Binalarda İnsan Akışı Önemli, Asansörlere Trafik Analizi Gerekli...

Yayın TarihiMayıs-Haziran, 2018 Yazdır

Bugün şehir hayatında, özellikle çok katlı binaların hâkimiyeti söz konusu. İnşaat teknolojilerindeki gelişmeler, çok daha yüksek binaların şehir siluetlerinde yer almasını sağlıyor. Dolayısıyla böyle yapılarda zemin kattan üst katlara insan ve yüklerin taşınması büyük önem taşıyan konuların başında geliyor. Bu durumda binaların kullanım amacına ve özelliklerine göre, hizmet bekleyenlerin yoğunluğunu dikkate alan, yeterli kabin kapasitesi ve adedini belirleyen, uygun asansör planlaması yapmak gerekiyor. Bunun için ise atılması gereken ilk adım, asansör trafik hesabını ve analizini en doğru şekilde yapmak...

Bina trafik analizi, beklenen trafik akışını tahmin etmeye yönelik çalışmalar içeriyor. Basitçe açıklamak gerekirse; uluslararası kabuller içerisinde kalmak şartı ile belli başlı varsayımlar yapılarak ve gereksinimlere göre ilgili bilgisayar programları kullanılarak binada oluşması beklenen trafik simule ediliyor. Daha sonra asansör grubunun performansı ölçülüyor ve gerektiği kadar tekrarlama işlemi yapılarak performans optimizasyonu sağlanıyor.

Asansör ve yürüyen merdiven sektörünün önde gelen ismi KONE olarak, dizayn ve planlama hizmetimiz içinde bina trafiği analizine büyük önem veriyoruz. Asansör yönetmeliği içinde de yer alan bu konunun üzerinde, en yüksek performans ve bina içi konforlu erişim için titizlikle duruyoruz.

Trafik analizi yapmanın birçok kazanımları olduğunu görüyoruz. Örneğin, trafik simülasyonları sayesinde bina için “gerekli” asansör grup planlamaları yapılıyor. Bu analizler sonucunda da asansör grup kapasitelerine ve bu asansörlerin hangi kapasite, hız, ivme, sarsıntı, kapı genişliği vb. özelliklere sahip olması gerektiğine karar veriliyor. Sonuçta doğru planlanan asansör sistemleri, o binada insan akışının en doğru, konforlu, hızlı ve güvenli şekilde gerçekleşmesine yardımcı oluyor.