TÜM DOSYA YAZILARI

Asansöre Farklı Bir Bakış; Kabin Tasarımı

Asansör tasarımı; kapasiteye, kişi sayısına, çağın beklentilerine, hitap edeceği kitleye ve ülkeye göre belirlenir. Dünyanın birçok bölgesine ihracat yapan asansör firmaları hem ürünü tanımlayabileceği hem de firma yetkinliğini anlatacağı tasarım detaylarına sahip olmayı önemser.

Devamı için...

Asansör Kabinlerinde Duvarlar ve İç Dekorasyon

Asansör kabinleri, yolcuların asansörlerle ilgili olarak gördüğü tek komponent olması sebebiyle görselliği ile öne çıkar. Kabinler pek çok farklı şekil ve malzemeden üretilebilirler. Bununla birlikte kullanılan malzeme ve dekoratif yapının kullanılabilir olması ve güvenliği riske atmaması belirleyici sınırlar olmalıdır.

Devamı için...

Rose Marine’nin Eğimli Asansörü Yeniden Hayat Buldu

İstanbul’un Büyükçekmece ilçesindeki denize nazır muhteşem konumlu Rose Marine’de yaşayan site sakinlerinin denize ulaşımını sağlayan 13 yıllık eğimli asansör artık daha güvenli ve konforlu olarak hizmet verecek.

Devamı için...

Türkiye’nin En Hızlı Asansörleri İFM’de olacak

İstanbul’un bölgesel ve küresel bir finans merkezi olmasını hedefleyen, yaklaşık 300 bin m2 alan üzerine kurulması planlanan, İstanbul Finans Merkezi (İFM) Projesi, bankacılık sektörünün devlerini bünyesinde barındıracak.

Devamı için...

Türkiye’nin İlk Asansörü Yeniden Hayat Buldu

19’uncu yüzyılın sonlarında uzun demiryolu seyahatleri oldukça komforsuz ve kirli vagonlarda yapılıyordu. Belçikalı iş adamı Georges Nagelmackers'ın lüks yataklı vagon tren hizmeti olan Orient Express'i başlatmasının geri planında da bu neden vardı.

Devamı için...

İstanbullu Şirketlerden 238 Noktaya 66,7 Milyar Dolarlık İhracat

Türkiye’nin geçen yılki 169,5 milyar dolarlık ihracatının yüzde 39,3’lük aslan payını İstanbullu şirketler gerçekleştirdi.

Devamı için...

İstanbul’da Kentsel Mobilite

thyssenkrupp Asansör geniş ve büyümekte olan metro sisteminin dikey taşıma ekipmanının teminine liderlik ediyor.

Devamı için...

Asansörlerde Uzaktan Erişim ve Uygulama Açıkları

Gelişen teknoloji ile beraber asansörlere uzaktan erişim bugün uygulanabilir bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Devamı için...

Emniyet Zinciri

2018 yılında Şikago’da yaşanan olayın ışığında modern bir çok katlı bina asansörünün güvenlik sistemlerine bir bakış

Devamı için...

Kabin Kapısı Kilitleme Tertibatının Mekaniği ve Kapı Dinamiğine Etkisi

Kabin kapısı kilitleme tertibatı, EN81-20’den önce kuyu şartlarına bağlı bir opsiyon iken, EN81- 20’nin uygulanmaya başlamasıyla kabin kapısı için standart bir donanım haline geldi. Standardın gereklerini sağlayan bu donanımlar, genellikle mekanik bir yapıya sahip olup, kapı mekanizması içinde çalışan bir alt sistem gibi tasarlandılar.

Devamı için...

Kaymalı Fren Sistemleri ve Mühendislik

Ankara’nın işlek bir caddesinde aracı park ettim. O an için iki derdim vardı. Birincisi yanımdaki asansör uygulama projelerini yapı denetim firması mühendislerine onaylatmak, ikincisi de bu sürede aracımın park ettiğim yerden çekilmemesiydi.

Devamı için...

Asansörlerde Kumanda Sistemleri

Asansör Kumanda sistemleri genel olarak asansörlerin elektrikli donanımını kontrol eden motor hareket emirlerini düzenleyerek gerekli durumlarda durmayı sağlayan parçalardır.

Devamı için...

Asansör Kumanda Sistemlerinde Son Trendler

Tümleşik, Kontaktörsüz, Tak-Çalıştır, Uzaktan Erişilebilir

Devamı için...

Çamlıca TV Kulesi Schindler’in Panaromik Asansörleri ile Yükseliyor

Kadim şehir İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan Çamlıca tepesi, TV kulesi ile yeni bir görünüme kavuştu. Daha önce tepede bulunan onlarca radyo ve Televizyon vericileri şimdi 369 metre yüksekliğindeki tek bir kule ’de birleştirildi.

Devamı için...

GUHEM’in Uzay Asansorleri Otis Türkiye’den

Bursa’da, TÜBİTAK tarafından desteklenen Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM)’in, uzaya çıkıyor hissi veren asansör sistemi Otis Türkiye tarafından kuruldu.

Devamı için...

Yürüyen Merdivenlerde Modüler Bakım Riskleri

Yürüyen Merdiven bakımlarında sıklıkla uygulanan bakım yöntemleri merdivenlerin genelde 3 ayı bulan belli aralıklarla açılarak içerdeki parçaların bakımlarının yapılmasını öngören modüler tip bakımları içermektedir.

Devamı için...

Metro Modernizasyonu

Paris Metro İşletmesi en derin istasyonlarından birinde asansörleri yeniliyor.

Devamı için...

Bir Kabin Tasarımlamak!..

Tasarım, bir ürünün ne kadar güzel olabileceğini göstermenin yoludur. Asansör kabini, yük ve insanları taşıdığından, ayrıca son kullanıcı tarafından görülebilen asansörün iki aksamından biri (diğeri kapı) olduğundan asansörün önemli bir bileşenidir. Bu gerçek, asansör kabinini binanın mimari ve dekoratif bir unsuru haline getirir.

