Yapı İstanbul Fuarı 41’inci Kez Kapılarını Açtı

Yayın TarihiTemmuz-Ağustos, 2018 Harun Şimşek Yazdır

Türkiye’nin en büyük Yapı Fuarı TURKEYBUILD İSTANBUL, 8-12 Mayıs 2018 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşti. 17 ülkeden bine yakın katılımcının yer aldığı fuar, yaklaşık 86 bin ziyaretçiyi ağırladı.

Balkanlar, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrikayı kapsayan bölgedeki en büyük, dünyada ise 5 büyük yapı fuarından biri olan “TURKEYBUILD İSTANBUL”, TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleşti.

Aralarında Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Başkanı Ferdi Erdoğan, Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) Başkanı Selçuk Özdil, Gayrimenkul İçin Strateji Platformu (GİSP) Başkan Yardımcısı Mehmet Ersül, Serbest Mimarlar Dernekleri (SMD)’nden Türk SMD Başkanı Aytek İtez, Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği (TMMMB) Başkanı Süreyya Ural, İzmir Serbest Mimarlar Derneği (İzmir SMD) Başkanı Hüseyin Egeli ve Urban Land Institute Türkiye (ULI Türkiye) Başkanı Zafer Baysal’ın olduğu geniş bir protokolün katılımıyla gerçekleşen Fuara bu yıl en çok katılım gösteren ülkeler arasında; Polonya, Almanya, İtalya, Rusya, Çin, Tayvan ve Çek Cumhuriyeti yer aldı.

“İhracatta 19 milyar dolar beklentimiz var”

Açılış konuşmalarını Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan ve ITE Group Bölge Direktörü Kemal Ülgen’in yaptığı etkinlikte Ferdi Erdoğan, “İhracatta 19 milyar dolar, iç pazarda ise 100 milyar dolar beklentimiz var” dedi. Erdoğan Konuşmasını şöyle sürdürdü; “Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, tüm paydaşların buluştuğu; üreticiden müteahhide, mimardan mühendise, öğrenciden ustalara herkesin buluştuğu önemli bir platform. Yurtiçi, yurtdışı katılımcılarla birlikte uluslararası bir özellik de kazanmış vaziyette. Bu coğrafyanın en iyi fuarı olduğunu söyleyebilirim. 2017 yılı ekonomide 7.4 büyüme ve 850 milyar dolar ekonomik büyüklükle yılı kapattı. İnşaat sektörü 8,9 büyüdü ve 146 milyar dolar toplam büyüklüğe erişti. Bunun 3’te 2’si yani yüzde 65’i inşaat malzemelerinden oluşmakta. Dolayısıyla 112 milyar dolarlık bir büyüklükten söz ediyoruz. 95 milyar dolarlık iç pazardan ve 17.3 milyar dolarlık ihracattan bahsediyoruz. İnşaat malzemeleri ve inşaat sektörü Türkiye’nin lokomotif sektörü olduğunu rakamlarla, günlük hayatımızda da net bir şekilde gösteriyor” şeklinde konuştu.

“41 yıllık süreçte sektörle birlikte büyüdük”

Bu yıl 41’inci yılını kutlayan Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’un Türkiye’nin ilk ihtisas fuarı olma niteliğini taşıdığını söyleyen ITE Group Bölge Direktörü Kemal Ülgen ise konuşmasında şunları söyledi: “Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul 41 yıllık süreçte sektörle birlikte büyüyerek büyük bir ticari değer yaratmakla kalmayıp sektörünün dünyadaki 5 büyük fuarından biri olma başarısını da gösterdi. Yapı Fuarı’nın 41. yılına özel olarak hazırlanan İş Geliştirme Platformu etkinliklerine ev sahipliği yaparak “Yapı Sahne” ve “Yapı Arena” programları ile birlikte “Yapı Unplugged” atölye çalışması ve “Yapı Masterclass” mimari ustalık sınıflarıyla inovasyondan teknolojiye, mimariden tasarıma kadar sektöre dair tüm konuları gündeme taşıdı.” dedi.

