Asansör Kumanda Panoları

Yayın TarihiTemmuz-Ağustos, 2017 Süleyman Özcan - Türkiye Liftinstituut B.V., Bölge Müdürü Yazdır

Asansör kumanda panoları, Asansör Yönetmeliği’ne ve EN 81-1+A3 şartlarına, 31 Ağustos 2017 tarihinden itibaren piyasaya arz edilecek kumanda panolarının ise EN 81-20 ve EN 81-50 standartlarına uygun olması gerekir.

Ülkemizde, kumanda panosu ve kartları üreten firmalar, ürünlerinin uygunluğunu belgelendirme kurumlarına yaptırdıkları test ve sertifikasyonlar ile kanıtlamaktadırlar. Özellikle TOKİ ve diğer kamu kurumları bu konuda hassas oldukları için işlerin doğru yapılmasında önemli rol oynamaktalar.

Kumanda panoları konusunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Örneğin, test ve sertifikasyonu yapan kuruluş, bu konuda yetkin ve Avrupa Komisyonu tarafından yetkilendirilmiş olmalıdır ki, yapılan belgelendirmenin geçerliliği olsun. İş böyle olmadığında, maalesef ülkemiz bir sürü yerli ve yabancı uygun olmayan üretim, güvenli olmayan kartlar ve panolar ile doluyor. Acı olan ise, mevzuata hiçbir uygunluğu olmayan bu panolar ve kartlar çok ucuza mal oldukları için tabiri caiz ise “peynir-ekmek” gibi satılıyor. Montaj firması ürünü alıyor, sertifikası da var, kullanıyor. Muayene kuruluşu da geliyor, kontrol listesindeki testleri yapıyor/yapmıyor, ama kartın tasarımı doğru mu? Kullanılan komponentler doğru mu? Panodaki kablo çapları uygun mu? Kumanda panosu standartlardaki senaryolara uygun çalışıyor mu? Bu soruların cevaplarını aradığımızda maalesef cevap “Hayır!” oluyor.

Kumanda panosunun geçerli bir belgesinin olması da her şeyi çözmüyor ne yazık ki. Panonun, sertifika ve raporuna uygun olması hala bir gereklilik. Neden böyle diyoruz? Çünkü şöyle durumlar ile çok fazla karşı karşıya kalabiliyoruz: Pano belgeli, ama kablo kalınlıkları, renkleri, standartlara uygun değil, komponentler belgelendirmesi yapılan pano ile örtüşmüyor, bir konektöre birden fazla kablo giriyor, etiketlemeler uygun değil ve daha bunun gibi birçok şey sorun. Panonun üreticisi ile sertifikanın sahibi de aynı kuruluşlar olmuyor. Böyle bir durumda, “panoda bir problem olduğunda, montaj firmasının, asansörün sahibinin veya bakım firmasının muhatabı kimdir?” sorusunun cevabı ne olacaktır? Sorunun cevabını verebilmek için panonun üreticisi ile sertifikanın sahibi aynı firma olmalıdır. Gelecekte bir problem olduğunda veya bir kaza yaşandığında konunun muhatabı ancak bu durumda belli olacaktır.

Kumanda panosunu satın aldığınızda, ürünün yanında, sertifikasının, uygunluk beyanının, doğru devre şemalarının, uygun etiketlemenin varlığını kontrol etmelisiniz. Ayrıca, sertifika ile birlikte sertifika raporunu da temin etmenizi ve ürün ile raporu karşılaştırmanızı öneririm. Aslında satın aldığınız ürünü, sertifikasının raporu ile karşılaştırma çalışmasını, tüm güvenlik komponentleri ve kat kapılarının yangına dayanımı hususunda da yapmanızı öneririm. Bu konuyu başka bir yazımda dikkatlerinize sunacağım.

“Bu kadar olumsuz şey okuduk, kumanda panosu ve kartı sektöründe olumlu hiç mi bir şey yok?” dediğinizi duyar gibiyim. Tabi ki var. Üreticilerimizin önemli bir kısmı, mevzuata uygunluk konusunda Avrupa ülkelerindeki üreticiler ile yarışıyor. Teknolojiyi takip ediyor. Uygun ve güvenli kumanda panolarımız, özellikle Avrupa olmak üzere, dış pazarlarda boy gösteriyor. Biz de gurur duyuyoruz. Tabi, Uzakdoğu’da üretilmiş panolar da ülkemizde boy gösteriyor. Bildiğim kadarı ile asansör rayının tek başına ithalatı yapıldığında yeni vergiler ödemek gerekiyor. Bu durum yerli ray üretimini teşvik konusunda desteklenmesi gereken bir uygulama. Ancak yine bildiğim kadarı ile bu husus sadece ray ithalatında geçerli. Kumanda panosu daha teknolojik bir ürün mesela. Asansör kat kapıları da! Bence, sektörümüzün federasyonu ve onlarca derneği çok güçlü ve bu konuda daha çok çalışmalı ve çaba göstermeli, yerli kumanda panosu üretiminin de ray üretimi gibi bir şekilde korunması için gerekli adımların atılmasını sağlamalı. Her şeyi devletimizin yapmasını beklemeyelim.

Yazımı kumanda panosu üreticilerimize sormak istediğim birkaç soru ile sonlandırmak istiyorum: Ne zaman yerli malı kumanda panolarını, hız kontrol ünitelerini, 8-10 asansörün birlikte çalıştığı grup kumandalı asansörlerde, 4 m/s ve daha yüksek hızlı asansörlerde, katta yönlendirmeli kumandası olan asansörlerde göreceğiz. Büyük bir arzu ile o günlerin gelmesini bekliyoruz.

Güvenli ve güzel günler geçirmeniz dileği ile.