'BÜYÜK' ETKİNLİK

Yayın TarihiKasım-Aralık, 2019 by Kaija Wilkinson Yazdır

Bu yıl 70'incisi düzenlenen NAEC Kongresi ve 2019 Fuarı büyüleyici Midwest’de olması sayesinde unutulmaz bir etkinlik oldu.

Düşük nem, ılık hava ve Grand River'da göz kamaştırıcı bir gün batımı… Bunların hepsi Ulusal Asansör Taahhütçüleri Birliği’nin (NAEC) 70'inci NAEC Kongresi ve 2019 Fuarı Michigan'da Grand Rapids’in kalbinde bulunan DeVas Place Kongre Merkezi ile Gerald R.Ford Başkanlık Müzesi arasındaki tarihi Gillett Köprüsü’nde düzenlenen yıllık Dregs Partisi için özel olarak ısmarlanmış gibiydi. Güneş batarken rengarenk gökyüzünü kırmızı bir ışık aydınlatıyor, köprü boyunca kurulmuş ve parlak beyaz ışıklarla aydınlatılmış çadırların altında birbiriyle kaynaşan, Brena orkestrasının çaldığı şarkılarla danseden, devasa bir Jenga ve çeşit çeşit oyunlar oynayan, burgerler, turtalar, dondurmalar(orada bulunan bir dondurma arabasından) yiyen ve şehrin ünlü birasını deneyen misafirlerin üzerinden bir dron uçuyordu.

Kahkahalarla çınlayan yaya köprüsü dört günün ardından NAEC’in güzel bir şekilde sona erdiğini gösteriyordu. Asansör ve Yürüyen Merdiven Güvenliği Fonu'nun (EESF) açılıştaki Karaoke Düellosu ile bağış toplama etkinliği (gizli yeteneklerden sokaklarda işkence gören köpeklere kadar birçok yardım işi için), Studio 54’ün temalı 70. Yıldönümü Kutlaması (geceyi bir önceki senenin resmi akşam yemeği dansından ayıran bir etkinlik) ve tabii fuarın kendisi büyük ilgi gördü.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bir sürü biranın içildiği 2019 fuarı katılımcıların detaylara gösterdiği ilgi ile dikkat çekiciydi. Örneğin, En İyi Tek Stand Ödülünü kazanan Parts Specialist Inc. NAEC’in 70.yıl pastasını elektrik bobinlerinden yapmıştı, Webb Electronics’in dikkat çekici standı ise parlak mavi bir Shelby Cobra marka spor arabadan yapılmıştı. Mathis Electronic ekibi ise devre kartlarından bir Amerikan bayrağı sergiledi.

200’den fazla firma yaklaşık 2.000 katılımcıyı yerlerinde ağırlayarak misafirlerine taze sıkılmış meyve suları, kaliteli içkiler (Relayr), devasa pretzeller ve biralar, Michigan Üniversitesi’nin logosuna benzeyen MAD Elevator Inc.logolu olanlar gibi akıllı T-shirtler, yarımadanın alt kısmı tek parmaklı bir eldivene benzediği için “tek parmaklı eldiven eyaleti” olarak bilinen Michigan şerefine siyah tek parmaklı eldivenler (Vator Accessories), üzerine aletler yerine rengarenk ve lezzetli donutların iliştirildiği bir panodan donutlar (Vantage), kırılmayan bira bardakları (KONE Spares), kaliteli alüminyumdan yapılmış su bardakları, alışveriş çantaları, kalemler ve şekerler ikram ettiler.

ELEVATOR WORLD’ün heyecan yaratan ikinci Ellies ödüllerinin sunumu ve çok sayıda parti katılımcılara Grand Rapids’in tarihi binalarını ve kırmızı tuğladan sokaklarını yakından görme, birçok eğitim alma ve mükemmel bir kahvaltı imkanı sunarken Asansör ve Yürüyen Merdiven Sektöründeki Kadınların bu yılki etkinliği unutulmazlar kıldı.

