6. U.K. Asansör ve Yürüyen Merdiven Teknolojileri Sempozyumu

Yayın Tarihi 1 EKim 2016 Dave Cooper Yazdır

United Kingdom, Northamptonshire’daki 6. Asansör ve Yürüyen Merdiven Teknolojileri Sempozyumu 21 – 22 Eylül 2016 tarihlerinde yapıldı. 18 ülkeden 120 temsilcinin katıldığı sempozyumu, Dave Cooper’ın izlenimleriyle aktarıyoruz.

Bozuk bir plak gibi tekrarladığımı biliyorum ama bu etkinlik gerçekten her yıl daha da iyiye gidiyor! 2016 UK Asansör ve Yürüyen Merdiven Teknolojileri Sempozyumu’nun, bu başarılı etkinliğin 6. yılını doldurduğuna ve bu etkinliğin Northamptonshire’da bulunan The Highgate Hotel’de 4. defa düzenlendiğine inanmak zor. Northampton’daki Sempozyumun, bu alandaki en iyi global toplantı olduğuna dair hiçbir şüphem yok.

18 farklı ülkeyle birlikte dünyanın dört bir yanından 120 temsilci katıldı. Parça tedarikçileri, paslanmaz çelik tedarikçileri, kontrol paneli üreticileri ve bizzat Northampton Üniversitesi dâhil olmak üzere sektörden küçük bir sergi de Sempozyumu destekledi.

Northampton Üniversitesi, Güzel Sanatlar, Bilim ve Teknoloji Fakültesi (FAST) Dekan Yardımcısı John Sinclair etkinliğin açılışını yaptı ve etkinliğin uluslararası çapta bilinmesi için CIBSE/UoN/LEIA ortaklığının birlikte çalışmaya devam etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Teknoloji ve inovasyon alanındaki ilk oturumu, CIBSE Lifts Group Başkanı Len Hasley yönetti. Bildirilerin açılışını, teknolojiye sahip olabilmek için büyük bir bütçenizin olması gerekmediğini gösteren “Mevcut teknoloji trendleri, inovasyonu teşvik etmeye bizi nasıl yönlendirir” adlı sunumuyla Ben Langham yaptı. Kendisini, endüksiyon halkalarının ayarlanması konusundaki makalesiyle John Trett izledi. John, yüzerken yakalandığı bir enfeksiyon sonucunda ortaya çıkan işitme sorunundan bahsetti. Endüksiyon halkalarının gereksinimlerini ve asansörlerde ne kadar nadir düzgün çalıştıklarını açıklayarak sözlerini sürdürdü. Bunun, bu konuda duyacağımız son şey olmayacağını düşünüyorum! Açılış oturumunda sunum yapan son kişi, asansör sistemlerinin nesnelerin internetine entegrasyonu hakkında konuşan Dr. Jonathan Beebe’di; sunumların her biri molada tartışılacak birçok konu doğurdu.

Temsilciler, CIBSE Lifts Group Eski Başkanı Adam Scott tarafından yönetilen ikinci oturum öncesinde kahve molasına çıktılar. Adam’da ilk oturumun açılışına dair bir kayıt var ve ben kurallardan emin değilim ama CIBSE Lifts Group’un mevcut Başkanı için ayrılmış olabilir! Bu oturumda odak noktası trafik simülasyonuydu ve asansör trafik sistemi tasarımı için sistematik metodoloji, global gönderici ara yüzü, Hindistan’a dair bir değerlendirme, ne kadar bekleyeceksiniz ve çok kabinli gönderim gibi konuları kapsayan beş sunum yapıldı. Trafik sunumları daima, sonrasında uzun süre devam eden canlı bir tartışma ve münazara ortamı yaratmıştır.

Öğle yemeğinin ardından temsilciler, ekipmanlar ve bakımla ilgili oturuma döndü. Oturum başkanı Dave Cooper idi. Açılışı, trafik planlamada ekonomik faktörlerin rolü hakkında konuşan Rory Smith yaptı. Binaların nasıl değerlendiği ve yatırımın geri dönüşü üzerindeki mühendislik kararlarımızın etkisi ile ilgili görüşlerini bildirdi. Smith’i, bakıma yönelik yönetim aracı olarak kapsamlı muayene raporu hakkında konuşan Dominic Dawson izledi. Bu oturumdaki son konuşmacı, halat makarası tasarımındaki inovasyonlardan bahseden sunumuyla Jawk Meijer’di. Bu sunum, temsilcilerin halat boyutu ve çekiş problemleriyle ilgili birtakım ilginç tartışmalara girmesine yol açtı.

