7’nci Uluslararası İran Asansör Fuarı

Yayın TarihiEylül-Ekim, 2018 Yazdır

Her yıl düzenlenen Uluslararası İran Asansör Fuarının 7’ncisi 19-22 Temmuz 2018 tarihleri arasında Tahran Uluslararası Fuar Merkezinde gerçekleşti.

Organizasyon değişikliğinden önce ilkbaharda yapılan fakat son üç yıldır Temmuz ayının ortasında düzenlenen fuar, Tahran’ın sıcak hava koşulları hem katılımcılara hem de ziyaretçilere zor anlar yaşattı. Uluslararası Tahran fuar alanının yapısı nedeniyle, klimalı salonlar arası geçişlerin açık havadan yapılması nedeniyle güneşin etkisi her an üzerinizde hissediliyordu.

Fuarın her yıl düzenlenmesinin katılımcılar açısından fuar maliyetlerini arttırması ve uluslararası yaptırımlar nedeni ile bu yıl yerli ve yabancı katılımcı ve ziyaretçi sayısında gözle görülür bir düşüş vardı. Ancak buna rağmen İran’daki asansör sektörünün büyüklüğü tüm dünyada dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor. İran’ın önde gelen birçok firması fuara iki yılda bir katılma kararı aldığından bu yıl stant açmayan firmalar 2019 yılında tekrar fuardaki yerini alacaklarını dile getirdiler. Bu yıl gerçekleşen fuarda sekiz salonda toplam 151 firma stant açarken yabancı firmaların çoğunluğunu Çin’li firmalar oluşturdu. Türkiye’den ise sadece Mikrolift kendi standını açtı. Türk firmaları her ne kadar doğrudan stant açmasa da İran’daki distribütörlerinin stantlarında; Arkel, Can-Lift ve Metroplast gibi birçok firmanın sergilenen ürünlerini görmek mümkündü.

Dünya’daki standartlardan farklı olarak kendi standart ve sertifikasyonunu kullanan İran, yaptırımlar nedeniyle Asansör konusunda da neredeyse kendi kendine yetecek duruma gelmek üzere. Buna rağmen başta inverter olmak üzere birçok komponentte dışa bağımlılık devam etmektedir. Ancak ülke para biriminin değer kaybetmesi, ithal girdi maliyetlerini yükseltmesi nedeniyle yerli üretim kullanım oranı da giderek artmaktadır. Fuar organizasyonun yerli ve yabancı katılımcılara uyguladığı farklı fiyat politikası da bu durumla örtüşmektedir.

Bu yıl İran fuarında Uygulamalı Bilim ve Teknoloji Üniversitesine (UAST) bağlı Koosha Uygulamalı Bilim ve Teknoloji Merkezi standına konuk oldum. Her yıl düzenlenen Uluslararası İran Asansör Sempozyumunun da organizatörü olan üniversite, kendi organizasyonunda olduğu gibi fuarda da konuk severliği ile gönülleri fethetti.

Fuarın son günü İran’ın en eski ve en büyük üreticilerinden biri olan Behran Lift’in hem fabrikasını hem de genel merkezini ziyaret etme imkânı buldum. 1988 yılında Asad Shakiri tarafından kurulan firma bugün ikinci kuşak 7 kardeş tarafından yönetilmektedir. Başta dişlili motor üretimi ile yola çıkan Behran Lift bu alanda İran’ın en büyük üreticisi olmuş durumda. Yedi farklı güçte dişlili motor üretimi olan firmanın üretim bandından 10 dakikada bir motor çıkmaktadır. Günümüzde motor üretimine ek olarak, Kasnak, Aşırı Hız Regülatörü, Kabin, Otomatik Kat ve Kabin kapısı gibi birçok komponentin yanı sıra geçtiğimiz yıllarda yürüyen merdiven üretimine de başlamış durumda. İzlenimlerim sırasında 500’ün üzerinde çalışanı bulunan firmada özellikle kadın istihdamındaki yüksek oran dikkatimi çekti. Firma yetkilisi Abbas Shakeri ile yaptığımız söyleşide özellikle beyaz yakalılarda kadın istihdam oranının erkeklerden daha fazla olduğunu belirtti.