Bağlantılı, Kontrollü

Yayın TarihiMayıs-Haziran, 2018 Yazdır

IDS/Lift-Net, New York ve ötesi boyunca gerçek zamanlı özel veri sağlayan dikey ulaşım sistemleri sunuyor.

Modern bina yönetiminde, yolcu taşıma sistemlerine gerçek zamanlı bağlantı sağlamak yolcu güvenliği ve ekipman verimliliği/güvenilirliği için oldukça önemlidir. Bina yöneticileri hem her ekipman parçasının konumunu ve gerçek zamanlı durumunu bilmeye, hem de belirli kontrollere sahip olmaya ihtiyaç duyar

Integrated Display Systems (Entegre Görüntü Sistemleri), Inc. (IDS)/ Lift-Net Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisini dikey taşıma (VT) sektörüne getiriyor. Chicago tabanlı firma tüm Kuzey Amerika boyunca ve dünya çapında bu teknolojiyi sağlıyor ve 25 yılı aşkın süredir lider konumdaki pozisyonunu New York’ta koruyor. IDS/Lift-Net kurulumları New York’taki büyük havaalanlarında, kamu ve ofis binalarında, okullarda, hastanelerde ve transit sistemlerinde bulunan dikey taşıma sistemlerinde görülebilir.

Bunların arasında:

  • John F. Kennedy Uluslararası Havaalanı
  • NY Federal Rezerv Bankası
  • Dünya Ticaret Merkezi ulaşım aktarımı ve satışı
  • Carnegie Salonu
  • Yankee Stadyumu
  • Metropolitan Ulaşım Kurumu (600+ asansör ve yürüyen merdivenler)
  • New York Üniversitesi

Elde edilen bilgi, bir binaya özgü, çevreyle bağlantılı bir kampüs veya internet üzerinden herhangi bir yerden güvenli bağlantılarda kullanılabilir. Gözlem sistemlerinden elde edilen bilgilerin kullanıcılara uzak konumlardan bile ulaşılır olması sebebiyle, herhangi bir IDS/Lift-Net sistem türünün faydaları anında belirlenir ve işlemin ilk yılı içerisinde yatırıma dönüşür.

Bina yöneticileri, giderek artan bir şekilde, bir hapishaneye hizmet etmek, bir resmi görevlinin ulaşımını sağlama (yargıç gibi) veya ayaklanma veya aktif bir nişancı gibi geçici durumla baş etme gibi amaçlara yönelik özellik ve işlevler talep ediyor. Bu özellik ve işlevler yöneticilere ekipmanların çeşitli koşullar altında nasıl tepki vereceğine dair, bazen uygunluk ve aynı zamanda da acil durum işlemleri ve tepkileri üzerinden işlemleri ayarlama ve önceden belirleme fırsatı sağlar.

MTA’nın Hudson Yards’ta bulunan 34. Cadde 11. Sokak metro istasyonundaki dikey ulaşım ekipmanları IDS/Lift-Net yazılımına bu sebeple sahiptir. Dikey taşıma sistemine yapılan son ziyaret süresince, KONE kurulum uzmanı Gerry Matawa ELEVATOR WORLD’e şunları söyledi:

“Allah korusun, metroya sızıntı olsa ne olur? Kriz butonuna basarsınız ve IDS/Lift-Net yazılımının yaptığı şey tüm “aşağı” yöndeki yürüyen merdivenlerin çalışmasını durdurur. Bu durum insanların aşağı inmesini engeller ve insanların dışarı çıkması için “yukarı” yöndeki tüm yürüyen merdivenlerin çalışmasını sürdürür. Bu oldukça üst düzey teknolojik acil-yönetim sistemidir.”

Tahmini bir trafik ortamında, park etme ve beklenen trafik düzenlerini otomatik olarak karşılamak için zamanlayıcı tabanlı bir programlayıcıya yerleştirilebilir.

Trafik Analizi ve Raporları

Modern bir gözlem ve yönetim sistemi son dakika hareketini, durum değişikliklerini ve ekipman bozukluklarını takip eder, kaydeder ve raporlar. Veriler yüklenir ve seçilen herhangi bir zamanda ve tarihte yeniden hatırlatılabilir, dışarı aktarılabilir veya çalıştırılabilir. Böylesi bir sistem sayesinde, belirli olaylar, gerçek durumdan sonra bile, analiz edilebilir. Sistem trafik, araç/grup hizmeti, Kat-çağrı (hall-call)/kabin-çağrı bekleme süreleri, dağıtım ve trafik özetleri hakkında anlık ve tarihsel istatistikler sağlayacaktır. Grafik halinde ve hesap çizelge formlarıyla özelleştirilmiş raporlar tek seferde genel sistem bakışı ve performans değerlendirmesi sağlar.

