EN81-20/50 Kumanda Kartı Prosedürü

Yayın TarihiTemmuz-Ağustos, 2018 Melih Aybey, Aybey Elektronik Genel Müdürü Yazdır

2017 yılı içinde kullanmaya başladığımız yeni asansör standartında yapılmış olan en önemli değişiklikler asansör kumanda sistemlerinde olmuştur. Özellikle güvenlik konusunda yapılmış olan değişiklikler çok önemli yeni uygulamaları devreye sokmuştur. Yirmibeş yıldır asansör kumanda üretimi yapmakta ve bu konuda tecrübeli bir firma olarak bu yenilikleri gerçekleştirmek bizleri tasarım yönünde olduğu kadar üretim testlerinin doğu bir şekilde yapılması konusunda da oldukça zorladı. Bu yüzden EN81-1/2 standartları için kullanmakta olduğumuz test prosedürlerini tamamen unutup EN81-20/50 için pano son test prosedürünü yeniden tasarladık.

Bekletilerimizin çok üstünde bizleri uğraştıran bu test prosedürü tamamlandığında bunun gerçekten bir kılavuz niteliğinde olduğunu gördüm. Bu nedenle tamamen firma içi kullanılmak üzere hazırlanmış olan bu test prosedürünü sektörle paylaşmaya karar verdik.

Bunu paylaşmayı bize düşündüren en önemli neden, dokümanın EN81-20/50 standardının kumanda sistemi için ne, ne zaman, ne şekilde olmamalı cevaplarını veren en basit uygulama seviyesine indirilmiş basit ve pratik örnekleri içermesiydi. Bu test formu, standart metinler veya bunların yorumlarına göre çok daha basit ve anlaşılır uygulama aşamalarını tanımladığı için, özellikle şantiyede çalışan asansör teknik adamlarına faydalı olabileceğini düşündük. Bunun yanı sıra bu form, asansör firmalarının aldıkları ürünleri denemesi bakımından da kullanılabilirdir.

Test formlarında kullanılan rumuzlar Aybey ALC serisi kumanda serisine aittir. Bu dökümanı yayınlamadan önce bunları genel sektör ifadelerine dönüştürmeyi düşünmüş olmamıza rağmen pratik bir örnek olmaksızın formun yeterli basitliğe ulaşamayacağını gördük. Bu yüzden dökümanları orjinal rumuzları ile yayınlıyoruz. Bu rumuzların karşılıkları aşağıda bulunmaktadır.