United 2016

Yayın Tarihi 1 Ekim 2016 Angela C. Baldwin Yazdır

Başarıyla geçen ortak kongreye konuksever Montreal ev sahipliği yaptı

Kuzey Amerika’nın üç büyük derneği olan Ulusal Asansörcüler Derneği (NAEC), Kanada Asansörcüler Derneği (CECA) ve Uluslararası Asansör Danışmanları Derneği’nin (IAEC) ortak toplantısı olan United 2016 için, 2400’ün üzerinde sektör üyesi, 19-22 Eylül tarihleri arasında Montreal, Quebec, Kanada’da bir araya geldi. Palais des Congrès de Montreal Toplantı Merkezi ve Le Westin Montreal Downtown’da düzenlenen kongre haftası, kurul toplantıları ve tebriklerle başlayıp eğitim seansları, derneğin genel iş görüşmeleri ve partilerle devam ederek 190’ı aşkın katılımcının olduğu iki günlük sergiyle sona erdi. Söylenenlere göre, her dört yılda bir yapılan bu etkinlik büyük bir başarı elde etti.

Kültürel zenginliğe sahip şehri, rahatlatıcı havası ve misafirlerin otelleri ve kongre merkezi arasındaki kolay ulaşımın katılımcılar için büyük bir rahatlık olduğunu söyleyen NAEC İcra Direktörü Terese Witham’a göre geri bildirimler çok olumluydu. Cirque Du Soleil, McGill Üniversitesi, tarihi mimari zenginlik, seçkin yemekler ve görkemli Notre-Dame Bazilikasına ev sahipliği yapan St. Lawrence Nehri boyunca yer alan Fransızca konuşulan bu şehirde geçen haftaya renk katan bir kutlama havası vardı. Old Montreal’in birçoğunu kaplayan Arnavut kaldırımlı sokaklar, misafirleri kaldıkları Le Westin Montreal Downtown, InterContinental Montreal ve Hyatt Regency otellerinden, sanat kurulumları, sanat galerileri, restoranlar ve metro ulaşımının olduğu kongre merkezine taşıdı.

Witham’a göre katılımcılar, iki gün süren sergideki yeni ürün ve teknolojileri keşfetmek kadar, eğitim seanslarında, resepsiyonlarda ve geceye kadar devam eden kokteyllerde günün konularını –güvenlik, eğitim ve öğretim, bakım ve makine dairesiz asansörler bunlardan birkaçı- konuşmakla da ilgilendiler. Sektör Büyük Durgunluğun ardından gerçekleşen büyüme eğilimini devam ettirirken United’da neşeli bir arkadaşlık ortamı, arkadaş ve meslektaşlar arasında da yapıcı konuşmalar eksik olmadı.

Kongrede Öne Çıkanlar
Pazartesi

18 Eylül Pazar günü CECA ve NAEC yönetim kurulu toplantıları gerçekleşirken, kongre haftası Pazartesi günü erken saatlerde kayıt, St. Raphael Golf Klübü’nde golf oyunu ve/veya satış stratejisti ve çok satan bir yazar olan, doğru kişileri işe almanın öneminin yanı sıra başarılı bir satış ekibi kurma stratejilerinden bahseden Marc Wayshak ve AC hız ayarlı sürücülerin neden değiştirilmesi gerektiğini açıklayan Magnetek’ten Don Vollrath’ın eğitim seansları ile başladı. Öğlen gerçekleşen “Yeni Teknoloji” forumu, 21 Eylül Çarşamba günü başlaması planlanan sergide sunmayı planladıkları yeni ürün veya teknolojinin ön sunumunu paylaşan katılımcı firmalardan sekiz sunucuyu ağırladı. Draka, Expert Service Solutions, Mathis Electronics, CEDES Corp. of America, Kings III, Site Service Software, Adams ve Matot temsilcileri, Draka’nın fiber optikleri, Mathis Electronic’in Glo-Ritte Lambası ve CEDES’in TOF/Gard’ı dahil olmak üzere yeni ürün ve teknolojileri hakkında ilginç bilgiler paylaşarak katılımcıları sergi sırasında stantlarını ziyaret ederek daha fazla bilgi edinmeye teşvik ettiler.

Akşam Le Westin Montreal’de gerçekleştirilen Başkanın Hoş geldiniz Resepsiyonu, bir Jazz grubuyla eğlenen ve deniz ürünleri ve Asya mutfağının öne çıktığı yerel seçkin yiyeceklerle ağırlanan coşkulu bir kalabalığa şahit oldu. Birçok kişi için resepsiyon, eski arkadaşlarla tekrar bir araya gelme ve yeni iş bağlantıları kurma fırsatı sunarken, dernek başkanlarına da herkese resmi olarak United 2016’ye hoş geldiniz diyebilme şansı verdi.