16 Eylül Pazartesi

Birçok kişi otellerine yerleşti. Kurucusu Amway tarafından 1913 Beaux Arts ihtişamında restore edilen ve daha sonra 1981’de 29 katlı cam bir kule eklenen Amway Grand Plaza oteli etkinliğe ev sahipliği yaparken katılımcıların bir kısmı da birkaç sokak ilerideki 23 katlı JW Marriott Grand Rapids’te kaldı. Amway Grand Plaza, otel ile fuar arasında gidip gelmeyi kolaylaştıracak şekilde Grand River Kordon’u ile DeVos Place arasında yer alıyordu. Golf turnuvasına katılmak isteyen katılımcılar otelden Thornapple Pointe golf sahasına otobüsle taşındılar. Kayıt işlemleri gün boyunca devam etti. NAEC’in ileri görüşlülüğünün bir göstergesi olarak, katılımcıların akıllı telefonlarından gündemi, katılımcı firmaları, konuşmacıları, eğitim fırsatlarını ve daha birçok bilgiyi edinebilecekleri bir akıllı telefon uygulamasının hazırlanmış olması dikkat çekiciydi.

Akşam Pantlind Balo Salonu’nda, katılımcıların 24 karat altın varaklı kubbeli tavanın altında içkilerini yudumladıkları, kaliteli etler, karides kokteylleri ve pasta yedikleri bir Karşılama Resepsiyonu düzenlendi. Misafirlere bakan bir balkonda bir caz topluluğu aşağıda devam etmekte olan diyaloglara ve karşılamalara eşlik edecek şekilde sade parçalar çaldı.

Daha sonra iki katlı Viktorya tarzı İmparatorluk Balo Salonunda bir yandan EESF’nin düzenlediği Karaoke Düellosunu izleyen misafirlere özenle restore edilmiş ceviz tavanın altında küçük pastalar ikram edildi. Açılış etkinliği için mükemmel bir yer olan asmakatta bulunan EW Baş Editörü ve Yayıncısı Ricia Sturgeon-Hendrick, Genel Müdür T. Bruce MacKinnon, Satış ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Brad O’Guynn ve yazarınız aşağıdaki eğlencenin tadını çıkardılar.

Bağış etkinliğinde EESF’ye bağış yapan kişi bir diğer katılımcıyı şarkı söylemesi için düelloya davet ediyordu. Düelloyu kabul eden kişi ya EESF’ye bağış yaparak şarkı söylemekten vaz geçebiliyor ya da içlerindeki gizli yeteneği ortaya çıkarabiliyordu (John Curzon, Billy Joel’den “Piano Man”). Bazı icralar hiç de kötü değilken (Patrick Bothwell Guns N’ Roses’dan “Sweet Child O’ Mine”, NAEC’ten Alesa McArthur, Megan Regan ve Jennifer Simmons ise Reba McEntire’dan “Fancy”), bazıları o kadar kötüydü ki susmaları için bir grup arasında para toplayarak bağış yaptı (Lisa Grimes ve Ryan McNally, Quenn’den “Bohemian Rhapsody”). Grimes, “Hevesli olmamın yeteneksizliğimi telafi edeceğini düşünmüştüm fakat hiç de öyle olmadı sanırım!” dedi. Hayli eğlenceli geçen etkinlikle EESF adına 25.000 USD’den daha fazla bağış toplandı. Her zamanki gibi, Elevator Riders Riding Club (ERRC)’dan bir çekiliş düzenledi ve böylelikle EESF adına bir 2.500 dolar daha bağışlandı.

