Rusya Asansör Haftası 2017 VDNH’de Gerçekleştirildi

Yayın TarihiTemmuz-Ağustos, 2017 Yazdır

Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nun (BDT) önemli bir etkinliği olan Rusya Asansör Haftası fuarı, 25-27 Nisan tarihinde VDNH fuar merkezinde yer alan pavilion 75’te gerçekleştirildi.

19 ülkeden 179 şirket; yüksek teknolojili yenilikleri, engelli kişiler için bariyersiz ortam oluşturmada modern çözümlerini ve güncellenmiş asansör güvenlik sistemlerini sergileyip asansör kabin tasarımlarının ilk gösterimini gerçekleştirdi.

Bu yıl etkinliğe 5400’in üzerinde ziyaretçi katıldı. Ziyaretçiler arasında inşaat endüstrisinden uzmanlar, şehir planlama, konut ve kamu hizmetleri temsilcileri, otel yöneticileri, yedek parça tüccarları, asansör işletme konusuyla yakından bağlantılı şirketler ve denetleme kurulları temsilcileri yer aldı.

Resmi açılış törenine: Sergey Stepashin – Rusya Federasyonu İmar, Konut ve Kamu Hizmetleri Bakanlığı Halk Konseyi Başkanı, Andrey Chibis – Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanı Yardımcısı, Mikhail Ivanov – Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Makine İmalat ve Yatırım Bölümü Direktörü, Victor Tishin – Ulusal Asansör Birliği Başkanı, Lexiang Zhang – Çin Asansör Birliği Genel Sekreteri, Michael Gubisch – “VFA – Interlift E.V” Başkan Yardımcısı, Kim Ho Il – Kore Cumhuriyeti Asansör işletme Kurulu Başkanı, Dmitry Mikhailov - JSC “VDNH” Genel Müdür Birinci Yardımcısı, Maks Vaksman – Ulusal Asansör Birliği Birinci Başkanı, Vadim Sokov – Moskova Bölgesi Konut Baş Müfettişi ve Rusya Federasyonu federal ve bölgesel hükümet makamı temsilcileri ile büyük ve yabancı asansör endüstrisi projelerinin organizatörleri katıldı.

Etkinliğin açılışında Sergei Stepashin, 7. Uluslararası etkinliğe katılan tüm ziyaretçileri kutladı ve projenin tarihçesinin yaklaşık 15 yıl önceye dayandığına dikkat çekti. Halk Konseyi Başkanı Stepashin ayrıca Rusya Asansör Haftası’nın ülke için öneminden bahsederek, “Çok apartmanlı yapıların sayısında ülkemiz Avrupa’nın birincisidir. Bu binaların konforlu, elverişli ve güvenli asansörlere sahip olması gerekir,” dedi.

Chibis, Stepashin’i destekleyerek bölgesel iyileştirme programı çerçevesinde asansörlerin hızlı bir şekilde yenisiyle değiştirilmesinin bölümün öncelikli projesi olduğunu ve son üç yılda 18.000 asansörün tamir edildiğini veya yenisiyle değiştirildiğini belirtti. Başkan Yardımcısı Chibis, “İnsanlarımız modern, güvenli ve konforlu asansörlere ve kaliteli hayat standardına sahip olacak. Asansör endüstrisi yeni bir büyüme potansiyeli gerçekleştirecek,” dedi.

Resmi açılış töreninde, JSC “VDNH” Genel Müdür Birinci Yardımcısı Dmitry Mikhailov, Rusya Asansör Haftası’nın yapısındaki olumlu trendler hakkında konuştu ve “Güncel ekonomik durumdaki karışıklığa rağmen, Rusya Asansör Haftası fuarının olumlu bir büyüme ve gelişme gösterdiğini belirtmekten mutluluk duyuyorum. Bu yıl, katılımın yüzde 20 arttığını görüyoruz,” dedi.

Katılımcılar arasında Kleemann, Vega, Wittur, Shanghai Mitsubishi Elevator Co., Orona, Mogılevlıftmash gibi yabancı piyasa liderleri ve Moslift, KMZlift, Scherbınka Elevator Plant, Evroliftmash, Parnas Enterprise, SIB Lift, Neiron, Chelyabinsky liftostroitelny plant “Witchel”, Cheboksary Elevator Plant Elbrus gibi büyük Rus şirketleri de yer aldı. Bu yıl Türkiye’den Ah&Met Asansör, Akış Asansör Rusya, Centa, Has Asansör, Önersan, Steimberg, TPM Rulman, Wittur Türkiye ve Zorlu Asansör katıldı.

