Carousel AVM Modernizasyonunda Schindler InTruss Uygulaması

Yayın TarihiKasım-Aralık, 2017 Mete Araz Yazdır

Türkiye’nin ilk açılan alışveriş merkezlerinden birisi olan Carousel AVM’nin modernizasyonunda, 12 adet yürüyen merdiven Schindler InTruss, 3 adet asansörün komple yenilenmesi ve 6 adet asansörün ise modernize edilmesi Schindler Türkeli tarafından gerçekleştirildi.

1995 yılında İstanbul’da açılan ve 76.500m2 ve 117 mağazaya sahip Carousel AVM, 2015 yılında yoğun trafik ve aradan geçen 20 senenin sonunda yürüyen merdivenlerde duyulan yenileme ihtiyacını Schindler InTruss’la karşıladı.

Carousel AVM projesinde müşteri ihtiyaçlarına en optimum çözüm olarak başarılı bir şekilde Schindler InTruss uygulanmıştır. Schindler InTruss ile müşteri binasında inşai değişikliklere ihtiyaç duyulmadığı için AVM ve tüm mağazalar normal operasyonuna devam etmiş olup yapılan genel renovasyona uygun olarak Schindler yürüyen merdivenlerinde estetik görünüm artırılmıştır. Yürüyen merdiven performansıyla birlikte enerji verimliliği de artırılarak tüm merdivenler mevcut EN 115-1+A1 Yürüyen merdiven ve yürüyen bantlar için güvenlik standardına uyumlu hale getirilmiştir.

Schindler InTruss uygulamasının bir diğer önemli özelliği de normal yenileme çözümlerine oranla çok daha hızlı bir şekilde uygulanabilmesidir. Carousel AVM gibi yolcu trafiğinin çok yoğun olduğu yerlerde yaşanacak en ufak bir aksaklık bile büyük sorunlara yol açabilmektedir. Schindler InTruss uygulamasında özel olarak eğitilmiş uzman bir teknik ekip kullanmaktadır. Projelendirme safhasında ise doğru planlama ile yaşanabilecek muhtemel sorunlar minimize edilmektedir.

Schindler Intruss Nedir?

Schindler InTruss uygulaması mevcut yürüyen merdiven iskeletine yeni bir Schindler yürüyen merdivenini monte etmektir. Bu yenilikçi bir yürüyen merdiven modernize edilme işlemi olarak adlandırılabilir. İskeletin aynı kalması binada montaj sırasında yaşamın normal olarak devam etmesini sağlar. Schindler InTruss yaşlanmış ve teknolojisi geçmişte kalmış yürüyen merdivenleri yepyeni ve sektör lideri bir Schindler ürünü ile değiştirme imkânı sunar.

Intruss Uygulamasının Bir Bakışta Faydaları

Binanız içinde meydana gelebilecek olumsuzlukları en aza indirme imkânı

Hâlihazırda var olan yürüyen merdiven iskeletini muhafaza ederek binanızda yaşamın normal şartlarda devam etmesine yardımcı olur

Binadaki operasyonun devamlılığı

Normalden daha hızlı montaj tamamlama süreleri ve binada devam eden operasyona engel olmaması

Yürüyen merdiven performansında iyileşme

Yeni parçaların hem yolcu güvenliği ve konforu hem de ekipman dayanıklılığını artırması

Estetik görünüm kazanma

Stil sahibi ve modern materyallerin daha taze ve göze çarpan bir görünüm kazandırması

Enerji verimliliğinin artması

Enerji tüketiminin yenilenen teknoloji ile birlikte önemli oranda azaltılması

Normal şartlar altında aşağıdaki durumlarda yürüyen merdivenlerin iyileştirme geçirmesi önerilir:

  • Sık aralıklarla arıza veriyor ve servis ihtiyacı doğuruyorsa
  • Normalden daha fazla bakım ve tamir masrafı çıkarıyorsa
  • Güncel güvenlik standartlarını yakalayamıyorsa
  • İstenmeyen sesler çıkarıp, konforsuz bir hareket gerçekleştiriyorsa
  • Modern olmayan bir görünüm sergiliyorsa 🌐