Ankaralı Öğretmen ve Öğrenciler Avrupa Yolcusu

Yayın TarihiOcak-Şubat, 2020 Yazdır

Ankara Güvercinlik Şehit Hasan Gülhan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Elektronik Teknolojileri Öğretmen ve Öğrencileri, Güvenli Asansör Montaj Teknikleri Eğitimi İçin 1 Mart - 20 Haziran 2020 tarihleri arasında Avrupa’nın 3 ülkesinde eğitim alacaklar.

Lisenin Alan Şefi Ergin Hiçyılmaz ve Atölye Şefi Anıl Şenol’un birlikte hazırladığı ve Okul Müdürü Nihat Şimdi’nin sorumluluğunu üstlendiği Erasmus KA102 projesi geçtiğimiz aylarda Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edildi. Bu kapsamda Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı- Asansör Sistemleri dalı öğrenci ve öğretmenleri, ortak kurumlarda, AB standartları ve iş güvenliği kapsamında, AB çalışma disiplini kazanmalarını sağlayacak tekniklerle “Asansörlerde Güvenli Montaj Tekniklerini” uygulamalı olarak öğrenmelerini içeren staj ve personel eğitim-uygulama faaliyetini gerçekleştirecekler.

Toplam süresi 1 yıl olan projede, Elektrik Elektronik Teknolojileri Alanı Asansör Sistemleri dalından 18 öğrenci 3 grup olarak staj yapacak ve bunlara ilgili alandan 3 öğretmen de refakat edecek. Aynı zamanda aynı alandan 8 öğretmen de uygulama ağırlıklı işbaşı gözlem faaliyetlerini kapsayan hareketlilik programına 3 grup halinde katılacak.

Üç ülkeye, 6 akış şeklinde gerçekleşecek projede 3 akış öğretmenler ve 3 akış öğrenciler şeklinde gerçekleştirilecek etkinliğin tarihleri ise şöyle;

  • 01 - 21 Mart 2020 tarihlerinde, 6 öğrenci + 1 refakatçi, 3 hafta Prag/Çek Cumhuriyeti
  • 27 Mart - 18 Nisan 2020 tarihlerinde,6 öğrenci+1 refakatçi, 3 hafta Bükreş/Romanya,
  • 31 Mayıs - 20 Haziran 2020 tarihlerinde, 2 Öğretmen, 1 hafta Heidelberg /Almanya,

Ayrıca öğrencilerin çalışmalarını yerinde izlemek, yapılan çalışmaları yeni nesil öğrencilere aktarabilmek amacıyla Romanya ve Çekya’ ya 3 er Almanya ya ise 2 öğretmen etkinliğin son haftalarında katılım sağlayacaktır.

AB standartlarında iş güvenliği disiplininin kazanılması hedeflenyor

Asansör montajında AB standartlarında iş güvenliği disiplininin kazanılması hedeflenen proje kapsamında katılımcıların, mesleki kariyerlerini destekleyici, yenilikçi anahtar beceriler de kazanacakları öngörülüyor. Kültürel ve dilsel gelişime de katkı sağlayacak proje, öğrencilerin alanında uzman kurumlarda staj yapmaları, asansör piyasasında nitelikli istihdamları için önlerini açacak yeterlilikler ve sertifikalar kazanmasına ayrıca özgüvenlerinin de artmasını sağlamayı hedefliyor.

Hazırlanacak eğitim kiti ve açılacak Asansör Akademisi ile okulun, bölge ve ülke genelinde yenilikçi eğitim fırsatları ve alanları uluşturacağı da düşünülüyor.

Avrupa’da staj yapmak öğrencilerin önlerini açacak

Konu ile ilgili Alan Şefi Ergin Hiçyılmaz tarafından yapılan açıklamada “Okulumuz, Asansör Sistemleri dalında 2002 yılından beri eğitim veren Ankara’nın en çok mezun vermiş ve bu alanda da en donanımlı eğitmenlere sahip okuludur. İlgili alandaki 240 öğrencimiz okulda, asansör montaj ve bakım konularında gerçek çalışma koşullarından uzak, kısıtlı olanaklarla teorik ve uygulamalı eğitim almaktadırlar. Öğrencilerimizin staj için gittikleri işletmelerdeki ustaların çok büyük bir bölümü asansör ile ilgili herhangi bir örgün öğrenimden mezun değildir. Aynı zamanda firmaların daha fazla kar etme arzusu, zaman kısıtlılığı, maliyet artışları gibi etkenler iş güvenliği ihmallerini de artırmaktadır. Öğrencilerimiz için asansör eğitiminin bel kemiği olan uygulamalı eğitim, bilimsel temelden uzak bir sistemin içerisinde yapılmaktadır. Bu durum, birçok öğrencimizin can güvenliği olmadığı düşüncesiyle meslekten soğumasına da yol açmaktadır. Yarının ustaları olacak öğrencilerimizin alacakları AB standartlarında bir eğitim, ileride sektördeki bu yapıyı da kırarak modern ve iş güvenliği tekniklerine uygun çalışma şartlarının oluşturulmasına yardım edecektir. Asansör dalında eğitim gören öğrencilerin ‘Güvenli Montaj Teknikleri’ konusunda Avrupa standartlarında staj yapmaları onların önlerini açacak, istihdamlarına nitelik ve nicelik olarak büyük katkı sağlayacaktır.

Okulumuz Ankara’daki büyük organize sanayi bölgelerinin tam kalbinde, avantajlı bir bölgede yer almaktadır. Öğretmenlerimiz örgün öğrenim öğrencileri, açık lise öğrencileri, yarı açık cezaevindeki hükümlülere meslek edindirme kursları, UMEM ve İŞKUR kursları, sertifikasyon sınavları gibi birçok faaliyette asansör eğitimleri vermektedirler.

Ancak sektördeki kısır tablo, öğretmenlerimizin ‘Güvenli Montaj Teknikleri’ ile ilgili son gelişmeleri öğrenmelerine engel olmaktadır. Öğretmenlerimizin de sektörün AB standartlarındaki çalışma disiplini içerisinde bulunmaları; bilgi, beceri, deneyim ve mesleki yeterlilikleri yerinde görerek artırmaya ihtiyaçları bulunmaktadır.” dedi.

Projenin tanımı;

ERASMUS+ 2019-1-TR01-KA102-068250 numaralı ‘’Asansörlerde Güvenli Montaj Teknikleri’’

Projenin Genel Hedefleri

Öğrencilerin, staj eğitimi ile sektöre yön veren nitelikli birer işgücü haline gelmesi ve AB standartlarındaki mesleki yeterlilikleri kazanarak istihdam edilmesinin sağlanacağı projede:

  • Çok dilli ve çok kültürlü ortamlarda çalışabilme becerisi
  • AB iş güvenliği disiplini, AB bilinci kazanmaları,
  • Öğretmenlerin mesleki profilleri ile bağlantılı yeterliliklerinin gelişmesi,
  • Oluşturulacak “Asansörlerde Güvenli Montaj Teknikleri Eğitim Kiti” ile müfredatın zenginleştirilmesi,
  • Okulda açılacak “Asansör Akademisi” ile asansör eğitiminde modernleşme sağlanması, mesleki gelişim ve kariyer gelişimi için fırsat oluşturulması, okulun mesleki kalitesini, yenilikçiliğini, kapasitesini ve tercih edilirliğini arttırılmasıdır.