17 Eylül Salı

Sporseverler için düzenlenen koşu sabah saat 6’da başladı, arkasından kahvaltı büfesi ve kayıtlarla etkinlik devam etti. Yükleniciler, tedarikçilere ve yedek üyelere yönelik genel iş oturumları kapalı kapılar ardında yapıldı. Eski NAEC Başkanı Gary Schuette’nin yönettiği yüklenici üye oturumunda üyelerden gelen talepler doğrultusunda üyelere yönelik ayrıcalıklar görüşüldü. Bunlar:

 • Derneğe özel bir sağlık sigortası
 • Üyelerin satıl alabileceği bir sektör ödenek raporu
 • QEI üyelik hizmetlerinin tanıtımı

Tedarikçi üye ve NAEC Yönetim Kurulu Üyesi Cornelius Walls’un yönettiği tedarikçi oturumunda ise katılımcılar daha sonra NAEC web sitesinde ve bülteninde yayınlanan NAEC’in ilerideki fuar tarihlerini görüştüler, NAEC’in yeni fuar yöneticisi yönetiminde bir soru-cevap bölümü düzenlendi ve United 2020 stand satışları görüşüldü. Chris Strawn tarafından yönetilen yedek üye oturumunda ise sağlık sigortası ve QEI gibi benzer konulara değinildi.

Önümüzdeki yıl NAEC, Kanadalı Asansör Yüklenicileri Derneği, Uluslararası Asansör Danışmanları Derneği ve Elevator U’nun Houston’da düzenleyecekleri ortak sergi olan United ile yaklaşmakta olan NAEC etkinliklerinden söz eden bir bilgi notu yayınlandı. Gün, tarihi bir oval ofisi olan, muhşeme halılı ve kubbe şeklinde mükemmel bir tavanı olan G.R.Ford Balo Salonu’nda yalnızca davetlilerin katıldığı resepsiyonda sona erdi.

18 Eylül Çarşamba

Sabah 9:30’da açılan fuarın, görüşmeler ve eğitimlerle geçen günün ardından 20 Monroe Live isimli müzik ve eğlence mekanında düzenlenen 70'inci yıl Kutlama Etkinliği ile sona erdi. Mekan, Art Deco mimarisi, Andy Warhol stili pop sanat vurgusu ve etkileyici ses sistemiyle göz doldurdu.

Geleneksel bir akşam yemeği yerine, konukların dans pisti etrafındaki masalarına götürebilecekleri kuzu pirzola, Jumbo karides kebabı ve mini sandviç gibi ikramlar etrafa serpişirilmişti. Salonda bulunan barmenler konuklara süreli içecek ikram ettiler. Bir sonraki sabah Ödül Töreni Kahvaltısını da gözlemleyen Schuette, NAEC Toplantı ve Üye Hizmetleri Müdürü olan Shawn Cowden’e teşekkürlerini ileterek “Dün gece çok başarılıydılar” dedi.

19 Eylül Perşembe

Gün ödüllerin verildiği, çeşitli anı ve hikayelerin anlatıldığı, teşekkür ve takdirlerin sunulduğu Ödül Töreni Kahvaltısı ile başladı. Schuette 2018-2019 NAEC Yönetim Kurulu Üyeleri ile Yetkililerini tanıtıp, eskilerine teşekkürlerini sundu. Eski Yönetim Kurulu başkanlarından Fred Farnsworth ve eski Yönetim Kurulu üyelerinden Ken Garst da dahil olmak üzere ebediyete intikal eden sektör mensupları için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Tedarikçi üyelerin ve sponsorların ayağa kalkmasını isterken Schuette herkese NAEC için harcadıkları “zaman, enerji ve dolarlar” için teşekkür etti. “Siz bu organizasyonun can damarısınız” diyerek büyük bir alkış topladı. Daha sonra eski NAEC başkanlarının ayağa kalkmasını istedi ve çok başarılı bir yıl yaşanmasına rağmen “emekli başkanlar” arasına katılmayı dört gözle beklediğini söyledi.

