Yürüyen Merdivenler, Yeni Kurulum: Spiral Yürüyen Merdivenler

Yayın TarihiOcak-Şubat, 2019 Krishnan Subramanian, AG MELCO Elevator Kuwait Co. W.L.L. Yazdır

AL-RAI, KUVEYT

“THE AVENUES” ALIŞVERİŞ MERKEZİNİ GELİŞTİRİYOR

Kuveyt’in ilk genel kullanım amaçlı spiral yürüyen merdivenleri gösterişli alışveriş merkezine kuruldu.

Mitsubishi Electric Corp., Al-Rai Kuveyt’teki “The Avenues” alışveriş merkezinin IV. Aşama genişlemesinde Kuveyt’in ilk genel kullanım amaçlı spiral yürüyen merdivenlerini gözler önüne serdi. Mitsubishi Electric’in özel yürüyen merdiven teknolojileri ile oluşturulan eşsiz üniteler, alışveriş merkezinin "Prestijli" geniş avlusunda mimari zarafet ve sofistike bir atmosfer oluşturdu. Mitsubishi Electric, AG MELCO Elevator Kuwait Co. W.L.L. iki spiral yürüyen merdiven ve 10.2 m.lik mesafeye hizmet sağlayan iki yüksek yürüyen merdiven dahil 75 asansör ve 64 yürüyen merdiven temin etti ve kurdu.

The Avenues Alışveriş Merkezi Orta Doğunun ikinci, Kuveyt’in de en büyük alışveriş merkezidir. Bu da ziyaretçilerine klasik ve modern mimariden ilham almış, çeşitli yerlere yayılmış 1.100’den fazla mağaza ile farklı bir alışveriş deneyimi sağlamaktadır. 12 yıllık süre boyunca The Avenues alışveriş merkezinin mimarisi ve yapımı için toplam 3.06 milyar dolar harcadı. Sonuncu aşaması olan IV. aşama Mart 2018’de açıldı. Bu son etap ziyaretçiler arasında oldukça popüler olan Prestige, Grand Avenue ve The Souk bölümlerinin genişlemesini içeriyordu.

Şaşaalı mimari tüm bölümler boyunca eşleşen estetik görünümler gerektirdi, bu da tasarımcının vizyonuna uyarlamak üzere Mitsubishi Electric’in spiral yürüyen merdivenlerinin kırmızı/yeşil/mavi tırabzan aydınlatması ve taban camı dış kaplaması ile kayda değer şekilde özelleştirilmesine neden oldu.

Bu proje, AG MELCO Elevator Kuwait’in en fazla yürüyen merdiven ihtiva eden en prestijli projelerinden biridir. Spiral yürüyen merdivenler sadece bir ulaşım aracı değildir. İnsanlar bindiklerinde havada uçuyor gibi veya uzayda ilerliyor gibi görünmektedir. Zarif kavisleri insanların bakış açısını genişletmeye yardımcı olmaktadır ve çevredeki alana yeni sınırlar eklemektedir. Binanın iç mimarisinin etkisini geliştirmektedirler ve ziyaretçileri binaya düzenli bir şekilde yönlendirmektedirler. Çeşitli emniyet cihazları ve işlevleri düzgün binişi ve çıkışı sağlamak üzere dahil edilmiştir. Optimize edilmiş performans için değişen trafik düzenlerini yöneten bir izleme ve kontrol sistemi de bulunmaktadır.

The Avenues’ta spiral yürüyen merdivenler, açık tavanlı bir tesis içine kurulmuştur. Yürüyen merdiven simetrisi ferahlık, zerafet ve rahatlık hissini geliştirmektedir, alanı birçok insanın toplanabileceği samimi bir yere dönüştürmektedir. Mitsubishi Electric, tasarımları için “Merkezi Hareket Yöntemi” geliştirmiştir. Bunun içinde merkezi nokta eğim açısına dayanarak aşamalar halinde hareket etmektedir.

Spiral yürüyen merdivenlerin Prestige bölümüne yürüyen merdivenleri kaldırmak ve konumlandırmak için yukarıda destek sistemi olmaksızın kurulması gerekli olduğundan AG MELCO’nun mühendisleri iskeleler üzerinde kaldırma sırasında yüke dayanmak üzere gerekli yerlere konumlandırılmış doğru desteklere ve şaseye sahip iskeleler kullanarak yapının yeni tasarımını elde etmişlerdir. Detaylı yük hesaplamaları sonrasında spiral yürüyen merdivenler, belirtilen zaman içinde tam çekiş yükü test prosedürleri ile kaldırılmış, konumlandırılmış ve hizalanmıştır.

Kurulum ve hizalama oldukça hassas gerçekleştirilmiştir. Diğer yürüyen merdivenlerin de eş zamanlı olarak kaldırılması ve kurulumunun yapılabilmesi için alt yüklenicilere de eş zamanlı çalışma imkanı verilmesi kritik öneme haizdi. Uzman tesisatçılar ve teknisyenler 6.000 kadar özel boyutlu parçayı birleştirerek kurulumu tamamlamışlardır. Kurulum sonrasında çoklu kalite güvence ve emniyet kontrolleri gerçekleştirilmiştir.

Mevcut yürüyen merdivenlerde donanımın performansını bozmaksızın, uygun bakım sağlanarak ve LED şeritler kullanılarak Kırmızı Yeşil Mavi aydınlatmanın kurulumunu gerektiren diğer özelleştirmeler yapılmıştır. Tırabzanın altında korkuluğun genişliği dahilinde bir alüminyum profil üretilmiş ve vidalarla montajı sağlanmıştır. Kavisli kısımların yarıçapı çalışılmış ve hesaplanmıştır ve kavisli alüminyum profil LED şeritlere dayanacak şekilde üretilmiş ve kurulmuştur. Tırabzan aydınlatması, yürüyen merdiven merkezlerine zarif bir atmosfer sağlamak üzere azami sekiz yürüyen merdiven için gruplanmıştır.