hepimiz ödevlerimizi yaparsak orta seviye gelişmişlik batağından kurtulacağız.

İşsizlik Azalacak

Endüstri 4.0 sayesinde işsizliğin azalacağını öngörüyoruz. Yeni iş kollarının açılacağını ve işsizliğin artmayacağını yılların getirmiş olduğu tecrübemizle tahmin ediyoruz. Geçmişten günümüze, baktığımızda bilgisayar bulunduğunda dahi insanlar işsiz kalacak artık her işi bilgisayarlar yapacak denildi, ancak bilgisayarın iş hayatına yerleşmesiyle birlikte 50’nin üzerinde iş kolu ortaya çıktı. Bu yüzden yeni teknolojilerin gelişmesi işsizliği arttırmayacak, tam tersine azaltacaktır. İnsanın üzerine düşen ağır işleri robotlar yapacak ve daha insanı şartlarda bir çalışma ortamı elde edeceğiz. Bizler üzerimize düşeni yerine getirerek daha kalifiye insanlar olarak kendimizi geleceğe hazırlamalıyız.