Devamı için...

Ülkemizde Asansörlerde Erişilebilirliğin Sağlanması

Günümüzde erişilebilirlik sadece engelli bireyler için değil tüm insanlar için temel bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır.

Devamı için...

EN 81-70 ve Standardizasyonun Kat ve Kabin Kumanda Panellerine Etkileri

Bu bildiri 2016’da İzmir’de TMMOB MMO ve EMO tarafından düzenlenen Asansör Sempozyumunda sunuldu ve ilk kez sempozyumun bildiri kitabında yer aldı.

Devamı için...

AB Mevzuatına Göre Asansör Güvenlik Komponentleri ve Sertifikasyonu

Sevgili okurlar, Bu yazımda, uzatmadan, kısa ve öz şekilde, asansör güvenlik komponentlerinin ne olduğunu ve nasıl belgelendirildiğini anlatmaya çalışacağım.

Devamı için...

Bir Numaralı Güvenlik Aksamı: Kat Kapısı Kilitleme Tertibatı

Asansör Yönetmeliği: 2014/33/AB Asansör Yönetmeliği,CE İşareti: Asansör güvenlik aksamının Asansör Yönetmeliği Ek.1 Temel Sağlık ve Güvenlik Gerekleri’ne uygunluğunu gösteren, imalatçı tarafından iliştirilen işaret.

Devamı için...

Elektronik Güvenlik Aktüatörü

ISO standartlarının gelişimi ve durumu ile ilgili tarihçe ve görüşler ile yeni bir asansörün tesliminde asansör sahibine nelerin temin edileceği konusunda bilgiler.

Devamı için...

Bir Asansör Frenini Güvenli ve Güvenilir Yapan Şey Nedir?

Bu makale ilk olarak 2018’de İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Asansör ve Yürüyen Merdiven Sempozyumunda sunulmuştur.Kasım 2019’da Las Vegas’ta düzenlenecek etkinlikle ilgili daha fazla bilgi edinmek ve bu etkinlikte yer almak için www.elevatorsymposium.org adresini ziyaret ediniz.

Devamı için...

Kabin Freninin Tarihçesi

İngiltere patentleri ve standartları üzerine yapılan araştırma, yolcu asansörlerindeki bu komponentin gelişimini anlatmaktadır.

Devamı için...

Bana Bir Fren Ver

Emniyet freninin amacı, çözümleri, hizmet ve tasarımla ilgili hususları

Devamı için...

Asansör Emniyet Sisteminin Geleceği

Asansörlerin emniyetini bir sonraki aşamaya taşıyabilecek teknolojiye yönelik bir inceleme

Devamı için...

Komple Asansör Sistemeleri (Paket Asansörler)'

Bu makalenin konusu paket asansör sistemleri olmasına rağmen makalenin başlangıç kısmında farklı bir konuya değinmek istiyorum. Evet, geçmişi yaklaşık 200 yıla dayanmış olan sektörümüzde; sürece ve sektör için mihenk taşı olan bazı teknolojik gelişmelere değinmeden asansörler hakkında her hangi bir yazıyı kaleme almak sanırım mümkün olmayacaktır.

Devamı için...

Asansörler Neden Hayatımızda Olacaktır?

Asansör, en basit tanımı ile iki nokta arasındaki dikey ulaşım aracıdır. Amacı, tıpkı otomobillerin, uçakların, trenlerin ve yürüyen merdivenlerin olduğu gibi canlıların veya yüklerin bir yerden bir yere ulaştırılmasını sağlamaktır.

Devamı için...

Kısıtlı Ölçülere Sahip Kuyularda Asansör Tasarımı 'Fitlift'

Asansör kuyusu, normal çalışmada asansörün güvenli çalışması yanında, bakım ve kontrol esnasında personelin güvenliğine olanak tanıyan güvenlik hacimlerini oluşturacak şekilde ölçülendirilmiştir.

Devamı için...

Komple Asansör Sistemleri

Bildiğiniz üzere ülkemizde, son güncellenen standartlar 1 Eylül 2017 tarihinde yürürlüğe girdi. Standartlar “insan ve yük asansörlerinin çalışması, bakımı ve acil durumlarda olası kazalara karşı can ve mal güvenliğini koruma amacını” taşımaktadır.

Devamı için...

Avrupa Asansör Yönetmeliği Koşullarına Nasıl Uygunluk Sağlarsınız?

Piyasaya asansör ve/veya güvenlik komponentleri üretmek isteyen herkesin bu ürünlerin güvenilir olduğunu ispatlamaları gerekir.

Devamı için...

Askı Tertibatının Uygun Maliyetli Tasarımı ve Alan Verimliliğine Etkisi

Bu komponent, paket asansör inovasyonunun ana unsurlarından biridir.

Devamı için...

Dünyanın En Hızlı Asansörü Mitsubishi Electric’ten

Dünyanın en hızlı asansörlerini üreten Mitsubishi Electric’e ait asansörlerin hızı dakikada 1,230 metreye çıkıyor. Bu teknoloji, Çin’in en yüksek binası olan 632 metrelik Şangay kulesindeki üç asansörden birinde mevcut.

Devamı için...

Yüksek Hızlı Asansörler

Günümüzde artan nüfusa bağlı olarak bina sayısı artmakta buna bağlı olarak düşey taşımaya olan ihtiyaç ta yükselmektedir. Bina yüksekliklerinin artması ise beraberinde dikey taşıma ihtiyacının daha hızlı bir şekilde karşılanması gereksinimini doğurmaktadır. Buna paralel olarak asansör hızları gittikçe yükselmektedir. Peki yüksek hızlı asansörlerin düşük hızlı asansörlerden farkları nelerdir.

