Yürüyen Merdivenler, Modernizasyon: Kitaplar İçin De Bir Tane

Yayın TarihiOcak-Şubat, 2019 Elise King, KONE, Inc. Yazdır

LOS ANGELES, KALİFORNİYA

KONE’nin EcoMod™ sistemi, tarihi kütüphanenin yürüyen merdivenlerini hizmet kesintisine izin vermeyecek şekilde geliştiriyor.

Los Angeles Merkez Kütüphanesi, ikonik bir kent simgesidir. Mimar Bertram Grosvenor Goodhue tarafından tasarlanmış orijinal beş katlı 1926 yapımı bir binadan ve 1993’de eklenen sekiz katlı Bradley kanadından oluşan kütüphane, klasik ve çağdaş mimarinin dinamik bir harmanıdır. Ulusal Tarihi Yerler Kaydında listelenen kütüphane enerjik ve çeşitli kültürlerden oluşan bir toplumun modern ihtiyaçlarını karşılarken geçmişini de onurlandırmaktadır. Tesis, kitap ve süreli yayın kapasitesiyle Birleşik Devletlerdeki üçüncü en büyük halk kütüphanesine ev sahipliği yapmaktadır.

Kütüphane müdavimleri, tesisin içine 1991’de yapılmış olan 12 camlı yürüyen merdivenler vasıtasıyla erişmektedir. Bu merdivenler, 25. yıllarına yaklaştığından hizmet sürelerinin de sonuna yaklaşmaktaydılar, bu nedenle kütüphane yönetimi, yürüyen merdivenleri değiştirme veya modernize etme kararı ile karşı karşıya kalmışlardı.

Tesisteki hiçbir binanın kapsamlı bir yıkım olmaksızın tüm şasenin çıkarılmasını kaldıramayacağını ((ayrıca bütçenin de buna müsait olmadığını) bildiğinden kütüphane yönetimi, yenilikçi bir modernizasyon çözümünü seçti. Günde 5.000 kadar kişiye hizmet veren bir tesis için proje süresince kapanması bir seçenek değildi. KONE EcoMod™, kütüphane operasyonlarının emniyetli ve kesintisiz bir şekilde devam etmesine imkan vererek minimal hizmet kesintisi sağladı. Etkiyi asgariye indirgeyerek kurulum faaliyetleri, geceleri kütüphanenin çalışma saatleri dışında gerçekleştirildi.

1926 yapımı binadaki sıkışık alanlara iki EcoMod yürüyen merdivenin kurulumu olan projenin ilk aşaması, 2015’in dördüncü çeyreğinde başlatıldı. İlk kurulum, tesis boyunca yenilikçi çözümün uygulanmasını değerlendirme yolu olarak tasarlandı. Kamu tarafından finanse edilen tesis, her 12 birimi bir kerede değiştirmeyi karşılayamadığından bütçe konusundaki hususları da karşıladı. Müteakip projelerin verilmesi dahil 12 yürüyen merdivenin tamamı KONE tarafından Ağustos 2018’de tamamlanan dört aşamalı bir proje halinde modernize edildi.

Zorluklar

Doksan yıl önce inşa edilen Goodhue binası, yürüyen merdiven modernizasyonu konusunda kendi zorluklarını barındırıyordu. Küçük erişim noktaları olan büyük bir bina olarak mülk, tüm şasenin değişimi için uygun değildi. 9 ton ağırlığındaki şasenin girişine geçit vermek için duvarların ve kapı aralıklarının yıkılması gerekiyordu. İnşaat masrafları kabaracaktı ve normal kütüphane operasyonları önemli derecede etkilenecekti. KONE EcoMod yürüyen merdiven modernizasyonu çözümü tam da bu gibi bir proje için tasarlanmıştı, ancak sahadaki çalışma zorluydu. Kurulum ekipleri, yürüyen merdivenleri yerleştirmek için oldukça sınırlı bir alanda çalıştılar ve koridorların açık kalması gerekti.

Los Angeles Merkez Kütüphanesinde büyük bir yük asansörü bulunmadığından her bir üst EcoMod modülü parçalara ayrıldı, böylece yükleme alanından yürüyen merdiven şasesine taşınabildi. Taşındığında yeniden monte edildi ve kuruldu. Kütüphane yönetiminin endişelerini gidermek için tüm aletler ve malzemeler her vardiya sonunda çalışma alanından çıkarıldı ve sahadan uzaktaki bir depolama alanında güven altına alındı. Ve değiştirilen donanım orijinal olarak birleşmiş gruplar halinde konumlandırılmamış olduğundan yürüyen merdiven erişim koruma levhaları birbirleri ile birleştirildi.

Dolayısıyla ziyaretçilerin modernize edilenlerin yanındaki yürüyen merdivenlere erişmesine imkan vermek üzere barikatlar sıklıkla yeniden konumlandırıldı.

Uzun koridorlar ve geçitler, ekiplerin her vardiya başında zemini koruyucu malzeme ile örtmesini ve vardiya sonunda bunları kaldırmasını gerektiren eşsiz nostaljik terakota karolar ile kaplıydı. Yeni EcoMod döşeme, mevcut dekoratif yürüyen merdivenin şase kaplaması ile uyumlu hale getirmek üzere tasarlandı.

Son olarak herhangi bir geleneksel kütüphane ortamında karşılaşılabilecek bir zorluk mevcuttu: Los Angeles Merkez Kütüphanesinde dünyadaki diğer kütüphanelerde de olduğu gibi sessizlik altın değerindedir. Aktif bir inşaat sahasından yükselen gürültü özellikle hoş karşılanmayacaktı.

Avantajlar

Los Angeles Merkez Kütüphanesi için EcoMod yürüyen merdiven modernizasyon çözümü, mevcut şaseler de dahil tamamen yeni yürüyen merdivenler yerleştirilerek uygulandı. Bugün kütüphane, tamamen yeni bir teknolojiden, daha az enerji tüketiminden ve işletim masraflarından ve 25-30 yıllık sağlam bir donanım yaşam döngüsünden yararlanmaktadır. EcoMod, aynı zamanda gelişmiş emniyet sağlamaktadır. Modernize edilen yürüyen merdivenler, tüm mevcut kural ve düzenlemeleri karşılayan son model emniyet özellikleri ile tamamen donatılmıştır.

Tüm şasenin değişimi dahil tamamen yeni donanımın kurulumu ile tüm mevcut yürüyen merdivenler, kapsamlı söküm ve yeniden yapım için kapatılmıştır. EcoMod ile bir seferde sadece bir çift yürüyen merdiven hizmetten çıkarılmıştır. Los Angeles Merkez Kütüphanesinde bu projenin dört aşaması boyunca insanların düzgün akışı sağlanmıştır. Bu tür bir esneklik, bütçe tahsislerinin yıllara yayılması gerektiği büyük bir kamusal proje için özellikle uygundur. Proje süresince kesintiyi asgari indirgeyerek EcoMod Los Angeles Merkez Kütüphanesinde kullanılan dört aşamalı yaklaşıma oldukça uymuştur. Ziyaretçiler okurken, çalışırken ve araştırma yaparken her kütüphanenin özelliği olan geleneksel sessiz ortam korunmuştur.