Bütün yönetim kurulu üyeleri ve yetkililerinden 30 yıl İcra Direktörlüğü görevini üstlenen, şimdi de genel müdür yardımcılığı yapan Teresa Witham’dan göre devralan NAEC İcra Direktörü McArthur’a destek olmalarını istedi. Schutte başkan olması ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Bana sunulan haklardan çok daha fazlasını kazandığımı düşünüyorum. Olayları hem ulusal hem de uluslararası perspektiften görebiliyorum ve bu deneyimden Midwest Elevator’ı nasıl yönetebileceğim ve daha iyiye taşıyabileceğimle ilgili düşüncelerimi değiştiren, güvenlikle ilgili önemli şeyler de dahil olmak üzere pek çok şey öğrendim.

“Neyi bildiğinin değil, kimi tanıdığının önemli olduğuna inanıyorum. NAEC Başkanı olmam sayesinde eskiye nazaran çok daha fazla kişi tanıyorum. Ne zaman bir sorun yaşansa hemen operasyon birimlerimizi ya da saha ekiplerimizi arayarak ya da bu odada bulunan birilerine ulaşarak hemen sorunlarımızı çözdük.”

Schutte daha sonra stand ödüllerini duyurması için McNally’yi sahneye çağırdı. McNally Ödül Komitesinin Vantage’a verilen En İyi Ada ödülü de dahil olmak üzere karar vermede ne kadar zorlandıklarını söyledi. Diğer kazananlar ise şu şekilde ilan edildi:

Parts Specialists, En İyi Tek Stand Ödülü

EHC Global (yürüyen merdiven bantlarına ait 3 boyutlu sunumu ile), En İyi Çoklu Stand Ödülü

Rocky Mountain Elevator Products (cam bir asansör kabini, bilgi ekranları, çok sayıda altın ve gümüş renginde doğum günü balonları olan ve kek ikram edilen standıyla dikkat çeken) NAEC Üstünlük Ödülü

Schutte Başkan Ödülünü St.Louis’de kurulan Midwest Elevator'ün üç şehirde şubesi olan sağlıklı bir firma haline gelmesinde büyük katkısı olan 37 yıllık eşi Dianne’e verdi. Dianne’in bütün iş anlaşmalarına insani bir bakış açısı sağladığına değinen Schutte şunları söyledi:

“Bundan 18 yıl önce işin başına geldiğinde maaşlar ve dernek yan hakları ile ilgileniyordu. Bu konuda resmi bir eğitimi olmamasına rağmen işi kavradı. Bir yandan üç çocuk büyütürken bir yandan da yazılımımızın geliştirilmesinde, sistemlerimizin çalışır hale gelmesinde ve banka hesaplarımızın yönetiminde büyük katkıları oldu. O hem bizim firmamızın ruhu hem de benim hayatımın aşkı.”

Yüklenici üyelerin başarılı hizmetlerinden dolayı tedariçki üyelerden birine verdikleri Yüklenici Seçimi Ödülü Monitor Elevator Products Inc.’e verildi.

Schutte aralarında Walls (“şimdiye kadar tanıdığım en eğlenceli fakat aynı zamanda karmaşık ve hassas konularda çok yardımcı olan bir insan”), McNally (“beş yıldır yönetim kurulunda olan en çalışkan insanlardan biri”), Kencors’dan John Dodds (“QEI üye hizmetleri de dahil olmak üzere birçok konuda çok sıkı çalışan kişi”), ve Columbia Elevator’dan Louis “L.J.” Blaiotta (“bu organizasyonu finansal sağlığına kavuşturan kişi”) olmak üzere eski yönetim kurulu üyelerini de andı.

Eski yönetim kurulu üyelerine plaketleri verilirken yeni üyeler de sahnede Steve Wurth ve Schutte’nin yanına gelip yeminlerini ettiler.