Devamı için...

Türkiye’nin En Hızlı Asansörü Levent 199’da

Otis Türkiye’nin Levent 199 için dizayn ettiği hızlı, akıllı ve çift katlı asansör sistemi 7 metreyi 1 saniyede kat ediyor.

Devamı için...

Süzer Plaza’da 6m/s’lik Kone Yolcu Asansörü

İstanbul’un Şişli ilçesinde bulunan ve 34 kattan oluşan Süzer Plaza, 1998 yılında açıldığında halk arasında Gökkafes adıyla anılıyordu. 154 m yüksekliğindeki yapının içerisinde, konutlar, ofisler ve bir de otel bulunmaktadır.

Devamı için...

Merdiven Asansörleri & Platformları

Gelişen teknolojiye ve malzeme bilimine dayanan tasarım çeşitliliği hayatımızı mekanik düzeyde kolaylaştırmakla kalmamakta, aynı zamanda bizlere moral ve motivasyon desteği de sunmaktadır.

Devamı için...

Engellilik!

Bireylerin doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal, sosyal ve yaşın ilerlemesine bağlı olarak yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılama güçlükleri olan ve korunma, bakım, rehabilitasyon ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişi ve kişiler” olarak ifade edilmektedir.

Devamı için...

Engelli Asansörleri Engelleniyor!

Maalesef hepimiz birer engelli adayı olduğumuzun farkında değiliz. Engelli ürünlerine de ‘gereksiz, burada engelli yok ki ne gerek var’ düşüncesi ile yaklaşıyoruz. Aslında kanun gayet açık ve net anlatmış; ‘’engelli kamuya açık yerlere kimseye muhtaç olmadan girip çıkabilmeli’’ diyor. Belediyeler bu konunun da denetleyicisi.

Devamı için...

Sarkaç Deneyi

Merhaba değerli okurlarım, Bu yazımda sizlerle birlikte asansör kat kapılarının tabi tutulduğu sarkaç deneyi sürecini değerlendirmek, incelemek istiyorum.

Devamı için...

Tam Otomatik Kapı Kontrol Kartları

Yıllar içinde asansör kapıları da teknolojik gelişmelerden nasibini almış ve manuel kapılar zaman içinde yerini tam otomatik kapılara bırakmıştır. İlk sürgülü kapılar kendiliğinden kapanamadığı için kapılar son gidilen katta açık kalıp, diğer katlardan asansörün çağrılmasını engelleyebiliyor idi.

Devamı için...

Asansör Kapıları

Günümüzde asansörlerin önemi her geçen gün artmaktadır. Konutlarda ve iş merkezlerinde her geçen gün konforlu, güvenli ve yüksek hızlı asansörler devreye girmektedir.

Devamı için...

Kapı Operatörlerinin Evrimi

Otomatik asansör kapılarının yakın tarihine bakıldığında özellikle kabin kapısı operatörlerinin büyük bir evrim geçirdiği görülür. Bu evrim kendisini, elektro-mekanik bir sistem olan kapı operatörünün hem mekanik hem de elektronik donanımları üzerinde gösterir.

Devamı için...

Asansör Kapı Motoru Elektroniğinde S-Eğrisi ile Hareketin Önemi

Günümüzde elektrik motorları her endüstri kolunda vazgeçilmez hale gelmiştir. Uygulamanın ihtiyacına göre fırçalı DA (doğru akım) motorlar, evrensel motorlar, step motorlar, asenkron motorlar, senkron motorlar, anahtarlamalı relüktans motorları vb. kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır.

Devamı için...

Asansör Kapıları ve Güncel Mevzuat

Havacılık sektöründe meşhur bir söz vardır: “Havacılıkta kurallar kanla yazılmıştır.” Yani hiçbir kural yoktur ki, gerekçesi ölümlü ya da yaralanmalı bir kazaya dayanmasın. Bunun kadar ürkütücü olmasa da, asansör sektöründe de benzer bir durum söz konusu…Mevzuat olarak isimlendirdiğimiz bütün bu kurallar silsilesi asansörcülere hayatı dar etmek için oluşturulmamış, aksine hepsinin ortak bir gayesi ve gerekçesi olmuştur: GÜVENLİK!..

Devamı için...

Enerji Verimliliğine Adanmışlık

Kapı kontrol sistemlerinde enerji tüketiminin azaltılması

Devamı için...

Asansörler için Ritter Kumanda ve Kapı Kilitleme Cihazı

Bu, bir amatörün 20. yüzyılın başlarında asansör bileşenlerinin geliştirilmesi, üretimi ve satışı konusunda ulaştığı sınırlı başarısının öyküsüdür.

Devamı için...

Asansör Yıllık Muayene ve Kontrolleri

Bu sayımızda ülkemizin en önemli gündem maddelerinden biri olan asansörlerin yıllık muayeneleri ve kontrollerini ele aldık. Bu yılın Mayıs ayı başında Bakanlık tarafından Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliğinin yayınlanmış olması da dosya konumuzu daha bir anlamlı hale getirdi.

Devamı için...

Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliğine Bakış

Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği 24.06.2015 tarih 29396 sayılı Resmi gazetede yayınlanmış, 18.11.2008 tarihli 27058 sayılı eski Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır.

Devamı için...

Asansörlerin Periyodik Muayenelerine Sahadan Bakış

Yıllık periyodik muayeneleri, insan ve yük taşıma amacıyla kullanılan asansörlerin can ve mal güvenliğine zarar getirmeyecek şekilde, kullanıma uygun çalışıp çalışmadığının tespiti ve bununla beraber kullanıcı hatası ve dışarıdan yapılan müdahaleler sonucu oluşabilecek tehlikelerin önüne geçebilmek amacıyla yılda bir defa yapılan kontrol olarak hayatımıza girmiştir.

Devamı için...

