Capacity AVM’ye Mitsubishi Electric İmzası

Yayın TarihiOcak, 2017 Yazdır

Bakırköy’ün gözde alışveriş ve yaşam merkezlerinden Capacity AVM, asansör, yürüyen merdiven ve yürüyen bant sistemleri için Mitsubishi Electric’i tercih etti. AVM’ye saniyede yarım metre hızla saatte 6 bin kişi taşıyabilen yürüyen merdivenler ve bantlar mont edildi.

Mitsubishi Electric, yılda 22 milyon ziyaretçiyi ağırlayan Bakırköy’ün en büyük alışveriş merkezlerinden Capacity AVM’ye 15 asansör, 26 yürüyen merdiven ve 8 yürüyen bant mont etti.

155 bin metrekarelik alana kurulmuş olan Capacity AVM’de, Mitsubishi Electric’in 5.220 mm, 5.040 mm, 4.500 mm, 3.240 mm, 3.060 mm ve 2.530 mm yüksekliğinde olmak üzere 26 adet yürüyen merdiveni kullanılıyor. Saatte 6 bin kişi taşıma kapasitesine sahip yürüyen merdivenler, saniyede 0,5 metre hızla hareket ediyor. Yan tarafları cam, alt tarafı ise Hairline paslanmaz çelik olan merdivenlerin açısı ise 30 derece.

Projenin her detayında yolcu güvenliği hassasiyetinin gözetildiğini kaydeden Mitsubishi Electric yetkilileri, projeye ilişkin şu bilgileri verdi:

Yürüyen merdivende üst düzey güvenlik

Yürüyen merdivenlerde düz alüminyum plakalar yerine uzun ömürlü paslanmaz çelik plakalar kullanılması sayesinde yolcuların kayması önleniyor. Merdivenlerde bulunan eteklik koruyucudaki emniyet şalteri, yolcunun ayakkabısı ya da eşyasının basamak ile eteklik koruyucusu arasında sıkışması durumunda yürüyen merdiveni durduruyor. Basamak zinciri emniyet cihazı, basamak zincirinin uzaması ya da kırılması durumunda yürüyen merdivenin durmasını sağlıyor. Ayrıca yürüyen merdivenlerde gerekli durumlarda kullanılmak üzere acil durdurma düğmesi de mevcut.

Tahrik zinciri emniyet cihazı, tahrik zinciri kırılırsa motorun çalışmasını ve ana tahrik freni basamak hareketini durduruyor. Tahrik mekanizmasının giriş mili üzerine monte edilen yürüyen merdiven hız kontrol mekanizması, yürüyen merdivenin çok hızlı veya çok yavaş hareket etmesi durumunda merdivenin hareketini sonlandırıyor. Ayrıca yürüyen merdivenin kendiliğinden ters yönde hareket etmesini de önlüyor. Arka kenardaki sarı sınır çizgisi ve her iki taraftaki sarı güvenlik şeritleri her bir basamağın çok kolay tanımlanmasını sağlıyor, bu sayede yürüyen merdivene emniyetle ve kolayca binilebiliyor. Esnek kauçuktan yapılmış giriş koruyucuları, küpeştenin hareketiyle parmakların takılmasını önlüyor ve yürüyen merdiveni çocuklar için de emniyetli hale getiriyor.

Saniyede yarım metre hızla hareket eden sessiz ve titreşimsiz yürüyen bantlar

Mitsubishi Electric’in Capacity AVM’de kullandığı 4.500 mm, 3.240 mm 3.060 mm ve 2.530 mm yüksekliğe sahip olan yürüyen bantları da yürüyen merdivenler gibi saatte 6 bin kişi taşıma kapasitesine sahip. Yine saniyede 0,5 metre hızla hareket eden yürüyen bantların açısı ise 12 derece. Yan ve alt tarafları Hairline paslanmaz çelikle kaplı olan yürüyen bantların tarak kısmı güçlendirilmiş alüminyum alaşımlı. Dayanıklılığı artırmak için her bir tarağın diş kalınlığı ise 3,2 mm olarak tasarlanmış durumda.

Yürüyen bantlarda düz alüminyum plakalar yerine kaymayı önleyici desene sahip paslanmaz çelik malzemeden üretilen zemin plakaları kullanıldı. Paletler ise güçlendirilmiş alüminyum alaşımlı malzemeden imal edildi. Bu sayede Capacity AVM’nin yürüyen bantları sessiz ve titreşimsiz bir şekilde yüksek seyahat konforu sağlıyor.