6’ncı Uluslararası Tahran Asansör ve Yürüyen Merdiven Fuarı

Yayın TarihiEylül-Ekim, 2017 Bülent Yılmaz Yazdır

Altıncı Uluslararası Asansör Endüstrisi ve İlgili Ekipmanlar Fuarı, 10-13 Temmuz 2017 tarihleri arasında, yurtiçi ve yurtdışı firmaların katılımı ile Tahran Fuar Merkezinde düzenlendi.

Fuara yurtiçi ve yurt dışı olmak üzere toplam 211 firma katılım göstererek, asansör ve yürüyen merdivenlere dair ürünlerini ve geliştirdikleri çözümlerini sergilediler. Asansör ve Yürüyen merdiven endüstrisi dışında da araç park sistemleri, engelli platformları ve dekoratif ürünlerini sergileyen oldukça geniş bir katılımcı profili mevcuttu.

Fuara başta Çin olmak üzere Almanya, İtalya, Tayvan, Japonya, İsviçre, Hırvatistan, Hindistan ve Güney Kore olmak üzere 51 yurt dışı ve 160 yurt içi firma katılım gösterdi. 6. Uluslararası Tahran Asansör ve Yürüyen Merdiven Fuarı, Tahran Fuar Merkezinin Batı kanadında 10 salon ve 14 bin metre kare alanda düzenlendi.

Fuarda aynı zamanda eğitim atölyeleri, Bilimsel ve Bilgilendirme konferansları, Uzmanlık seminerleri, Sektörün önde gelenlerini anma ve takdir toplantıları, yenilikçi ve üstün üreticilerin belirlenmesi gibi çok sayıda etkinlik düzenlendi.

Sanayi ve Maden Bakanlığı yetkilileri başta olmak üzere çok sayıda siyasi ve bürokratik yetkili katılım gösterdi. Fuar açılışı Cumhurbaşkanlığı, Ticareti Geliştirme ve Uluslararası Fuarcılık Genel Müdürlüğü yetkilileri, İslami Şura Meclisinden birkaç üye ve çok sayıda milletvekili, bakan ve bürokratın katılımı ile gerçekleştirildi.

Fuarın amaçları arasında sektördeki yeniliklerin paylaşımını, ilgili akademik ve eğitim çevrelerinin sanayi ile iş birliğini sağlamak, böylece kaliteyi geliştirmek ve iyileştirmek, güvenlik standartlarını yükseltmek, verimli enerji tüketimi ve tasarrufu sağlamak ve İran üretim sektörünü ve ürünlerini tüm katılımcı ve ziyaretçilere tanıtmak, genç mühendis ve öğrencilerin bu sektöre ilgi düzeylerini artırmak sayılabilir.

Altıncı Uluslararası Asansör Endüstrisi ve İlgili Ekipmanlar Fuarı, inşaat ve buna bağlı sektörlerdeki durgunluğa rağmen bir önceki döneme göre %30 büyüme ile Ticaret, Sanayi ve Maden Bakanlığı, Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayiciler Odası ve Asansör ve Yürüyen Merdiven Tamir Ustaları Birliği katkıları ile düzenlenmiştir.

Arian Asansör Fabrika Gezisi

Fuarın ilk günü Arian Asansör Teknolojiden Sorumlu Başkanı (CTO) Amir Bahram Daraei Elevator World Ortadoğu Bölge Müdürü Bülent Yılmaz’ı üretim tesislerine davet etti. Tahran’ın yaklaşık 60 km güneyinde yer alan fabrika alanı 10 bin m2 kapalı alan ile üretim yapmaktadır. Modern bir üretim bandında yıllık 40 bin pano kapasitesine sahip fabrikada 120 kişi istihdam edilmekte olup, diğer departmanları ile birlikte şirket bünyesinde 235 kişi çalışmaktadır. 1991’de kurulan Arian Asansör’ün modern üretim tesislerinde dişlili ve dişlisiz makinaların test edildiği 50 metrelik bir test kulesi de mevcut. Test kulesinin üstünde yer alan VIP salon ziyaretçilere güzel bir manzara imkânı sunmaktadır.

Aynı günün akşamı Tahran’ın tarihi restoranı Ali Ghapoo restoranda konuklarını ağırlayan Daraei, konuklarına geleneksel İran müziği eşliğinde tüm dünyada meşhur İran mutfağını tatma imkânı sundu. 🌐