Asansör Periyodik Kontrollerinin Önemi

80’li yıllar ve hatta daha önceki yıllara baktığımızda asansörlerin her dönemde mutlaka bir mevzuat ile kontrol altında tutulmakta olduğunu görebilmekteyiz. Geçmişte uygulanan ve günümüzde de farklı şekillerde değişikliklere uğrayarak uygulanmaya devam eden bu mevzuatların içeriğinde iki önemli konu mutlaka vardı ve var olmaya devam etmekte.

Devamı için...

Asansör Periyodik Muayenelerinde TSE’nin Rolü

Türk Standartları Enstitüsü (TSE), kurulduğu günden bu yana 58 yıllık tecrübesiyle ulusal, bölgesel ve uluslararası alanda tercih edilen, yönlendirici ve lider bir kuruluş olarak, gözetim ve muayene, uygunluk değerlendirme, deney-kalibrasyon ve standardizasyon faaliyetlerini tarafsız, bağımsız, etkin ve güvenilir olarak gerçekleştirmektedir.

Devamı için...

Asansör Periyodik Kontrolleri

4 Mayıs 2018 tarihli ve 30411 sayılı Resmi Gazete ile hayatımıza giren ‘’Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği” üretimden montaja, montajdan bakıma, bakımdan periyodik kontrole kadar sektörün her noktasında çalışan paydaşları ilgilendiren maddeleri güncelleyerek konuya yeni bir yaklaşım getirmiştir.

Devamı için...

Asansör Yıllık Periyodik Muayeneleri

5 Kasım 2011 tarih ve 28106 Sayılı Resmi Gazete ile değişiklik yapılan Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliğine göre 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle asansör yıllık kontrolleri, asansör konusunda akredite olmuş A tipi muayene kuruluşları tarafından yapılmaya başlanmıştır.

Devamı için...

Alternatif: Eğimli Asansörler

Eğimli Asansörler, Değeri Bilinmeyen Kentsel Ulaşım Aracıdır

Devamı için...

Türkiye’nin En Uzun Yatay Asansörü

Özellikle denize yakın yüksek yamaçlarda bulunan otel, konut vb. mekânlardan sahil seviyesine ulaşım için yatay asansörler ilk akla gelen çözümlerden biri olmuştur. Bodrum Güllük Adabükü mevkiinde inşa edilen Royal Heights da bu özellikleri taşıyan ve yamaçlarda kurulu bir sitedir.

Devamı için...

Karabük Belediyesi Yatay Asansörü

Karabük Merkezde bulunan Öğlebeli Mahallesi ile Otobüs Terminali Dereboyu arasındaki kot farkı nedeniyle oluşan ulaşım sorununu çözmek ve bölge halkının bu mesafeyi daha güvenli ve hızlı bir şekilde geçebilmesini sağlamak amacıyla Karabük Belediyesinden işi alan Konuralp İnşaat A.Ş. Yatay Asansör konusunda deneyimli firmamız Gökhan Asansör ile anlaşmıştır.

Devamı için...

Doppelmayr Eğimli Arazi Asansörleri

Asansör, Yürüyen Merdiven, Yürüyen Yol sistemleri ile birlikte dünya devi Avusturya firması Doppelmayr’ın Türkiye Distribütörlüğünü yaptığı Valter’in, halatlı taşımacılık sistemlerinde; Teleferik, Füniküler, Rope con vb. hizmetlerinin yanı sıra Eğimli Asansörler konusunda da Dünyanın bir çok noktasında ürünleri bulunmaktadır.

Devamı için...

Cenova, İtalya’daki Eğimli Asansör

Dik arazide kolay seyahatı sağlamak için kurulum Maspero Elevatori tarafından gerçekleşti.

Devamı için...

Discovery Bay North Lantau Adası, Hong Kong, Çin

Kablosuz kapı sistemleri gerçekten, uluslararası bir projenin lojistik zorluklarının üstesinden gelmeye yardımcı olur.

Devamı için...

Heybetli bir cepheye direnen kabin

“Sizin asansörünüz de öyle, değil mi?” Mimar Eric Lapierre 2007’de rue de la Tomb-Issoire isimli Paris’te düzenlenen üniversite yurt inşası projesi yarışmasını kazandığından beri sıklıkla bu soruyu duyuyor.

Devamı için...

Villa Scassi Asansörü

Bu asansör 1977 yılında 200 metrelik mevcut bir tüneli kısmi şekilde kullanarak kuruldu, Via Cantore’daki Sampierdarena şehir hastanesine ulaşması için Villa Scassi parkının aşağısına yerleştirildi. İki kabinden oluşan asansör 30 yıllık hizmetiyle kullanıcılar tarafından oldukça beğenildi.

Devamı için...

Changde’nin “Üç Merkezi”

Suzhourhine, Nesneleri Diyagonal Sütun İçerisinde Düz Bir Şekilde Tutmaktadır.

Devamı için...

Bağlantılı, Kontrollü

IDS/Lift-Net, New York ve ötesi boyunca gerçek zamanlı özel veri sağlayan dikey ulaşım sistemleri sunuyor.

Devamı için...

Heliport Asansör Tasarımı

Pera Mühendislik tarafından özel olarak tasarlanan Heliport Asansörü, helikopter erişiminin olduğu her çatıya uygulanabilmektedir. Bina çatısında kot farkı yaratmayan kabini sayesinde, helikopterin inişi ve kalkışı için de hiçbir tehdit oluşturmuyor.

Devamı için...

Hidrolik Asansörler Oyunu Bozdu

Dünyada en yaygın olarak kullanılan asansör çeşidi hidrolik ve elektrikli tip asansördür. Onlarca yıl, ilk başlarda piyasada hidrolik asansörler hüküm sürdü. Ancak 21. yüzyılın başlarında birçok avantajının yanı sıra daha enerji tasarruflu olması ile de tanınan elektrikli asansörler piyasayı ele geçirdi. Günümüzde, hidrolik asansör endüstrisi çevre dostu bir yöne doğru giderek oyunu tekrar değiştirmektedir.

