Bir İspanyol Başarı Hikâyesi

Yayın Tarihi Temmuz 2016 Lee Freeland Yazdır

Asansörler için otomatik kapı ve yedek parça alanında dünyanın en büyük ürün üreticisi olan dünyaca ünlü İspanya merkezli Fermator, tüm Elevcon 2016 katılımcılarını merkez binası dâhil olmak üzere yerel tesislerini gezmeye davet etti.

Reus, İspanya merkezli Fermator Grup, son yıllarda büyük bir başarı gösterdi. ELEVATOR WORLD dergisi Ekim 2007 sayısında kendisine en son detaylı bir şekilde yer verdiğinde, yüksek bir büyüme ve yüksek ciro elde ediyordu. Yükseliş trendine devam eden Fermator, şimdi de “asansörler için otomatik kapı ve yedek parça alanında dünyanın en büyük ürün üreticisi” unvanına sahip oldu. Grup, 60 kişilik bir yönetici ekibinin liderliğindeki 1.240 çalışandan oluşuyor ve 2015 yılında 252 milyon Avroluk (286.4 milyon USD) net konsolide satış elde etti. Meskun, ticari ve taşıma uygulamaları için yeni kurulumlar ve mevcut tesisat gibi alanlarda global bir lider olan Fermator Grup’un, dünya çapında dokuz üretim merkezi, beş dağıtım merkezi ve 33 yetkili distribütörü bulunuyor. Ayrıca yapım aşamasında olan dört adet fabrikaya sahip.

Aynı zamanda hepsi anne olan bu dört kadın, Eğitim Komitesi’ndeki görevlerine hem kadın olmanın hem de anne olmanın hassasiyetiyle dört elle sarılıyorlar. Bir yıl gibi kısa süre içinde çok önemli adımlar attılar. Türkiye’de asansör eğitimi veren 31 meslek lisesi ve 3 üniversite ile bağlantılar kurdular; toplantılar, seminerler yaptılar. Birçok meslek lisesine ücretsiz kitap dağıttılar ve hepsine ulaşmayı hedefliyorlar. Ama asıl iki büyük hedefleri var: Birincisi meslek liselerindeki ve yüksekokullardaki iElektrik Elektronik Teknolojisii alanı adı altında faaliyet gösteren iElektromekanik Taşıyıcılar Bakım Onarımi dalının direkt alan adı olması ve isminin de iAsansör Teknolojilerii olarak değiştirilmesi, ikincisi de buna bağlı olarak, sadece iAsansör Teknolojileri Alanıinda eğitim veren bir meslek lisesi kurulması. Hepsini heyecanlandıran bu projeyi Kartal Belediye Baskanı Altınok Öz’e aktararak okul için arsa sözü almıslar. Komite üyeleri, önümüzdeki yıl Kartal sınırları içinde inşaatı başlaması beklenen okulun, en geç üç yıl içinde eğitim hayatına katılacağını söyledi. Bizi TASIAD’ın dernek binasında ağırlayan dört kadın, ışıldayan gözleriyle yapmak istediklerini aktardı. Şimdi sözü onlara bırakıyoruz.

TASIAD’da Eğitim Komitesi kurulması fikri nasıl doğdu?

Firma, Elevcon Konferansının ardından, tüm Elevcon 2016 katılımcılarını merkez binası dahil olmak üzere tüm yerel tesislerini gezmeye davet etti. Yazarınız bu daveti seve seve kabul etti ve Jordi Anguela, Xavier Buesa ve Samuel López Barrera tarafından hoş bir şekilde ağırlandı. Anguela, 90’ı aşkın ülkede hizmet veren Fermator’un uluslararası yönelimi açısından, ülke dışındaki insanlarla temasta olan çalışanların, iyi derecede İngilizce konuşabilmesi gerektiğini belirtti. İspanya’nın yanı sıra firmanın Fransa, İtalya, Polonya, Yunanistan, Hindistan, Çin ve Brezilya’da da üretim tesisleri bulunuyor. Türkiye, Birleşik Krallık, İsveç, Fransa ve Almanya’da ise dağıtım merkezleri yer alıyor.

