Aydınlık Gelecek Karanlık Fabrikalarda

Yayın TarihiNisan-Mayıs, 2017 Yazdır

İlk sanayi devrimi buharlı makinelerle gerçekleştirildi. Ardından elektrikle tanışarak bu devrim ikinci evreye taşındı ve dijital teknolojiyi keşfederek 3. Sanayi Devrimine kadar gelindi. Sürekli gelişen teknoloji nedeniyle artık Endüstri devrimi “Endüstri 4.0” adıyla bilinen 4.Sanayi devrimine ulaştı.

4. Sanayi Devrimi terimi ilk olarak 2011 yılında Almanya Hannover Fuarı’nda kullanıldı. Ekim 2012 yılında ise Robert Bosch GmbH ve Henning Kagermann çalışma grubu oluşturarak hazırladıkları 4. Sanayi Devrimi öneri dosyasını Alman Federal Hükümeti’ne sundular. Alman Federal Hükümeti’nin sağladığı desteklerle günümüz sanayisinde yerini aldı. Temel olarak Bilişim Teknolojileri ile Endüstriyi bir araya getirmeyi hedefleyen Endüstri 4.0, birbirleriyle haberleşen, sensörlerle ortamı algılayabilen ve veri analizi yaparak ihtiyaçları fark edebilen robotların üretimi devralıp; daha kaliteli, daha ucuz, daha hızlı ve daha az israf yapan bir üretim yapılmasını amaçlamaktadır.

Bu sanayi devrimiyle birlikte fabrikalardaki değişim sosyal hayatımızı etkileyebilecek yenliklerin ortaya çıkmasına da olanak sağlayacak. Günümüzde yaygın olan marka bağımlılığının gelecekte yerini fayda bağımlılığına bırakmasının ön görüldüğü teknolojide yapay zekânın gelişimiyle birlikte robotların üretimi tamamen devralması hedefleniyor. İnsan gücüne dayanan birçok iş kolunda insanın kas gücünden değil beyin gücünden yararlanılması Endüstri 4.0’ın önemli sloganları arasında yer alıyor.

Geçmişten bu yana Dünya’yı ve toplumları küresel boyutta etkileyen endsütri devrimleri insanoğlu için hep bir zorunluluk olmuş ve üretimi devam ettirmek adına yeni arayışlar içinde olunmuştur. Endüstri 4.0’ın gelişmesiyle de artan üretim hızı ve ürünün kalitesi rekabet için yeterli olmayacak ve en çok üreten değil müşterinin isteğini en iyi şekilde karşılayanın galip geleceği öngörülmektedir. 4. Endüstri Devrimiyle birlikte şüphesiz yeni sektörlerin açılması ve geride kalmış sektörlerin yok olması beklenmekte. Bu durum yalnızca sektörler için değil insanlar, şirketler ve ülkelerinde yeni endüstriye ayak uydurması bekleniyor. Endüstri 4.0’la birlikte her ne kadar istihdam sorunları olması bekleniyorsa da yeni iş alanlarının da ortaya çıkacağı düşünülmektedir.