AYSKAD, Kız Öğrencilerle 8 Mart’ta buluştu

Yayın TarihiMayıs-Haziran, 2020 Yazdır

Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayi İş Kadınları Derneği (AYSKAD), 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Asansör Sistemleri Dalı’nda eğitim gören 11’inci ve 12’nci sınıf kız öğrencileri ile kahvaltıda bir araya geldi.

Tüm Asansör ve Sanayici İş İnsanları Derneği - TASİAD’ın sponsorluğunda gerçekleştirilen etkinlikte, öğrencilerin asansör sektörünü daha yakından tanımaları ve sektörün farklı katmanlarında çalışan iş kadınlarıyla tanışmaları sağlandı. Bu kapsamda toplantıya Aydın, Bursa, Erzurum, İzmir, Konya ve İstanbul üyelerinin yoğun katılım sağladığı görüldü.

“Kadınlar hayatın her alanında aktif olarak yer almalı”

Katılımcıların kendilerini tanıtmalarıyla başlayan toplantıda konuşma yapan AYSKAD Yönetim Kurulu Başkanı Yasemin Bulut, Türkiye’nin yeni dünya düzenine ayak uydurabilmesi için kadınların toplumsal hayatın her alanında aktif olarak yer almaları gerektiğini, bu durumun mesleklerde cinsiyet ayrımcılığını ortadan kaldıran en önemli etken olduğunun altını çizdi.

“Sektör firmalarıyla irtibat halindeyiz”

Asansör sektöründe kadın iş gücünün yadsınamayacak kadar çok olduğu ve mesleki eğitimli gençlere sektörün her kademesinde ihtiyaç duyulduğunu anlatan Başkan Yardımcısı Deniz Demirkaplan, özellikle öğrencilerin sahada staj yapmaları için sektör firmalarıyla irtibat halinde olduklarını ve 2019-2020 eğitim döneminde 42 öğrencinin bölümlerine uygun staj yapmalarını sağladıklarını belirtti.

“Nitelikli ve kapsayıcı mesleki eğitim modelini Türkiye geneline yaymayı hedefliyoruz”

Toplantıda söz alan yönetim kurulu üyesi ve Aydın temsilcisi Meltem Büger ise asansör sektörünün gelişimi için mesleki eğitime çok önem verdiklerini, MEB ile imzalanan protokolle nitelikli ve kapsayıcı mesleki eğitim modelini Türkiye geneline yaymayı hedeflediklerini ifade etti. Üç yıllık protokol kapsamında toplam 12 okula hizmet götürüleceğini belirten Büger, Aydın Mimar Sinan MTAL için çalışmalara başlandığını, sırasıyla Malatya Şehit Gökhan Ertan Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi (MTAL) ve Bursa Ovaakça Şarık Tara MTAL‘nin bu yıl çalışma kapsamına alındığını belirtti.

Önümüzdeki yıl burs verilen öğrenci sayısı 2 katına çıkacak

Son olarak AYSKAD Üye İlişkileri Komisyonu Başkanı Gönül Kaya söz aldı. AYSKAD’ın sektörde kadın istihdamını güçlendirme çalışmaları kapsamında bu yıl 14 kız öğrenciye burs verildiğini, okulların kariyer günlerinde yapacakları tanıtımlarla bu sayıyı önümüzdeki yıl iki katına çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

“AYSKAD Asansör Sektörüne Sarı Baretli Kızlar Yetiştiriyor” sloganıyla yapılan toplantıya katılan asansör sistemleri dalı 11.ve 12. sınıf kız öğrenciler, AYSKAD’ın yapmış olduğu çalışmaları ilgiyle takip ettiklerini, sektörün öncü kadınlarıyla bir arada olmanın kendilerine özgüven sağladığını ve Kadınlar Günü özelinde güzel bir gün geçirdiklerini ifade ettiler.