Yaşam Boyu Üyelik ve Ayrıcalıklı Hizmetler

Schuette’nin “sektöre uzunca bir zamanını ve enerjisini adayan özel kişiye” ayrıldığını ifade ettiği Yaşam Boyu Onur Üyesi Ödülüne Sturgeon-Hendrick layık görüldü. NAEC tarihinde bu ödülün 10'uncu kez verildiğini söyleyen Schuette şunları ekledi:

“Ricia küçük bir kızken babası William Sturgeon’ın yanında EW’de çalışarak asansör sektöründeki kariyerine başladı. Şu an elli yıldan uzun bir süredir sektörde. Kendisi NAE C’in, eğitim programlarımızın ve EESF’nin en güçlü destekçisi. Bu odadaki herkesin gerçek dostu.”

McNally şunları ekledi:

“ NAEC’i kurmak hayatını asansör sektörünün iyileştirilmesine adayan babasının hayaliydi. Yıllar ilerledikçe, biz de kendimizi şirketimizdeki ilgili işlerde bulduk. Ricia EW’de babasının yerini alırken ben de McNally Elevator’daki konumuma geçtim. Ricia, onur üyeliği ödülünden dolayı seni tebrik ederim, ayrıca babanın ödülünü gururla taşıyacağımı bilmeni isterim.”

McNally, 2019 William C. Sturgeon Ayrıcalıklı Hizmet Ödülü almasına ithafen bunun çok büyük bir şeref olduğunu ifade etti.

Bu ödülün McNally Elevator’ın merkezinin yer aldığı bir Grand Rapids yerlisine verilmesi çok yerindeydi. Joe McNally oğlı Ryan McNally’yi tanıttı. NAEC yönetim kuruluna en uzun süre hizmet eden kişilerden biri olan büyük McNally 2017’de NAEC başkanlığı görevini üstlenmişti. O yıl yaşanan bir hortum nedeniyle kongrenin son anda Florida Orlando’dan New Jersey Atlantic City’ye taşınması gerektiğinden ve Joe McNally’nin bunun yapılmasında büyük katkıları olduğundan bahseden oğlu şunları paylaştı:

“ Ben kendimi bildim bileli asansör sektörü bu adamın hayatının bir parçası olmuştur ve bundan büyük gurur duyar. Babama emekli olduğunda ne yapmak istediğini sorduğumda bana “Oğlum, işim benim hobim. Bazıları golf oynar, bazıları resim yapar, bazılarıysa komple asansör sistemleri monte eder.” dediğini hatırlıyorum. Onun yapmayı sevdiği ve her zaman en yüksek güvenlik standartları ve ahlakı ile yaptığı şey buydu. Tek sözleşme şeklinin el sıkışma olduğu bir nesilden geliyor. Eğer sizin için bir şey yaptıysa, bu işin mutlaka yapılacağını ve doğru şekilde yapılacağını bilirsiniz.

“Bu ödülü ondan daha fazla hak eden biri olduğunu düşünemememin nedeni onun NAEC’teki arkadaşlarıyla mütevazı konuşma tarzı, bütün yönetim kurulu üyeleri, icra direktörleri, yükleniciler, tedarikçiler ve üreticilerle yaptığı çalışmalardır. O her zaman bütün bu insanların hepsinin ondan daha fazlasını hak ettiğini söylemiştir.

“Ben büyürken babam büyük hokey oyuncusu Wayne Gretzky’nin şu sözünü söylerdi, ‘Ne kadar iyi olduğunuzu düşünseniz de her zaman sizden daha iyi birileri mutlaka vardır.’ Bunun yüzde 99 doğruluk payı olabilir fakat bu kez pek de öyle değil. Dolayısıyla, ailem ve burada NAEC’teki bütün arkadaşlarım adına, bu ödülü tanıdığım en çalışkan insana vermekten gurur duyuyorum. O bir patron değil, bir akıl hocası, bir baba ve hepsinden de ötesi bir arkadaş.”