Gomez ailesinin kurduğu ve sahibi olduğu Fermator, dikey taşıma kapıları hariç her türlü asansör kapısı üretiyor. Komple asansör ve asansör kapı sistemlerinin yanı sıra operatör, kontrolör ve yuvarlak, asimetrik, indirgenmiş genişlikte ve manuel konfigürasyonlarda kapı üretimi de yapıyor. Alttan tahrikli kapıları, panoramik asansör için oldukça popüler. Diğer parçalar ise tasarladığı, geliştirdiği ve ürettiği AC sabit mıknatıslı motorlar ve tasarlayıp geliştirdiği elektronik devrelerden oluşuyor. Modellerden bazıları, diğer marka ve modellerin yerini alan modernizasyon veya onarıma yönelik kullan-at cihazlar.

Fermator Tesisi

İlk durağımız, Reus’tan Falset’e kısa bir sürüş mesafesinde yer alan, “TMT” unvanlı Fermator markalı fabrikanın bulunduğu yerdi. Firmanın Reus’taki ana lokasyonundan daha modern (yaklaşık 15 yıllık) ve biraz daha küçük olan bu yer, Orijinal Malzeme Üreticilerden gelen büyük miktarda sipariş şeklinde olan ve Anguela’nın “ticari kapılar” olarak adlandırdığı ürünleri üretiyor. Bunlar arasında, yeni EN 81-20 koduyla uyumlu olan VVF 7 kapı da var. Burada özel çalışma ve tasarımın olmaması, çok fazla çalışana ihtiyaç duyulmasını önlüyor – yaklaşık 100 çalışandan sadece 15’i ofis alanında bulunuyor. Çalışanların çoğu (hem daimi hem geçici) sürekli olarak yoğun olsa da, modern sistemde çok fazla otomasyon var: Özellikler, elektronik dosyalar halinde geliyor, 7/24 çalışan, yorulmak bilmeyen dört adet robot bulunuyor ve tüm paketleme ve yükleme işlemleri, bir barkod sistemi ile takip ediliyor.

Tecnolama Tesisi

Büyük Tecnolama Tesisi, 1977’de inşa edilmiş ve daha sonra daha büyük miktarda özel kapı üretmek üzere genişletilmiş. Bunlar, son derece popüler ve diğerlerinin yanı sıra, EN 81-1/2, ASME A17.1 dâhil olmak üzere gerekli uluslararası standartlara ve EN 81-58 ve UL 10B gibi yangın gereksinimlerine de uyuyorlar. Yangın kapıları, müşteri özelliklerine bağlı olarak 1 veya 2 saate kadar dayanıklı oluyor ve hem alevi hem de ısıyı durdurabiliyor.

Burada, 80’i ofis çalışanı olmak üzere yaklaşık 280 kişi çalışıyor. Anguela, çalışanların, çoğu kapı türü için sadece 15 üretim günü alan bir teslimat süresi sunmalarıyla gurur duyduklarını belirtiyor. Burada iş yükü, özellik, daha küçük çaplı siparişler sebebiyle bazen çok az oluyor, o nedenle daha yoğun olduklarında, geçici olarak %10 oranında daha fazla çalışan işe alınıyor. Tüm çalışanlar oldukça sıcakkanlıydı ve söylediklerine göre çok az kalifiye, yüksek maaşlı işin bulunduğu bir alanda, bu firma için çalışmaktan çok mutluydu. Anguela, “Çoğumuz buradan emekli olmak istediğimizi söylüyoruz. Son birkaç yıldaki büyümemiz olağanüstüydü. Önümüzde iyi bir geleceğin olduğunu görebilirsiniz.”