Devamı için...

thyssenkrupp’un MULTI Asansör Sisteminin Kabini Ödüle Layık Görüldü

thyssenkrupp’un MULTI asansör sisteminin kabini, Alman Tasarım Konseyi tarafından Yapı ve Elemanlar kategorisinde 2018 Alman Tasarım Ödülü’nü kazandı.

Devamı için...

Otis Türkiye Dev Modernizasyonu Tamamladı

Yapı Kredi Bankası Genel Müdürlük kulelerinin tüm asansör üniteleri, Otis Türkiye tarafından modernize edildi.

Devamı için...

Carousel AVM Modernizasyonunda Schindler InTruss Uygulaması

Türkiye’nin ilk açılan alışveriş merkezlerinden birisi olan Carousel AVM’nin modernizasyonunda, 12 adet yürüyen merdiven Schindler InTruss, 3 adet asansörün komple yenilenmesi ve 6 adet asansörün ise modernize edilmesi Schindler Türkeli tarafından gerçekleştirildi.

Devamı için...

Asansör Kapılarında Periyodik Bakım ve Modernizasyon

Asansörün hizmete alınması itibariyle, sistemin kullanım ömrü boyunca, azami güvenlik gereklerinin sağlandığı veya yürürlükteki mevzuata uygun olarak revize edilmesine yönelik, asansör monte eden veya asansör yetkili servisi tarafından periyodik olarak ayda bir yürütülen işlemler “periyodik bakım” olarak adlandırılır.

Devamı için...

Hidrolik Asansörlerde Bakım

Bir asansör ne kadar iyi yapılmış olursa olsun, iyi bakım yapılmadığı sürece güvenli ve sürekli bir işleyişe sahip olamaz.

Devamı için...

Güvenliğinize Önem Verin; Asansörünüzü Modernize Edin...

Asansör ya da yürüyen merdivenlerinizin bakımı her ne kadar iyi yapılmış olursa olsun, en nihayetinde bu araçlar modernizasyona ya da değişime ihtiyaç duyacaklardır.

Devamı için...

Tarihi Yerleri

Augustus Tapınağı Ulus’ta Hacı Bayram Camii’nin bitişiğindedir. Roma İmparatoru Augustus adına bir bağlılık nişanesi olmak üzere yaptırılmıştır. Tapınak kısa yanlarında 8, uzun yanlarında ise 15 sütunu kapsayan Korinth düzenindeki bir peristasis ile çevrilmiştir. Tapınak, 5’inci yüzyılda Bizans döneminde çeşitli eklemeler yapılarak, pencereler açılarak kilise haline getirilmiştir. 15’inci yüzyılın başlarında ise tapınağın kuzeybatı köşesine bitişik bir şekilde Hacı Bayram Camii inşa edilmiştir.

Devamı için...

Sektöre Bakış

Yoğun mevzuat değişikliklerinin yaşandığı bir zamanı geride bıraktık. 1 Eylül 2017 itibarı ile bu değişikliklerin daha az yaşanacağı ve asansör sektörünün artık mevzuat tartışmalarını bırakıp, Dünyada ilk kez 2011 yılında gerçekleştirilen Hannover Fuarı’nda adı duyulan Endüstri 4.0’a göre sanayinin şekillenmeye başladığı bir dönemde Türkiye sanayisi ve dolayısıyla asansör sanayisi de bu değişikliklere ayak uydurmak için pozisyon alması gerektiği bir döneme girmiştir. Bu nedenle 2018 yılından itibaren sektörün daha düzenli disiplinli ve örgütlü olacağını umarak başlamak istiyorum.

Devamı için...

Ölümsüz Baş Şehir

Tarihi, Hitit devrine kadar takip edilebilen Ankara; kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte yapılan araştırmalar, bölgedeki yerleşmelerin insanlık tarihi kadar eski olduğunu, bölgenin birçok medeniyete beşiklik ettiğini ortaya koymaktadır.

Devamı için...

İlerlemek mi? Yükselmek mi?

Tabii, şimdi genel olarak klasik asansör sistemlerinde, ana fikir aynıdır. Binersiniz asansöre ya yukarı çıkarsınız ya da aşağı inersiniz, hareket ivmesi adeta kalıplaşmıştır.

Devamı için...

Düşüncenin Başkenti

Ankara ekonomisi genel itibariyle (dörtte üçü) hizmet sektörüne bağlıdır. Bunlardan biriside sağlık sektörüdür. Hizmet sektörünün bu kadar çok gelir kazandırmasında ki en önemli neden göç nedeniyle başka yerlerden gelen nüfusun oluşturabileceği büyük sanayilerinin bulunmamasıdır. Ankara’nın anahtar endüstrileri ise şöyle sıralanmaktadır: Bilişim-Savunma Sanayi- Sağlık teknolojileri, İş ve İnşaat Makinaları, ile Tarıma Dayalı Sanayi.

Devamı için...

Firma Projeksiyonu: ASPAR Asansör

İsmi “Asansör Parçaları” kısaltmalarından oluşan ASPAR, 1976 yılında Ankara’da küçük bir aile şirketi olarak kuruldu. 41 yıldır asansör sektöründe var olan, mesleki bilgi ve tecrübelerini kuşaktan kuşağa aktarmayı başarmış günümüzde asansör sektöründe uluslararası başarı yakalamış saygın bir firma olmayı başarmıştır.

Devamı için...

Asansör Sektörü Bölge Ekonomisine Önemli Katkıda Bulunuyor

Federasyonumuz ülkemizin hızlı gelişen sektörlerinden asansör sektörünü bir araya getirmek ve ülke genelinde değişik bölgelerde kurulmuş olan sektör derneklerinin tek sesi olmak ve onları en iyi şekilde temsil etmek amacıyla faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur.