Ağ teknolojisi geliştikçe, gözlem ve kontrol seçenekleri giderek gelişiyor. Bu sistemleri uygulamak için kullanılan birçok ağ elemanları satışa hazır şekilde elde edilebilir. Satışa hazır parçalar mevcut olmadığında, mühendisler karmaşık problemler için çözüm sunmak adına güçlü, gömülü elemanlar için seçenek üretir.

İletişim Yöntemleri

Önceden belirlenmiş seri veri iletişim protokollerini kullanarak, IDS/Lift-Net çoğu üreticinin asansör, yürüyen merdiven ve yürüyen yollarıyla iletişim halindedir. Bir ekipman üreticisinin talep etmesi durumunda diğer veri protokolleri kullanılsa da, (IDS tarafından bu amaç için özel olarak geliştirilen ve yayınlanan) IDS/Lift-Net seri protokolü sıklıkla kullanılır.

İletişim, RS 232, RS 422/485, Ethernet veya Aktarım Kontrol Protokolü/İnternet Protokolü veya Kullanıcı Datagram Protokol bağlantıları aracılığıyla bir simgeli halka yerel ağ bağlantısı dahil çeşitli ara yüzler üzerinden gerçekleştirilebilir. IDS/Lift-Net donanım-ara yüz panelleri noktadan noktaya olmak üzere eski, yedek ekipmanları bağlamak için de kullanılabilir. Ek olarak, IDS/Lift-Net genellikle aktarım ekipmanının gerçek zamanlı veri altkümesini harici, üçüncü taraf bina yönetim sistemlerine (BMS) OPC, BACnet, Aktarım Kontrolü, Modbus ve diğer standart BMS protokolleri kullanarak göndermek için kullanılır.

IDS/Lift-Net çalışma istasyonu ekranlarından elde edilen görüntüler diğer sayfadadır.

IDS/Lift-Net Web Hizmetleri

Çoğu IDS/Lift-Net kurulumu “hava boşluğu” adı verilen oldukça yüksek-güvenlikli ağlarla uygulanır. Havaalanları, askeri tesisler, transit geçiş ve kamu binalarında bulunan bu kurulumlarda dışardan sızıntı oluşmasına izin vermez ve dışarıya verilen internet bağlantıları yasaklanır. Biz daha iyi araçlarla ve daha güçlü protokollerle gelişirken, müşterilerimizin çoğu fiziki konumlardan bağımsız taşıma sistemleriyle alakalı uygun personele sahip olmanın faydalarını görmektedir.

IDS/Lift-Net web hizmetlerine sahip olmak isteyen müşteriler güvenli web sitemiz için özel bir giriş elde eder. Bir müşterinin web sitesindeki IDS/Lift-Net bilgisayar, IDS tarafından geliştirilen özel, şifreli bir tünel kullanarak kiralanmış internet sunucularımıza güvenli, dışarı doğru bir bağlantı açacaktır. Sunucu gerçek zamanı, hizmet modunu ve hata verisini IDS/Lift-Net web sitesinde müşterinin şahsi sayfasına gönderecektir.

Web hizmetleri bilgisi standart tarayıcılarda gösterilir ve telefon ve tablet ekran boyutlarına uygun şekilde uygulanır. Bilgiyi görüntülemek için java veya benzer eklentiler gerekmez. Çeşitli ekipmanlarla elde edilen veriler “normalleştirilir” ve böylece tüm ekipmanlar kullanıcıya standart şekilde görüntülenir. Yapısal Sorgulama Dili veri tabanı gibi modern web araçları ve gösterge tabloları ve diğer cihazların görüntülenmesi sağlanmıştır. Hata göstergesi dâhil tam ve ölçülebilir Küresel Konumlama sistemi harita görüntüsü de sağlanmıştır.

Fare-Üzerinde Özellik

Etkileşimli tasarımıyla IDS/Lift-Net her bir cihazı ve işletim ve hata durumunu basit bir şekilde fareyi belirli bir cihaz üzerindeki resim üzerinde hareket ettirerek tanımlayacaktır.

Şifre Koruma

Şifre erişimi tüm etkileşim seviyelerini kontrol eder. Belirli profiller çeşitli erişim ve kontrol seviyelerine izin verir. Bu durum yetkili personelin erişimini kısıtlarken, kullanıcının belirli zaman ve tarihleri izlemesini sağlar.

Winslow Soule IDS/Lift-Net’i “IoT (Nesnelerin İnterneti)devrimini dikey ve yatay taşıma sistemlerine getirmek” için kurulmuştur. Bir Dikey Taşıma mühendisi olarak, Chicago bölgesinde yüksek asansör piyasasında yılların deneyimine sahiptir.

Ricky Williams IDS/Lift-Net İşletme Birimi Yönetici Yardımcısıdır. New York merkezli çalışma alanında, uzlaşma, bütçe, faaliyet yönetimi, teknik satış ve mühendislik desteği konularında tecrübeye sahiptir. New York Teknoloji Enstitüsü dört yıllık Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden mezundur.