Katılımcı şirketler asansörlere dair ekipmanların çalışan numunelerini sergilediler. Özellikle Rusya Asansör Haftası-2017 için katılımcılar, önemli iyileştirme programları için asansörlerin ilk gösterimini hazırladılar ve modern dizayna ve engelli kişiler için bariyersiz ortamın oluşturulmasına imkân sağlayan ses kontrol sistemlerini, tutuş ekipmanlarını ve yenilikçi teknik çözümlere sahip çeşitli asansör kabinlerini ziyaretçilere sundular.

BDT ülkelerinde ve Doğu Avrupa’da önde gelen bir asansör şirketi olan JSC Moslift, en büyük sergilerden birini gerçekleştirdi. Fuarda ziyaretçiler yerleşim ve kamu binalarında bariyersiz ortam konusunda geliştirilen son yenilikleri görme fırsatı yakaladı. Sergilenen ürünler arasında eşsiz asansör “Leader” da yer aldı. “Leader” eski evlerin asansör boşluğuna yerleştirilmek üzere tekerli sandalye kullanıcılarının veya görme ya da duyma sorunu yaşayan insanların konforu için üretildi. Engelli kişilerin adaptasyonu projesi çerçevesinde egzersiz bisikleti almak için hediye çeki verildi. Çek, Kazan ilinden engelli çocuklar “Happy Day” (Mutlu Gün) yardım fonu temsilcilerine verildi.

Fuarın iş programı geleneksel olarak sanayi gelişiminde yaşanan küresel sorunlara veya güncel teknik problemlere adanmaktadır. Fuarın ilk gününde gerçekleşen ana etkinlik, Rusya Federasyonu Devlet Başkanları Konferansı, apartmanların onarımı için fonlar (bölgesel operatörler), konut ve toplumsal hizmetler ile asansör endüstrisi, “Rusya Federasyonu’ndaki asansörlerin yenilenmesi programı” idi. Rusya Asansör Haftası’nın ana etkinliklerinde teknik seminerler, Asansör derneklerinin yabancı ve Rus temsilcilerinin sunumları ve “Asansör endüstrisinin ve dikey taşımacılık sektöründe mesleki niteliklerini değerlendirme, asansör endüstrisinde çalışanların mesleki niteliklerini değerlendirme ve bu nitelikleri atama ve belgelendirme komisyonu üyelerinden uzmanları onaylama sistemi” adlı seminer yer aldı.

Geleneksel olarak Rusya Asansör Haftası yarışma programı çerçevesinde bir ödül töreni gerçekleştirildi. Ödül töreninin kazananları şöyle:

  • “En iyi asansör”- Scherbinka Elevator Plant
  • “Konut sektörünün iyileştirme programları için üretilen en iyi yerli asansör” -Karacharovskiy Mehanicheskiy Zavod
  • “Asansör ve kullanım ekipmanlarındaki yenilikler” – Mogilevliftmash
  • “Asansör kontrol sistemlerindeki yenilikler” – Neiron ve E-Lift
  • “Asansör işletimi kontrol sistemleri ve asansör sevkiyatı iletişimindeki yenilikler” -Lift-complex DS
  • “Binalarda ve şehir yapılarında bariyersiz ortamın oluşturulması” - JSC Moslift
  • “Asansör bileşenlerinin ithalat ikamesi” – European Elevator Mashines ve Firma Podiy
  • “Rusya Asansör Haftası-2017’nin en iyi fuar standı” adayı Kleemann’dı. Şirket pratik ve mimari konseptle orijinal bir fuar standı ortaya koydu. Kazananı değerlendirmede ek faktör şirket temsilcilerinin stantlarında sergilediği aktivite çalışmasıydı.

Pavilion 75 yakınlarındaki açık alanda yapılan fuarın üç gününde bloke olmuş asansörden ve kaza kurtarma operasyonundan yolcuların kurtarılmasında kullanılan özel amaçlı araçların ve ekipmanların sergisi gerçekleşti. Gelecek fuarın tarihi ise 18-20 Haziran 2019 olarak bu fuarda ilan edildi.