Devamı için...

Ankara’nın Simgelerinden Atakule’de Otis İmzası

Ankara’nın sembol yapılarından biri olan Atakule’nin asansör ve yürüyen merdivenleri, Otis Türkiye tarafından yenilendi. Emniyetli ve hızlı yeni nesil üniteler ile enerji tüketimi de yüzde 50 düştü.

Devamı için...

Ankara’da Yatırım Fırsata Dönüşüyor

Ankara nüfusu 2015 yılı itibariyle 5,27 milyon kişi olup, yıllık nüfus artış hızı yüzde 2,31 oldu. Kilometrekareye 215 kişinin düştüğü Ankara’da net göç hızı yüzde 9,7 olarak ölçüldü. Ayrıca, ortanca yaşın 32,7 olduğu Ankara’da toplam yaş bağımlılık oranı yüzde 40,9 olarak belirlendi.

Devamı için...

Güvenlik Tertibatlarindaki Değişimler ve Yeni Standartlar

2000 yıllarının başından günümüze gelerek sektörümüzü emniyet tertibatlarındaki uygulamalar ve değişimlerle ele almaya başlarsak. Bu süre zarfında hız regülatörü ve fren tertibatında dünya da olduğu gibi ülkemizde de çok kapsamlı değişiklikler meydana gelmiştir.

Devamı için...

Güvenilir Emniyet Frenlerinin Seçimi

İnsanların asansör vasıtasıyla taşındığı her yerde, yolcuların güvenliği öncelik taşır. Bu nedenle, asansör frenleri gibi güvenlikle ilgili bileşenlerin en yüksek kalite gereksinimlerini karşılaması gerekir.

Devamı için...

Denetimi Yapilmayan Asansörler Tehlike Saçıyor

“Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği” hükümlerine göre bina yöneticileri, kullanıcıların can ve mal güvenliğinin sağlanması amacı ile yılda en az bir kere asansörlerin kontrolünü, ayda bir kere de bakımını yaptırmaktan sorumludur.

Devamı için...

Asansörlerde Tamponlar

Asansör tamponları, asansör güvenlik sisteminin en önemli öğelerinden bir tanesidir. Tahrik yeteneğindeki kayıplar, halat kopması gibi durumlarda yeterli fren mesafesinin olmaması halinde, meydana gelen tehlikeli durumun vahametini minimum düzeye tutmak için kullanılan ekipmanlardır.

Devamı için...

Asansör Kumanda Panoları

Asansör kumanda panoları, Asansör Yönetmeliği’ne ve EN 81-1+A3 şartlarına, 31 Ağustos 2017 tarihinden itibaren piyasaya arz edilecek kumanda panolarının ise EN 81-20 ve EN 81-50 standartlarına uygun olması gerekir.

Devamı için...

Yaskawa Slovenya’daki Robot Fabrikası Yatırımı ile Avrupa’da Daha da Güçleniyor

Avrupa’daki faaliyetlerini mevcut robot işlerine yapılan yatırımlar ve elektrikli sürücü teknolojisi ile genişleten Yaskawa, bölgedeki varlığını Slovenya’da kuracağı robot fabrikası ile güçlendirmeyi hedefliyor.

Devamı için...

Win Eurasia Automation 2017 İmalat Sanayisi Tüyap’da bir araya geldi

İmalat sanayisinin Avrasya Bölgesi’ndeki buluşma noktası olan ve “Industry 4.0” mottosuyla en yeni teknolojilerin deneyimlendiği WIN EURASIA Automation 2017 “Industry 4.0” fuarı 16-19 Mart 2017 tarihlerinde TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde gerçekleşti.

Devamı için...

Robot Yatırımları Yaparken Bazı Önemli Noktalar

Robot yatırımı yaparken doğru projelendirmenin öneminden ne kadar bahsetsek o kadar azdır, günümüzde robot modelleri gitgide daha çok uygulama ve proses odaklı olarak satış sunulmakta, bu yüzden dikkat edilmesi gereken detaylarda artıyor.

Devamı için...

ENOSAD, Win Eurasia Metalworking Fuarı Ziyaretçilerini “Robot Teknolojileri” İle Buluşturdu

WIN EURASIA Fuarlarının 1’inci Fazı “WIN EURASIA Metalworking 2017”de Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği (ENOSAD), desteğiyle bu yıl da bir “Robot Zirvesi” düzenledi.

Devamı için...

Endüstri 4.0 Sayesinde İşsizlik Azalacak

Dört farklı fuarı tek çatı altında toplayan Win Eurasia Automation fuarının, açılış konuşmasını, Siemens İcra kurulu üyesi ve Türkiye Genel Müdürü Ali Rıza Ersoy gerçekleştirdi.

Devamı için...

Aydınlık Gelecek Karanlık Fabrikalarda

İlk sanayi devrimi buharlı makinelerle gerçekleştirildi. Ardından elektrikle tanışarak bu devrim ikinci evreye taşındı ve dijital teknolojiyi keşfederek 3. Sanayi Devrimine kadar gelindi.

Devamı için...

Yeryüzü ve Gökyüzü Arasında

Hiçbir sorun Lüksembur'u en eski semtlerinden birinde ulaşımı kolaylaştırmak için bir asansör ve köprü kurmaktan alı koyamadı

Devamı için...

Helikopter Asansörü Uygulamasında Otis İmzası

Otis, Türkiye’de çok az bulunan helikopter asansörü uygulamasını İstanbul’daki fabrikasında tasarlayıp geliştirdi. Hastaneler, ofis binaları, oteller ve rezidanslar için özel olarak tasarlanan Otis’in helikopter asansörü uygulaması, çatıda tavan seviyesine gelip helikopter inişi için uygun alan sağlıyor.

