Yürüyen Yollar: Quevedo Ekseni

Yayın TarihiOcak-Şubat, 2019 Gabriela Pieschacón, thyssenkrupp Elevadores S.L.U. Yazdır

SANTANDER, İSPANYA

Yenilikçi sistem erişilebilirliği geliştirmekte, sahil şehrinde yürüyüşü teşvik etmektedir.

İspanya’nın kuzey sahilindeki Santander şehri, dört yapısal blok yoluyla stratejik hedeflerinden birini "motorsuz dolaşımı destekleme" olarak belirledi: engelli kişilerin diğer vatandaşlarla aynı fırsata sahip olmasını sağlayan Kentsel Erişilebilirlik Planı; yaya hareketliliğini iyileştirmek ve yoğun yaya trafiğinin olduğu alanlarda motorlu vasıtaların kullanımı sınırlamak için Yaya Planı; yeni bisiklet yolları ve bisiklet kiralama sistemi oluşturarak Bisiklet Destekleme Planı ve merdivenler, rampalar, yürüyen merdivenler, asansörler ve yürüyen yollar ile yaya yolları oluşturarak şehrin karmaşık coğrafyasını hafifleten Dikey Ulaşım Planı. Bu stratejinin yerine getirilmesinin bir kısmı hareketliliği kolaylaştırmak için 230 m.den fazla mekanik öğe ile katkı sağlayan cadde eğimine uyarlanmış 8 ve 10 derece eğimli dokuz yürüyen yolun temininden, kurulumundan ve devreye alınmasından oluşuyordu.

Çokuluslu banka Banco Santander’in [1] genel merkezine ev sahipliği yapan tarihi Cantabria bölgesinin en büyük şehri Santander’de hava koşulları çok fazla yağmur, yüksek nem ve yüksek tuzluluk ile donanım kurulumu için zorluklar oluşturdu. Ayrıca yürüyen yol bölümlerinin büyük boyutu ve umumi yollarda vasıta ve yaya trafiği ile karışmaları dev inşaat vinçlerinin dikkatli manevralar yapmasını gerektirdi. Kurulum sahalarına erişim ve montaj programlarının hem ana yüklenici hem de şehir konseyi ile mükemmel şekilde koordine edilmesi gerekti.

Francisco de Quevedo ve Vista Alegre caddeleri arasındaki mobiliteyi iyileştirmek amacıyla şehir, yaşlı insanlar, hareket kısıtlılığı olanlar ve çocuklu aileler için kolaylık sağlayan yürüyen yolları kurması için thyssenkrupp ile anlaştı. Yürüyen yollar, araba kullanmak yerine yürüme turlarını da teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Quevedo Ekseni olarak bilinen bu caddeler, Santander Belediye Sarayı çevresindeki muhiti Davila General Caddesi ile birleştiriyor.

Her yürüyen yolun montajının kısa bir açıklaması aşağıdaki gibidir:

Yürüme platformu A, 21 m, 12 ve 10 m.lik iki bölüm halinde temin edildi:bu yürüme platformunun montajı için 45 tonluk bir vinç kullanıldı.

Yürüme platformu B, 27 m, her biri 13,5 m.lik iki bölüm halinde temin edildi:Yürüme platformu A için kullanılan aynı 45 tonluk vinç ile kuruldu.

Yürüme platformu C, 40 m, her biri 13,5 m.lik üç bölüm halinde temin edildi:50 tonluk bir vinç kullanıldı.

Yürüme platformu D, 33 m, her biri 11 m.lik üç bölüm halinde temin edildi:45 tonluk bir vinç kullanıldı.

Yürüme platformu E, 33 m, her biri 11 m.lik üç bölüm halinde temin edildi.

Yürüme platformu H, 16 m, bir bölüm halinde temin edildi.

Yürüme platformu G, 23 m, her biri 11,5 m.lik iki bölüm halinde temin edildi.

Yürüme platformu I, 12 m, bir bölüm halinde temin edildi.

Mekanik öğelerin teknik özelliklerinin açık bir ortamda caddede yerleri ile birlikte zorlu çevresel koşullarda doğru işleyişi garanti etmesi gerekiyordu. Donanım aşağıdaki özellikleri ihtiva ediyordu:

  • AISI 316 korozyon önleyici paslanmaz çelik olarak taban ve taban kaplaması metal profiller
  • Radar vasıtasıyla algılama ve enerji tasarruflu frekans invertörü
  • Tutamaçlar altında LED aydınlatma, tarakların aydınlatması ve basamak altlarının aydınlatması
  • Trafik ışıkları
  • Merdivenlerin tabanı boyunca fotoselli insan algılama sistemleri
  • Arıza teşhisi
  • Konsey ofislerindeki mekanik öğeler kontrol merkezi ile elektrik hattı iletişimi
  • Konsey ofislerindeki mekanik öğeler kontrol merkezinden uzaktan görüntüleme ve uzaktan kontrol için kapalı devre kameralar
  • Operasyon kontrolü için termostat
  • thyssenkrupp Elevadores’in proje ve yürüyen yol montaj ekibinin deneyimi ve bilgisi yanı sıra thyssenkrupp Norte’nin esnekliği ve kısa teslimat zamanları müşterinin beklentilerini karşılayarak ve memnuniyeti azami seviyeye çıkararak bu projeyi bir başarı haline getirdi. Proje Yöneticisi Javier Mur, Montaj Yöneticisi Pablo Onrubia ve Kilit Müşteri Yöneticisi Joseba Ochoa tarafından yönetilen iş, Eylül 2018’de tamamlandı.

Referans

[1] en.wikipedia.org/wiki/Santander,_Spain