Kahve molası, yine Len Halsey’in yönettiği günün dördüncü ve son oturumundan önce yapılan sunumlar üzerine tartışma fırsatı sundu. Nick Mellor, Lawrence Dooley, Stefan Kaczmarczyk ve Dave Cooper tarafından hazırlanan 60 dakikalık workshop, adeta geleneksel olandan bir kaçıştı. Workshop içerisinde eğitim de vardı ve çıraklıktan PhD, MPhil, vb. yüksek akademik derecelere kadar çeşitli niteliklere yöneliyordu. Dave Cooper, Mühendislik Konseyi ve profesyonel kurumlara nasıl kaydolunacağını anlatan bir sunumla oturuma devam etti. Ardından gala yemeğine geçmek üzere salon boşaldı.

Aynı mekana gitmemizin sebeplerinden biri de olağanüstü yemekleriydi; ve gala yemeği bunun hakkını verdi. Kaynaşmanın devam ettiği bara da yalnızca birkaç adım uzaktaydı!

İkinci gün oturumları

İkinci günün üç oturumundan ilkini Nick Mellor yönetti ve bu oturumda yasa ve standartlar incelendi. Lee Gray, 1935 uygulama ilkeleriyle ilgili sunumuyla açılışı yaptı; kendisini, (maalesef sempozyuma katılamayan) Sam Tonno’nun EN81 standartlarının gereksinimlerini inceleyen çalışmasını sunan Nick Mellor izledi. Gina Barney, NHS tarafından yayınlanan HTM 08-02 teknik muhtıranın gereklerini sunarak oturumu kapattı.

Tam da Rory Smith’in başkanlığını yaptığı enerji ve mühendislik konulu, beş sunumluk muazzam bir oturuma girecekken yine kahve molası verildi.

İlk sunum, asansör kabininin geometrisini inceliyordu, daha sonra bunu dinamik asansör kontrolü, yanal vibrasyon, bütünsel enerji kıyaslaması ve halatsız sistemlerde aktif kabin vibrasyon azaltımı konulu sunumlar izledi.

Öğe yemeğinin ardından Ben Langham’ın yönettiği son oturum başladı. Bu oturum hem eğlenceli hem de bilgilendiriciydi. Son anlarda temsilcilerin dikkatini çekmek her zaman zordur ve mutlaka havaalanına yetişmesi gereken işiler vardır, ancak birçoğunun bu son oturum için kalması ve sunum ve konuşmacıların kalitesini belli etmesi gerçekten dikkate değerdi.

Yürüyen merdivenlerde insanların yürümesinden ziyade ayakta durmasını sağlayacak kılavuz, çalışan bir havaalanındaki yangın sistemleri, Londra metrosu yürüyen merdiven yolcu güvenliği stratejisi ve yüksek binaların tahliyesinde asansör kullanımı gibi konularda dört çalışma sunuldu.

Stefan Kaczmarczyk ve Richard Peters, sunumlara katkısı geçen ve katılımlarıyla etkinliği destekleyen herkese teşekkür ederek Sempozyumu sonlandırdı. Sunumların kalitesi muazzamdı ve soru-cevap oturumunda molalarda da devam eden tartışmalar yarattı.

7. U.K. Asansör ve Yürüyen Merdiven Teknolojileri Sempozyumu, 20-21 Eylül 2017’de gerçekleştirilecek, bunu Northampon’daki geleneksel Eylül etkinliğini tamamlayıcı nitelikte olan, Mayıs 2018’de Hong Kong’da gerçekleştirilecek ilave bir günlük etkinlik izleyecek. Şimdiden teklif için sunulan çalışmalar bile var!

2017 Sempozyumu için çalışmalarınızı sunmak isterseniz, daha fazla bilgi için www.liftsymposium.org adresini ziyaret edebilirsiniz. Geçmiş yıllara ait sempozyumlarda sunulan çalışmaları edinmek için, yine bunları ücretsiz indirebileceğiniz www.liftsymposium.org adresini ziyaret edebilirsiniz.