AKE, MEP Eğitimleri Kapsamında Genç Mühendisleri İstihdam Etti

Yayın TarihiOcak-Şubat, 2021 by Canan Gürkan Yazdır

Üniversiteden yeni mezun olmuş genç mühendislere kapılarını açan AKE Asansör ve Yürüyen Merdiven şirketi, 4 ay önce başlattığı Meslek Edindirme Projesi (AKE-MEP) kapsamında 16 yeni mezun mühendisi geçtiğimiz ay kadrosuna kattı.

Üniversiteden yeni mezun olan ve her iş başvurusunda önlerine çıkan ‘deneyim’ şartını aşamayan genç mühendislere kapılarını açan firma, AKE-MEP projesi kapsamında 18 yeni mezun mühendisi eğitime tabi tutmuştu.

Genç mühendislere 3 aylık süreç içerisinde 90 saat kaynak, 27 saat talaşlı imalat, 45 saat genel imalat, 6 saat boyahane, 90 saat ürün montajı, 16 saat yalın dönüşüm, 2 saat iş hayatına hazırlık kişisel gelişim eğitimi olmak üzere toplam 276 saat teorik ve pratik eğitim verilerek deneyim kazanmaları sağlandı. Şirket yetkilileri eğitimler sonunda AKE’de çalışmaya devam etmek isteyen 16 mühendisi istihdam etti.

Fabrikada Sertifika Töreni

İŞKUR paydaşlığında gerçekleşen Meslek Edindirme Projesinin sertifika töreni, AKE Asansör ve Yürüyen Merdiven şirketinin Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrikasında yapıldı. AKE Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Keskin ve Genel Müdür Yardımcısı Canan Keskin Gürkan ev sahipliğinde düzenlenen törene Antalya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Şaban Tat, Makine Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı İbrahim Atmaca, Genç Organize Sanayi Derneği Başkanı Elçin Ekici Öztürk, İŞKUR Antalya İl Müdürü Veli Tekkanat, Antalya OSB Bölge Müdürü İlhan Metin, Antalya OSB Teknopark Genel Müdürü Dr. Aylin Tümay, İşkur Yetkilileri, AKE kadrosu ve genç mühendisler katıldı.

Elimizi taşın altına koymak istedik

AKE-MEP’in tecrübe yetersizliği nedeniyle iş bulmakta zorlanan genç mühendisler ile yetkin personel istihdamında sorun yaşayan işverenlere çözüm sunmak için hazırlandığını belirten Genel Müdür Yardımcısı Canan Keskin Gürkan, “İş ilanlarının genelinde “deneyimli mühendis” arıyoruz ibaresi bulunmaktadır. Çoğu genç, meslekte bir adım öne geçmek ve tercih edilen kişi olmak için daha okurken deneyim imkanlarını oluşturmaya çalışıyor. Bizler de bu gelişmelerden yola çıkarak hem mesleğimizi gelecek nesillere sevdirmek hem gençlerimizin geleceklerine katkı sağlamak hem de ülkemiz istihdamına katkı sağlamak için elimizi taşın altına koymak istedik. Mesleğimizin temelinde mühendislik, ustalık ve teknik beceri var. Amaçlarımızdan biri de sektörümüzde işi mutfağından öğrenerek, teknik süreçlere hâkim, iş akış süreçlerinde bilgili, iş ilişkileri konusunda görüş kazanmış mühendisler yetiştirmektir” şeklinde konuştu.

2. Etap Ocak 2021’de başlayacak

Projede yer alan 18 mühendisten 16’sı ile çalışmaya devam edeceklerini aktaran Gürkan, “16 arkadaşımız Ar-Ge, asansör, üretim, yürüyen merdiven üretim, kalite, satış sonrası destek departmanlarında göreve başlayacaklar. Projenin ikinci etabı çok kısa süre içerisinde başlayacak ve yine iş tecrübesi olmayan makine, elektrik elektronik, mekatronik ve endüstri mühendisleri gençlerimizi ekibimize dahil edip, kapsamlı eğitimlere tabi tutup, yine istihdam edecek ya da istihdam edilmelerine vesile olacağız” ifadelerini kullandı.