Joe McNally kendisinin ve Otis’te kırk yıl çalışmış dedesinden başlayarak ailesinin hayatında önemli bir role sahip olan bu sektör tarafından ödüle layık görüldüğü için onur ve minnet duyduğunu söyledi. McNally Elevator'ün 1976’dan beri NAEC’ten büyük destek gördüğünü belirtti. “Bu iş sayesinde etrafım hem asansör ekipmanının iç işleyişini hem de asansörlerin güvenliğini sağlamak üzere sürekli değişen standartları çok iyi bilen insanlarla doldu,” dedi.

NewYork Long Island’da bulunan Champion Elevator Corp.’un başkanı olan yeni NAEC Başkanı Don Gelestino’yu tanıtan Schutte Gelestino’nun daha önce iki başarılı asansör işi kurduğunu, bir rock orkestrasında yer aldığını, uzun kıvırcık saçları olduğunu anlattı. Schutte Gelestino’yu ve ailesini tanımış olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken Don’un başkan olarak NAEC’e iyi hizmetlerde bulunacağından söz etti.

Schutte’ye hizmetlerinden dolayı bir plaket veren Gelestino NAEC bütçesine “Brooklyn şiveli İngilizcem için tercüman” bütçesi ekleyeceğini söyleyerek bir espri yaptı. Şaka bir yana, Gelestino Champion'un 1993'te üye olmasından bu yana NAEC ile ilişkiler kurduklarını ve Bobby “Bobby Dee” DeFrancesco gibi sektör üyelerinin, bu sektörün daha büyük bir parçası haline gelmesinde etkili olduğunu belirtti.

Gelestino “derneğimizin maddi durumunun candamarı” dediği tedarikçilere, sponsorlara ve bayilere teşekkürlerini sundu. Fuar bunun büyük bir parçası dedi. NAEC’in 70'inci yılını kutladığına değinen Gelestino NewYork borsasındaki şirketlerin çok azının yedi yıl ayakta durabildiğini, 70 yılıkların ise çok az sayıda olduğunu söyledi.

NAEC’in güvenlik, eğitim, öğretim ve iletişime vurgu yapan misyon ve vizyonlarını okudu. Şirketlerin en büyük varlıklarının çalışanları olduğunu vurgulayaran NAEC üyelerinin eğitim ve güvenliğe yatırım yapmalarını istedi. Bağımsız şirketlerden oluşan 22.8 milyar dolarlık bu sektörde yer almanın tam zamanı olduğundan bahsetti ve şunları ekledi:

“ 19.178 asansör firması var ve bunların yalnızda %32.1’i büyük firmalar. %68 kadarı ise bağımsızlar. Bu rakamları gördüğümde kendi kendime şöyle dedim. ‘Bu durumda bağımsız yüklenicilere çok sorumluluk düşüyor.’ Bu odadaki birçok kişinin güvenlikle ilgili büyük planları var ve süreçlerine yatırım yapıyorlar. Fakat dışarıda gerçekten hiçbir güvenlik planları olmayan ve eğitim fırsatı sunmayan o kadar çok şirket var ki. Yalnızca birilerini karmaşık ekipmanlarla çalışmaya zorluyorlar, bu yüzden bu insanların işi kendi başlarına öğrenmesi gerekiyor. Bu yüzden burada bulunan herkesten yeni şirket kuran kişilere ulaşmalarını ve NAEC’e katılmalarını önermelerini istiyorum.”

Bunun bir kazan-kazan ilişkisi olduğundan, yalnızca bir kullanıcı ve çalışan güvenliğini ön plana çıkarmakla kalmayıp NAEC üye sayısına da katkıda bulunacağından söz etti. Yüklenici ile yüklenici, tedarikçi ile yüklenici arasındaki gibi görüşmelerin NAEC üyeliğinin getirdiği büyük bir avantaj olduğunu gözlemlediğini dile getirdi. Bu tür bir iletişimin yeni ürünlere, süreçlere ve ilişkilere ulaşmayı kolaylaştırdığından söz ederek “ Bu tür etkinlikler vasıtasıyla ne kadar iletişim içinde olursak, sektörümüzü daha iyi, daha güvenli ve daha zengin hale getirebiliriz,”dedi.