Devamı için...

Bora Gülan Otis’te 71 ülkeden sorumlu oldu

İki yıldır Otis’in Londra’daki merkez ofisinde Dünya Başkan Yardımcısı görevini yürüten Bora Gülan, yeni atama ile Otis Kuzey-Orta Avrupa ve Afrika Başkanı oldu.

Devamı için...

Mitsubishi Electric’ten VSE Teknolojili Özel Asansör Uygulamaları

Mitsubishi Electric’in icat ettiği VSE (Değişken Hız) teknolojisi, kabin içindeki yüke bağlı olarak asansöre hız değişimi imkânı veriyor. Böylelikle asansörler daha az enerji harcarken arıza ihtimali azalıyor ve konfor yükseliyor.

Devamı için...

İtalya, Cenova'daki Eğik Asansör

Maspero Elevatori, sarp arazide seyahat etmeyi kolaylaştırmak için özel bir kurulum gerçekleştirmiştir.

Devamı için...

10 m/s’lik hızıyla Kore’nin En Hızlısı

Hyundai Elevator, Kore’de bulunan Busan Uluslararası Finans Merkezi’ne (BIFC) 10 m/s hızında asansör temin etti. 10 m/s hızındaki asansörlerin, giriş katından en üst kat olan 63. kata ulaşması sadece 42 saniye sürüyor.

Devamı için...

Kabin Ekseninde Dönen Asansör

Dönen Asansör buluşu, asansörün dikey hareketinin yanı sıra kendi ekseni etrafında dönme hareketini mümkün kılıyor. Mimari tasarımla birlikte hazırlanması gereken Dönen Asansör tasarımı sayesinde binadaki asansör, daha küçük bir kuyuya ihtiyaç duyuyor.

Devamı için...

Cumhuriyet’in İlk Yıllarının Tanığı; Dolmabahçe Sarayı Asansörleri

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kullandığı asansör, Boğaziçi’nin en görkemli binalarından biri olan Dolmabahçe Sarayı’nda, 80 yıldır tarihe tanıklık ediyor.

Devamı için...

Alimak Hek, Alplerde asansör yenilemeyi üstleniyor

Tauern Autobahn (A10), Avusturya Alpleri bölgesinde önemli bir kuzey-güney bağlantısıdır. Yaklaşık 6.500 m uzunluğundaki Tauern Tüneli, A10'da 80,9 – 87,4 km arasındadır. Tünel boruları tam çapraz havalandırma ile donatılmıştır ve her boru dört havalandırma bölgesine ayrılmıştır. Klima santralleri kuzey ve güney ana girişlerinde ve tünelin yaklaşık olarak yarısındaki tüpler arasında bir boşluk bulunmaktadır.

Devamı için...

688 Metre Uzunluğundaki “Yürüyen Gezi Merdiveni” Çin’de Açıldı

Yürüyen merdiven, Çin’in merkezinde Hubei eyaletindeki Enshi Kanyonu doğal alanında yer alıyor.

Devamı için...

Osmangazi Köprüsü Dünyanın 4. Köprüsünde 4 Kule Asansörü

Dünyanın en uzun 4. asma köprüsü olan, İstanbul ve İzmir arasındaki 9 saatlik mesafeyi 3,5 saate indiren Osmangazi Köprüsü’nün kulelerinde 4 asansör bulunuyor. Denize inşa edilen kuleleri 245 metre yükseğe taşıyan asansörleri, İtalyan Maspero Elevatori firması monte etti.

Devamı için...

İlk Akıllı Metronun Yürüyen Merdivenleri Hyundai Elevator Türkiye’ye Emanet

Türkiye’nin sürücüsüz ilk akıllı metro projesi olan 18 kilometre uzunluğundaki Üsküdar- Ümraniye-Çekmeköy metro hattında yer alan 196 yürüyen merdiven, Hyundai Elevator Türkiye tarafından istasyonlara yerleştiriliyor.

Devamı için...

Capacity AVM’ye Mitsubishi Electric İmzası

Bakırköy’ün gözde alışveriş ve yaşam merkezlerinden Capacity AVM, asansör, yürüyen merdiven ve yürüyen bant sistemleri için Mitsubishi Electric’i tercih etti. AVM’ye saniyede yarım metre hızla saatte 6 bin kişi taşıyabilen yürüyen merdivenler ve bantlar mont edildi.

Devamı için...

İki Cadde Yürüyen Merdivenle Nasıl Birleşir?

Artvin’de Kültür Sokağı projesi kapsamında vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için Cumhuriyet Caddesi’ni, Sabit Osman Avcı Caddesi’ne bağlayan 60 metre uzunluktaki mesafeye için özel olarak üretilen AKE yürüyen merdivenler hizmete açıldı.

Devamı için...

DOSYA: Kontrol Panelleri ve Haberleşme Sistemleri

Akıllı Haberleşme Sistemleri Yaygınlaşıyor

Devamı için...

Aybey Elektronik Genel Müdürü Melih Aybey: Türkiye Asansör Kumanda Sistemlerinde Çok İleride

Melih Aybey, Türkiye asansör sektörünün, asansör kumanda ve haberleşme sistemleri alanında çok iyi noktaya ulaştığını ve bu ürünlerin ihracatının ithalatından çok daha fazla olduğunu söyledi.

Devamı için...

Dosya: Dosya İş Güvenliği

İş Kazalarının Azalması İçin İSG Kültürünün Gelişmesi Zorunlu

Devamı için...

Mobil Cihaz Kullanan Bir Asansör Güvenlik Sistemi

Kore Asansör Güvenliği Ajansı, dünyanın ilk mobil cihaz bazlı asansör denetim sistemi patentini aldı.

Devamı için...

