Asansörlerin İnterneti

Yayın TarihiTemmuz-Ağustos, 2017 Adem Doğan - Kartal Belediyesi Destek Hiz. Ve İşl. İşt. Md. Ar-Ge Uzmanı Yazdır

Günümüzde modern toplumların vazgeçilmez değeri olan yüksek teknoloji ve bu teknolojilerin yoğun kullanımı ve hızla gelişmesi hayatımıza yeni kavramların, fırsatların ve risklerin dâhil olmasına neden olmaktadır.

Bu bağlamda; Gelecek modern medeniyetlerin, şehirlerini akıllandıracak olan “IoT (Internet of Things) ”, nesnelerin interneti kavramı, teknoloji kullanımının yoğunlaşması ile her geçen gün bizi kendi dünyası içinde, daha fazla zaman geçirir hale getirmektedir. İlk olarak 1999 senesinde, Kevin Ashton tarafından ortaya atılan bu kavram, 2015’te, gelecek 2020’li yıllar da ve sonrasında da yoğun bir şekil de insan hayatını etkileyecektir. En temel anlamda, Nesnelerin İnterneti (Internet of Things), fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu bir iletişim ağıdır. Bu ağ, hayatın her anından, milyarlarca veri toplayarak, anlamlı bilgilere dönüştüren teknolojik cihazlar ile doludur. Nesnelerin dünyadasın da hedeflenen fayda, anlamlandırılmış bu veriyi, insan hayatının kalitesini arttırmak, zamanı etkin kullanmak (tasarruf) ve güvenlik (izleme) sağlanabilmesidir.

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) ile medeniyetin temsilcisi şehirler, daha tempolu ve planlı yaşama ayak uyduran akıllı şehirlere dönüşmektedir. Akıllı şehirlerin trafik sistemlerinde; anlık veya geleceğe dönük tahmini trafik yoğunluğu bilgilerinin oluşturulması ve yönetilmesine yönelik uygulamalar, trafik yoğunluğunu okuyan aracınızın eşinize biraz gecikeceğinizi, ne kadar yolunuz kaldığına dair kısa mesaj gönderen uygulamalar, gideceğiniz bölgedeki mevcut park yerlerini ve bu park yerlerine ait doluluk oranlarını gösteren uygulamalar vb...Bununla beraber evlerimiz, işyerlerimizde de aynı akıllı sistemler ile hızlı bir dönüşüm yaşanmaktadır. Örneğin, evinizdeki müzik sisteminin eve girişimiz ile açılması, aydınlatma ve elektrik prizlerinin uzaktan kontrol edilebilmesi, ısıtma sisteminin aracımız ile konuşarak mesafe bilgisi alması ve ısısını ayarlaması, buzdolabı içerisindeki eksiklerin size ve markete eş zamanlı bildirilmesi, Akıllı TV’lerin program tercihlerinizi öğrenip uygun öneriler sunması, hatta sabah uyandığımızda ya da akşam eve gelme saatinizde çay suyunu ısıtan akılı makineler hayatımıza hızlıca girmektedir.

Kartal Belediyesi olarak nesnelerin internet “IoT (Internet of Things) ” teknolojisini kamuda ilk olarak asansör sisteminde uyguladık. Bu teknoloji vasıtasıyla asansör kontrol sistemi arıza ve acil durum alarm bilgisini sms/ mail ile bakımcısına ulaştırabilecektir. Bu teknoloji platformuyla aynı zamanda web ve cep telefonu uygulamasıyla uzaktan izleme, arıza tespiti, arıza veya mahsur kalma alarmları, teknik servis ekiplerinin yönlendirilmesi ve anlık takibi ile periyodik bakım yönetimi/takibi yapılabilecektir.