Sektör Temsilcileri ‘Yapı Sektörü Gündem Forumu’nda bir araya geldi;

Turkeybuild İstanbul’un açılış gününde bir de “Yapı Sektörü Gündem Forumu” düzenlendi. Sektörün önde gelen derneklerinin başkanları gazeteci-sunucu Melda Yücel’in moderatörlüğünde bir araya gelerek malzeme, inşaat, ekonomi ve planlama perspektiflerinden sektör değerlendirmesinde bulundu.

Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, Mimar Konferansları ile ulusal ve uluslararası profesyonelleri katılımcılarla buluşturarak dinleyicilerine farklı bir bakış açısı kazandırdı. Bu kapsamda fuarın ilgi çeken yabancı konuşmacılarından biri olan Stuttgart Üniversitesi Hesaplamalı Tasarım Enstitüsü Kurucu Direktörü Achim Menges 9 Mayıs Çarşamba günü Yapı Arena’da “Mimariyi Dönüştürmek-Hesaplamalı Tasarım ve İnşaat” başlıklı bir konferans verdi. Konuşmasında Menges, yerleşik planlama prosedürlerinin dijitalleşmesinin, mevcut inşaat süreçlerinin tamamen bütünleyici bir hesaplamalı tasarım ve inşaata yönelik olarak otomatikleştirilmesinin de ötesine giderek dijital teknolojilerin mimari ve inşaat alanlarındaki tüm potansiyelinden faydalanmanın yollarını aktardı.

Yapı Arena’da sahne alan uluslararası konuşmacılardan bir diğeri olan Tasarımcı / WikiHouse Vakfı Kurucu Ortağı Alastair Parvin, 10 Mayıs Perşembe günü fuarın en çok ilgi çeken etkinliklerinden birine imza attı. Basit, sürdürülebilir ve herkese açık araçlarla konut ve kentsel dönüşüm projeleri yürüten Parvin, “Yeni Sanayi Devrimi Üzerine Notlar” başlıklı konuşmasında dijital devrimin potansiyeline dair öngörülerini paylaştı.

Mimarlık, endüstri ve mobilya tasarımı alanlarındaki çalışmalarıyla bilinen ödüllü mimar Asif Khan ise, “Mimar Konferansları”nın bir diğer konuşmacısı olarak 11 Mayıs Cuma günü Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’da yerini aldı. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul kapsamındaki “Mimar Konferansları”nın son konuşmacıları ise mimarlık, tasarım ve sanat ekseninde çalışan, 18 kişilik çok disiplinli kolektif bir oluşum olan Assemble’ın kurucu üyeleri Maria Lisogorskaya ve Louis Schulz oldu. 12 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşen “Yaparak Öğrenme” başlıklı konuşmalarında, 2015 yılında prestijli sanat ödülü “Turner Prize”ı alan ilk tasarım ve mimarlık stüdyosu olmalarına neden olan ve halen devam eden Granby Four Streets projelerinden, konut ve boş mağaza yenileme ile sosyal dış mekân yaratma projelerinden bahsettiler.

Bu yılki fuara sektörden yalnızca Burak Asansör firması katıldı.

‘Altın Mıknatıs Stand Tasarımı Ödülleri’ Sahiplerini Buldu

Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’un geleneksel hale gelen, ‘Altın Mıknatıs Stant Tasarımı Ödülleri’ bu sene de sahiplerine teslim edildi. Birincilik ödülü “PSL Elektronik” standının olurken İkincilik Ödülü “Çuhadaroğlu Metal”in standına verildi. Üçüncülük Ödülü “Zet Çatı Çözümleri”ne, Mansiyon Ödülü ise Silkar Madencilik’in standına verildi. Ayrıca YEM Fuarcılık Özel Ödülü ( ITE Group Özel Ödülü) “Lamp83 Aydınlatma” standının oldu.