McArthur bu etkinlikten daha fazla memnun kalamayacağı söyledi ve şunları ekledi:

“Ekibim bazı yeni fikirler denemek için birkaç etkinliği değiştirmek de dahil olmak üzere hem hazırlık hem de uygulama aşamasında inanılmaz bir iş çıkardı. Grand Rapids de hem civardaki mekanlar ve etkinlikler hem de güzel havasıyla konukların hoşuna gidecek bir seçim oldu. Akşam etkinliklerine ve resepsiyonlara çok sayıda katılım oldu, üyelerimiz etkinlikten ve şehirden çok hoşlandıklarını dile getirdiler.”

Devos Place çalışanları ile katılımcılar bir sonraki fuar için hazırlanmak üzere kabinlerini söküp halıları toplarken Shelby Cobra binanın dışına alındı ve bu doyurucu etkinliğe bir ünlem işareti kondu.

İleri Görüşlü bir VIEEW

En güzel şeyler küçük paketlerden çıkarsa, 70'inci NAEC Kongresi ve 2109 Fuarı’nın ilk günü olan 16 Eylül’de Michigan Grand Rapids’de 10 peofesyonelin bir araya geldiği Asansör ve Yürüyen Merdiven Sektöründeki Kadınlara Yönelik Dikey Girişim (VIEEW), kitaplara girmeye aday bir örnek. VIEWW’nin itici gücü olan Martha Hulgan orada bulunamamasına rağmen, ruhen oradaydı ve Amway Grand Plaza Otel’deki toplantıya telefonla katıldı.

Elevator World Inc., kurutulmuş gurme etler, peynirler, zeytin ezmesi, enginar kalbi ve tabii ki şaraptan oluşan menünün sponsoruydu. Güneydoğu eyaletlerinden, Pasadena’dan, Kaliforniya’dan, Pitsburgh’dan ve Şikago bölgesinden gelen katılımcılardan oluşan küçük grup sektöre nasıl girdiklerinden, bu işin nesini sevdiklerinden, yaşadıkları zorluklardan ve nereli olduklarından bahsederek kendilerini katılımcılara tanıttılar. Görüşmeler grubun yeniden örgütlenmesi, posta listesini güncellenmesi, VIEEW haber bülteninin yeniden hayata geçirilmesi, daha seçkin konuşmacıların çağrılması (Otis saha operasyonlarının kıdemli direktörü Dot Moynihan gibi) ve gelecekteki toplantıları katılımcılar için daha uygun bir zamanda yapılması gibi konular etrafında döndü.

ELEVATOR WORLD Baş Editör’ü ve Yayıncısı Ricia Sturgeon-Hendrick, “Neden VIEEW’deyim” başlıklı bir sunum yaparak Judy Uliano ve Lisa Nicki-Perry’nin Facebook’ta birbirini destekleyen kadınlarla ilgili bir paylaşımdan sonra neden daha fazla kadının bu tür bir dayanışma içinde olmadılarını merak ettiğini söyledi. Sturgeon-Hendrick, erkek egemenliğindeki bu sektörde büyük bir başarıyla geçirdiği ve çoğu zaman “onlardan biri gibi” olduğu 50 yılını anlattı.

Ancak bazen kadın ahbaplarınızla bir arada olup biraz sohbet etmek ve birlikte şarap içmek güzeldir. Bu tabii ki birbirimize verdiğimiz desteği gösterir. Sturgeon-Hendrick, “Burası kimsenin kendisini ispatlamak zorunda olmadığı bir yer” dedi. Eğer bundan rahatsız olan erkekler varsa, “Onlara dua edin!”