İSG Avrasya Mart 2017’de Yapılacak

“Kaza Önleme, İş Güvenliği ve Risk Yönetimi” alanındaki ürün, teknoloji, ekipman, hizmet ve uygulamaları içeren İSG Avrasya 2017 Fuarı, 16-19 Mart 2017 tarihlerinde Tüyap Beylikdüzü’nde gerçekleştirilecek.

Devamı için...

İSG’de Yüklenici Firma Çok Etkili

Asansör sektöründe iş sağlığı ve güvenliğinde yüklenici firmanın etkisine dikkat çeken Tarık Aksöz, “Şaft boşlukları, inşaat düzeni, korkuluklar, açıkta elektrik bağlantıları bulunan şantiyelerle karşılaşıyoruz” dedi.

Devamı için...

İş Güvenliği İlkokulda Başlatılmalı

İş güvenliğinin ilkokuldan itibaren işlenmesi gereken bir konu olduğunu vurgulayan Ali Sarıtarla, “Güvenlik kültürünün tüm işverenlere ve çalışanlara yerleşmesi için, bilgilendirme seminerleri yapılabilir, yazılar, makaleler yazılabilir” dedi.

Devamı için...

İSG Politikamızın Meyvelerini Almaya Başladık

Ergin Aktaş, Löher’in yasal mevzuata göre aldığı İSG önlemlerini ve politikalarını özetleyerek bu politikaların sonuçlarını görmeye başladıklarını belirttiği aşağıdaki yazısında, MYK konusuna da değindi.

Devamı için...

Denetimler Artırılmalı

Asansör sektöründe iş sağlığı ve güvenliğinde yüklenici firmanın etkisine dikkat çeken Tarık Aksöz, “Şaft boşlukları, inşaat düzeni, korkuluklar, açıkta elektrik bağlantıları bulunan şantiyelerle karşılaşıyoruz” dedi.

Devamı için...

Ağaç Yaşken Eğilir

İSG eğitimlerinin ülke genelinde tüm çocuklara ders olarak verilmesi önerisinde bulunan Güngör Karslı, “KONE olarak ‘Ağaç yaşken eğilir’ sözünden hareketle, ilkokul çağındaki çocuklara, güvenli asansör ve yürüyen merdiven kullanımı konusunda eğitimler veriyoruz” dedi.

Devamı için...

İSG’de Uygulama ve Denetim İç İçedir

İSG’de uygulama ve denetimin iç içe olduğunun altını çizen Adnan Demirci, “İş güvenliği uzmanlığının yeni bir iş sahası olarak çok popüler hale getirildiği, çoğunlukla çalışma deneyimi olmadan kısa bir eğitim ve sınav sonrasında bu unvana sahip olunduğu ve bu hizmetin gerektiğinde OSGB kuruluşlardan satın alınma yolunun olduğu bir sistemde, devletin denetim fonksiyonunu çok sıkı işletmesi gerekmektedir” dedi. Demirci, İş Sağlığı Dosyamız için yönelttiğimiz sorulara şu yanıtları verdi.

Devamı için...

Asansör sektöründe İSG yeterince dikkate alınmıyor

Asansör sektöründe iş kazalarının azımsanmayacak sayıda olduğuna dikkat çeken Mahmut Cihan, “Buna göre sektörde İSG’nin yeteri kadar ciddiye alınmadığını söyleyebiliriz” dedi.

Devamı için...

İSG Uzmanının Çalışma Süresi Yeniden Düzenlenmeli

İSG uzmanlarının ve hekimlerin belirli sürede birden çok işi yaptığının altını çizen Ali Kaya’ya göre İSG sektöründe kalitenin artmasındaki en önemli engel, 6331 sayılı yasada İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi çalışmalarının süre bazında kısıtlanması.

Devamı için...

İSG İş Kazalarından Korur

Mevcut asansörlerin modernizasyonu veya yeni asansörlerin montajı sırasında İSG kurallarına uyulmasıyla, olası riskleri minimize edip kazaların önüne büyük oranda geçmemiz mümkündür.

Devamı için...

TASIAD Eğitim Komitesi, Eğitim Sorununa El Atıyor

Dört kadından oluşan TASIAD Eğitim Komitesi’nin öncelikli hedefi, sadece “Asansör Teknolojileri” alanında eğitim veren bir meslek lisesi kurulması. Komite üyeleri, okulun üç yıl içinde eğitime başlayacağı müjdesini verdi.

Devamı için...

Bir İspanyol Başarı Hikâyesi

Asansörler için otomatik kapı ve yedek parça alanında dünyanın en büyük ürün üreticisi olan dünyaca ünlü İspanya merkezli Fermator, tüm Elevcon 2016 katılımcılarını merkez binası dâhil olmak üzere yerel tesislerini gezmeye davet etti.

Devamı için...

Meslek Liselerinin Acil Çözüm Bekleyen Sorunları

Biz okullar siz kuruluşlara kalifiye eleman yetiştiriyoruz. Size gelecek elemanları yetiştiren öğretmenleri, teknolojik ve pratik olarak yetiştirmenizi istiyoruz.

Devamı için...

Mesleki Yeterlilik Belgesine Iliskin Teblig Yayımlandı

Asansör sektörünün de içinde olduğu, Meslekî Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ yayımlandı. Böylelikle asansör sektörü çalışanlarının nasıl belgelendirileceği netleşti ve belge sahibi insanların tekrar sınava girme zorunluluğu giderildi.

Devamı için...

Asansör Bakım ve Onarımcısı ile Asansör Montajcısı MYK Kapsamına Alındı

24 Mart 2016 tarihinde yayımlanan tebliğle; Asansör Montajcısı ile Asansör Bakım ve Onarımcısı meslekleri, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu kapsamına alındı.

Devamı için...

Dosya: Egitim ve Ögretim

Asansör Teknolojileri Alanına ve Asansör Mühendisliği Bölümüne İhtiyaç Var.

Devamı için...