Salı

Salı sabahı kahvaltının ardından, eski Stanford Üniversitesi All-American ve 1981 Ulusal Futbol Ligi New England Patriots takımı baş oyuncusu ve Dynasty Crafting’in kurucusu olan motive edici konuşmacı Brian Holloway açılış konuşmasını gerçekleştirdi. 1985’te Patriots takımının Super Bowl XX’a gitme mücadelesine katkıda bulunan Holloway, izleyenleri “oyun kurucu” olmaya teşvik etti. Holloway, “Oyun kurucular, imkânsızı gerçekleştirmek için erken kalkıp geç saatlere kadar uyanık kalan kişilerdir” dedi. Çocukluğunda zorluklarla karşılaşan ve öğretmenlerinin işe yaramaz biri olduğunu söylediği biri olarak Holloway, “karşıya bakmanın” ve zorlukların ilerisini görmenin önemini vurguladı. Holloway, “Sadece zorlukları değil, fırsatları, imkânları da görmelisiniz… Sayı çizgisi her zaman açıktır” dedi.

Konuşmanın sonunda Holloway’e sahnede eski NFL Arizona Kardinali olan oğlu David Holloway de katıldı ve izleyicilere “Vizyonunuz ne?” diye sordu ve “Çünkü vizyon diğer her şeye ilham verir” diye konuştu. Ardından baba ve oğul, nasıl oyun kurucu olunur gibi izleyicilerden gelen soruları yanıtladı ve bu fırsat için sıraya giren izleyicilerle el sıkıştı ve fotoğraf çektirdi.

Çarşamba

Serginin kapıları saat 10.30’da açıldı ve kongre alanı, gün sonuna kadar kuvvetli bir kalabalıkla doldu taştı. Sıradan bir kongre salonunda kapalı olmanıza rağmen Kanada’da olduğunuzu unutmak mümkün değildi; oynama cesareti olanlar için sopa ve toplarla beraber küçük bir piste sahip, ülkenin hokey oyununu onurlandıran Peele Co. Standı da kaçırılmazdı. Ve çalışırken oyun da oynayabilmek unutulacak bir şey değildi; KONESpares, ziyaretçilere bir golf sopası verip basit bit golf egzersiz sahasında pratik yapmaya teşvik ederek karşılarken, Precision Escalator Products, herkesin içinde bulunan çocuğu ortaya çıkarmak için Elevator Action isimli atari oyununu sundu. Ayrıca katılımcılar, Webb Electronic standında bulunan yarış arabasına oturmak için kalabalık oluştururken, GAL standı da bira ve iş görüşmeleri için sosyal bir merkez kurdu. Yazarınızın gün boyunca konuştuğu katılımcılar, fuar alanındaki katılım oranı, enerji ve ilgiden çok memnundu.

Akşam gerçekleşen Le Cirque Dinner Dance’te, başlangıç yemeği olarak dört üründen oluşan bir yemek sunuldu ve Cirque Du Soleil oyuncularının havada attıkları saltolar ve eğilip bükülmeler kalabalığı coşturdu. Grup, çalma listesine dağılan popüler Fransız melodileriyle birlikte Jimmy Buffet, Stevie Nicks ve Doobie Brothers’dan oluşan seçkin bir karma müzik çaldı. Danslar ise kapıların kapandığı gece yarısına kadar devam etti.

Perşembe

CECA Başkanı Brian Elliott’ın yönettiği Ödül Kahvaltısında kongrenin başarısı kutlandı; Draka, Maxton Manufacturing Co., The Peelle Co. ve Texacone gibi CECA’nın uzun süreli üyeleri; ve fuarın kazanan stantları. En İyi Tekli Stant ödülünü WestCoast Innovative Pro Pads kazandı; En İyi Çoklu Stant ödülünü kazanan ise Ascenseurs Designs olurken, En iyi Ada The Peelle Co. Ve United Ruhu ödülünü de Webb Electronics kazandı.

Delaware Elevator, Inc. Başkanı Pete Meeks, Delaware Elevator’dan David Smarte’ye NAEC’in en prestijli ödülü olan 2016 William C. Sturgeon Üstün Hizmet Ödülü’nü takdim etti. Meeks, Smarte için şunları söyledi: “Bugün, kendisinden öncekiler gibi bıkıp usanmadan bu sektöre hizmet etmiş bir üyemizi onurlandırıyoruz. Bu ödül sahibini uzun zamandır tanıyorum ve kendisi bu ödülü kazandı.” Smarte, ailesine ve bu ödülü kazanmasına rehberlik eden herkese teşekkür etti. Smarte, “Bu ödülü, hepiniz adına alıyorum,” dedi.

