Endonezya Fuarı, Bu Yıl İlk Kez Surabaya Şehrinde Düzenlendi

Yayın TarihiEylül-Ekim, 2019 Cem Öztürk Yazdır

İki yılda bir Jakarta’da düzenlenen Endonezya Asansör ve Yürüyen Merdiven Fuarı, bu yıl 10-12 Temmuz 2019 tarihleri arasında ilk defa Surabaya Grand City Convex Center'da düzenlendi.

Organizatör WP Citra’nın diğer fuarları ile eş zamanlı olarak düzenlenen Endonezya Asansör ve Yürüyen Merdiven Fuarı, bölgede faaliyet gösteren sektör temsilcilerini ağırladı. Yerel firmaların yanı sıra, Çin, Güney Kore ve Türkiye'den olmak üzere toplamda 40’a yakın firma stant açtı.

Bölgede faaliyet gösteren sektör temsilcilerinin ziyaret ettiği fuarda, üreticiler ürün ve hizmetlerini sergilerken, fuar genelinde düzenlenen seminerler ile de sektörde yaşanan gelişmeler hakkında ziyaretçilere bilgiler aktarıldı.

Fuarın yurt dışı ziyaretçileri ise Güney Kore, Çin, Tayvan, Hindistan, Malezya, Honkong gibi Güney Asya’daki yakın ülkelerden gelen sektör profesyonellerinden oluştu. Üç gün boyunca devam eden Endonezya Fuarı'nda asansör ve inşaat sektörü ile ilgili çok sayıda eğitim semineri de düzenlendi.

Fuara asansör sektörünün yanı sıra; enerji verimliliği, iklimlendirme sistemleri, soğutma, havalandırma, ısıtma, yenilenebilir enerji ve bina hizmetleri gibi inşaat sektörünün yan dallarında faaliyet gösteren firmalar da katılım sağladı. Fuarda Türkiye’den stant açan tek firma elevator.com.tr oldu.

Endonezya Notları

Son yıllarda altyapı alanındaki pek çok projeyle büyüyen Endonezya inşaat sektörü yatırımcılar için cazibe merkezi olma potansiyelini taşıyor. 260 milyon nüfusuyla Çin, Hindistan ve ABD’nin ardından Endonezya, dünyanın en kalabalık 4’üncü ülkesi. Endonezya’da inşaat sektörü, ülkenin hızla artan nüfusu ve altyapı eksikliği nedeniyle hızlı gelişme gösteren bir sektör olup başta konut ve altyapı projeleri en önemli unsurlardır. Endonezya’da 100 binden fazla müteahhit bulunduğu, bunların yüzde 90’ının küçük müteahhitlerden oluştuğu, yüzde 5 ile 7 civarında ise büyük ölçekli firma olduğu ifade edilmektedir.

Sektördeki firmalar özellikle konut yapımı olmak üzere, temel inşaat işlerinde uzman olmakla birlikte, üst düzeyde mühendislik ve deneyim gerektiren işlerde ise yabancı firmalarla iş birliği içindeler. Ucuz işgücü yerel firmalar için rekabet avantajı sağlamaktadır.

İnşaat sektörünün bir parçası olarak görülen asansör sektörü açısından da Endonezya şu an ve önümüzdeki dönemlerde özellikle çok değerli bir pazar olacağa benziyor. Nüfusun fazlalığı, giderek artan inşaat yapılanması, asansör sektörü açısından yatırım yapılabilir bir pazar olarak görülse de, çok geniş bir coğrafyaya sahip olması ve Çin'e olan yakınlığı da pazara girmek isteyen diğer ülkeler açısından bir nebze de olsun zor kılınmakta.

Cem Öztürk, Türkiye’de dijital ortamda yeni faaliyete başlayan elevator.com.tr firmasında proje müdürü olup, öncesinde uzun yıllar basın yayın sektöründe faaliyet göstermiştir.