10 m/s’lik hızıyla Kore’nin En Hızlısı

Yayın TarihiMart-Nisan, 2017 Yazdır

Hyundai Elevator, Kore’de bulunan Busan Uluslararası Finans Merkezi’ne (BIFC) 10 m/s hızında asansör temin etti. 10 m/s hızındaki asansörlerin, giriş katından en üst kat olan 63. kata ulaşması sadece 42 saniye sürüyor.

Hyundai Elevator, Kore’de bulunan Busan Uluslararası Finans Merkezi’ne (BIFC) 10 m/s hızında asansör temin etti. 197.800 ㎡ alan üzerine kurulan 289 metre uzunluğundaki bina, zeminden yukarıda 63 kat ve yerin altında 3 kat olmak üzere toplam 67 kattan oluşuyor.

Hyundai Elevator’ın 14 yürüyen merdiven ve 32 asansör temin ettiği projede asansörlerin 2 tanesi saniyede 10 metre, 3 tanesi 9 metre ve 8 tanesi de 8 metre yol kat edecek şekilde tasarlandı.

10 m/s hızındaki asansörlerin, giriş katından en üst kat olan 63. kata ulaşması sadece 42 saniye sürüyor. Üstelik kullanılan teknolojiler sayesinde titreşim ve gürültü azaltılarak güvenlik üst düzeyde tutuluyor ve yolcular en yüksek hıza ulaşan asansörde konforlu bir yolculuk gerçekleştiriyor.

Hyundai Elevator, ileri düzeyde çekiş kuvveti, yüksek verimliliğe sahip optik yanıt ve kalıcı mıknatıs çekme makinesinden oluşan kontrol sistemi, çalışırken düşük ses ve titreşim için hava direncini en aza indirgeyen aerodinamik kapsül kafesi, özel hava geçirmez kabin kapı sistemi ve daha birçok son teknoloji sistemiyle hızlı, emniyetli ve konforlu bir yolculuk sağlıyor.

Hyundai Elevator, insan sirkülasyonunun yoğun olduğu büyük binalarda trafik hacmine en doğru çözümlerden HELIAS, Hyundai Akıllı Erişim Sistemi’ni kullanarak asansörlerin güvenli ve etkin bir şekilde çalışmasını garanti ediyor.

HELIAS sistemi, yolcuları gidecekleri kata göre gruplayıp en uygun asansöre yönlendirerek biniş ve bekleme süresini kısalttığı için enerji tasarrufu ve yolcuların rahatlığı bakımından ileri bir sistemdir. Özellikle BIFC gibi birçok farklı şirketin yer aldığı büyük binalarda oldukça etkili ve kullanışlıdır.

BIFC’de uygulanan HELIAS sistemi, IF Design Award'a layık görüldü

BIFC’de uygulanan HELIAS sistemi, sofistike tasarımı ile 2012 yılında dünyanın en iyi üç tasarım ödülünden biri olan IF Design Award'a layık görüldü. BIFC, ultra yüksek hızlı asansörlerin temel teknolojilerine ek olarak, yerden 63 kat yüksekliğe sahip BIFC gibi gökdelen özelliklerini yansıtan tahliye asansörleri ve kabin yüküne göre hızını ayarlayan özel yük asansörleri ile donatıldı.

Tahliye asansörü; yangın kapısı, duman giderici teçhizat vb. gibi yanmaz yapılardan oluşuyor. Acil durumlar halinde kurtarma ekiplerinin operasyonları için kullanıldığı gibi yangın, deprem ve benzeri gibi durumlarda yolcuların hızlı tahliyesi için de kullanılıyor. Acil durum güç kaynağı sistemi sayesinde elektrik kesintisinde bile 2 saatten fazla çalışabiliyor. Asansör kabininin üst kısmına takılan kameralar, acil bir durumda asansör kuyusundaki koşulları izliyor ve tahliyenin güvenli bir kata yapılmasına yardımcı oluyor. Dolayısıyla BIFC binası, herhangi bir acil durumda sahip olduğu 9 ve 10 m/s hızındaki beş asansör sayesinde tehlikeli bir durumla baş edebiliyor.

Özel yük asansörü, 63 katlı dikey binanın özelliklerini yansıtan bir ürün olarak, normal zamanlarda 1600 kg ve altında bir yük ile 4 m/s’lik hızda seyir gerçekleştiriyor. 3,5 ton ağırlığa kadar yük taşınması durumlarında 2 m/s’lik bir hızla hareket ederek toplu yük taşınmasına olanak sağlıyor.

Genel olarak, çok yüksek katlı binalarda büyük ölçekli yük taşımacılığında bazı zorluklar yaşanırken BIFC sakinleri, asansörleri kullanarak herhangi bir zorluk çekmeden son derece ağır ve büyük yükler taşıyabiliyor.

Tüm bu özelliklerinden ötürü BIFC, gökdelenlerde bulunan son teknolojiye sahip ultra yüksek hızlı asansörlerin sadece en hızlı olmasının da ötesine geçtiği bir uygulama. Hyundai Elevator, kendi özgün teknolojileri ile tüm tasarım, imalat ve montaj süreçlerini hayata geçirdi.

BIFC asansörlerine uygulanan başlıca teknolojiler

1. Motor: Daimi mıknatıslı ve yağsız rulmanlı senkron motorların kullanımı sayesinde çevre dostu.

2. Salınımlı halat: Tahmini verileri ve hissedilen titreşimi gerçek zamanlı olarak karşılaştırarak kazayı önleyerek asansörü kontrol eder.

3. Aktif kılavuz silindiri kumanda sistemi: Asansörün ivmelenmesini gerçek zamanlı olarak ölçer ve daha önce meydana gelen titreşimi dengelemek için ters yönde bir titreşim üretir.

4. Aerodinamik kapsül kafesi: Asansör yukarı aşağı inerken uçaklara uygulanan aerodinamik tasarımla, hava direncini en aza indirgeyerek titreşimi ve gürültüyü azaltır.