Sürekli Eğitim Oturumları

Çarşamba ve Perşembe günü Eğitim Pavyonunda düzenlenen sürekli eğitim oturumlarında zengin bilgiler sunuldu. Bu yıl şu konular ele alındı:

 • “Hidrolik Sondaj: Problemler ve Çözümleri,” Mark Ortman, Ortman Drilling
 • “Özel Mülklerdeki Asansör Bakımları ve A17.2 bölümlerinin Uygulanması,” Bill Richardson, Savaria
 • “2019 ASME A17.1/CSA B44 Asansör ve Yürüyen Merdiven Güvenlik Standardındaki Temel Değişiklikler,” Bruce Horne, National Elevator Industry, Inc.
 • “Asansör Dahili Standardı / Güvenlik Denetimi,” Eric Farah, Snapcab
 • “ Komple Kontrol Sistemi Paketinin Avantajı,” Tom Reamsnyder, Virginia Controls, Inc.
 • “Dikey Malzeme Taşıma Sistemleri ve Yöntemleri,” James Peskuski, Matot
 • “Diyalog: İşinizin Candamarı”,” Larry Hart, KEV, LLC
 • “IBC Acil Durum İletişimi— ASME A17.1 Standardındaki Değişiklikler ve Bunun Tamirciler, Yükleniciler ve Binalar Üzerindeki Etkileri,” Calvin Linde, MAD Elevator, Inc.
 • “Asansör Kabinlerine Yönelik Veri İletişim Seçenekleri,” Dillard Green, Draka Elevator
 • “ Standartlara Dayalı Bakım ve Değiştirme İşlemleri,” John Rearick, CodeDataPlate.com
 • “Asansör Kapısı Güvenliği: Işık Perdeleri,” Cornelius Walls, Formula Systems
 • “Asansör Makine Koruyucusu: Riski Azaltın,” Darko Cugalj, Flavesco
 • “Nesnelerin İnterneti ve Sensör Tabanlı Asansör Denetimi,” Rob Wurth and Bruce Geise, LiftAI
 • “Dikey Ekspres İKON’u, Robert Bowman,” thyssenkrupp Elevator

Yuvarlak Masa Toplantıları

Yuvarlak masa toplantıları Salı günü hareketli görüşmelere sahne oldu. Şu konular ele alındı:

 • “Güvenlik Programı Oluşturma,” Ray Downs ve Dave Smarte, NAEC Eğitim ve Güvenlik Komitesi
 • “DC Tertibatsız Bakım ve Onarım Prosedürleri,” Ken Houser, Electrical Motor Repair Co.
 • “Erişilebilir ya da Erişilebilir olmama,” Patrick Edwards, Access Elevator
 • “İkincil Fren Sistemleri,” Rick Kallenborn, J. Cadwallader and Jeff Hourihan, Hilliard Corp.
 • “Nesnelerin İnterneti: İşinizi Dijital Transformasyona Hazırlama ve Uzun Vadede Başarılı Olma,” Bill Peters, Relayr
 • “Aksamalar ve Daha Rekabetçi bir Ortamda Müşteri Odaklı Olmak,” Sanjay Kamani, Upvate.com
 • “Çok Kuşaklı bir İşgücünün Yönetilmesi,” Ellie Webb, Delaware Elevator, Inc.

Yeni Yönetim Kurulu Üyeleri ve Yetkililer

Yeni Yönetim Kurulu Üyeleri

 • James Boydston, Handi-Lift Inc.
 • Jeff Eaton, Lift Business Advisors
 • Hope Adams, EMR Elevator
 • Rene Hertzberg, Urban Elevator Services, Inc.
 • Cece Matot, Matot, Inc.

Yeni Yetkililer

 • Başkan: Don Gelestino, Champion Elevator
 • Başkan Yardımcısı: Michael Frecking, Lakeland/Larsen Elevator
 • Sekreter: Kevin Flotten, EMS Group, Inc.
 • Mali İşler Müdürü: Rick Gable, Gable Elevator, Inc.