Elliott, Witham’a ise United 2016’nın gerçekleşmesini sağlayan çalışmaları için bir teşekkür ödülü sundu. Ödülü kabul eden Witham, “böylesi bir sektörde, böyle bir birlikte çalıştığımız ortamda” kongrenin başarısının bir takım çalışması olduğunu söyledi.

Serinin son günü, aynen ilk günkü heyecanla başladı; katılımcı ve stant açanlar, iş yapmak istedikleri diğer firmalar ve bireylerle bağlantı kurmak için son saatleri fırsat bildi.

Son eğitim seansı ve katılımın yüksek olduğu Bridgebuilders toplantısının ardından kongre haftası her zaman olduğu gibi Dregs Party ile kapandı ve Orlando, Florida’da 27-30 Eylül 2017 tarihlerinde gerçekleşecek 2017 NAEC Kongre ve Sergisine kadar son bir coşku yaşandı.

1: Eğitim Seansları

“Şampiyon Bir Satış Takımının DNA’sı”, Marc Wayshak
“Eski VVVF Sürücülerin Yeni Sürücü Birimlerine Çevrilmesi,” Don Vollrath, Magnetek
“Dikey Taşıma Sistem Danışmanları ve Bunların Binaların Dikey Taşıma Sistemlerinin Günlük Çalışmasında Giderek Artan Rolü”, Rob Cuzzi, Van Duesen ve Associates
“Ağırlık Kullanmadan Güvenliğin Test Edilmesi Üzerine Teknik Bir Sunum: Mevcut Uygulamada Eksik Olan Her Şeyi Kapsayan Elektronik Bir Metot”, Tim Ebeling, Henning GmbH & Co.
“Geliri Artırmak İçin Modernizasyon Uygulamaları & Olanakları” Mike Klehr, MEI Total Solutions
“A17.1 – 2013 Kod Güncellemesi”, Richard Gregory, Vertex Corp.
“Destinasyon Merkezi”, Nicholas Montesano ve Bryan Casas, DTM Inc.
“Hidrolik Silindirler İçin Mühürleme Yöntemi,” Tony Valdex, The Texacone Co.
“Hidrolik Teleskopik Jak Uygulaması & Servisi,” Daryl Frith, Elevator Equipment Corp.
“Konut Asansörleri ve 3 x 5 Kuralı”, Bill Richardson, Savaria
“Elektronik Valfler”, Billy Shrum IV, Maxton
“Acil Durum Tahliye Asansörleri”
“MCP”
“Ray Kurulumu İçin Sahte Kabin Kullanımı,” Mark Drake, Wurtec
“Kaza İncelemesinden Nasıl Kurtulunur,” Brian Farley, Hudson Elevator Group ve David Smarte, Delaware Elevator
“Mevcut İnşa Teknikleri” Travis Hall, Alliance Elevator Solutions
“Değişen Kodlar – Çeşitli Görüşler”
“Sektör Nereye Gidiyor,” Panel Konuşması

Bridgebuilders 2016

Son yılların en büyük buluşmalarından olan Bridgebuilders toplantısında şunlar yer alıyordu: Geraldine Burdenshaw (ASME); Kevin Brinkman (NEII); Karen Penafiel (NEII); Terri Flint (Elevator U); Ed Morris (Elevator U); Jim Lawrence (IAEC): Achim Hutter (VFA/Interlift); Joe McNally (NAEC); Teresa Witham (NAEC); Craig Zomcheck (NAEC); Robert Shepherd (NAESAi); Emerald McGeehe (NAESAi); Andrew Reistetter (NEEA); Zhi Xifeng (Shanghai Elevator Trade Assoc.); Carmen Maldacena (Subir & Bajar); Nikole Layton (EESF); Tom Sybert (Elevator Podcast and EESF); Zjang Lexiang (CEA); Brian Elliott (CECA), Steve Boisvert (CECA); Catherine Bothwell (CECA); Pedro Oughourlian (CECA) ve Ricia Hendrick (Elevator World).

Bridgebuilders’ın amacı, tekrarı önlemek ve işbirliğini teşvik etmek amacıyla derneklerin kendi çevrelerindeki faaliyetlerden birbirlerini haberdar etmesini sağlamak. Toplantıda pek not alınmıyor ve katılımcıların koordine bir yönelime karar vermek gibi bir niyeti de yok; fakat yine de United Bridgebuilders toplantısında sektör için yeni kişiler bulma ve eğitmenin tüm katılımcıların önceliği olduğu konusunda fikir birliğine varıldı.