LIFTEX 2016 Yoğun İlgi Gördü

Yayın Tarihi 26 Mayıs 2016 Yazdır

Üç yılda bir düzenlenen LIFTEX, 25-26 Mayıs 2016 tarihlerinde Londra Excel’de yapıldı. 14 ülkeden 100’ün üzerinde firmanın katıldığı fuar, yeni ürünlerin yanı sıra birçok etkinliğe sahne oldu.

Birleşik Krallık’ın asansör ve yürüyen merdiven sektörüne yönelik tek fuarı olan ve her üç yılda bir düzenlenen LIFTEX, Londra Excel’de 25 -26 Mayıs 2016 tarihlerinde yapıldı. 14 ülkeden 100’ün üzerinde firmanın (dernek ve medya kuruluşları dâhil) katıldığı fuara Türkiye’den dergimizin yanı sıra Ametal ve Genemek katıldı. Fuara katılan ülkeler ve kuruluş sayısı şöyle idi: İngiltere (75), İtalya ( 9), Almanya (8), İspanya (4), Türkiye, ABD, Fransa (2), Yunanistan, Hırvatistan, İsviçre, Finlandiya, Hollanda, Avusturya ve Güney Kore (1). Katılımcı firmalar stantlarında en yeni ürünleriyle göz doldururken, gerek firmaların gerek organizatörlerin etkinlikleri de fuarın ilgi odağı oldu

Fuar organizatörü LEIA (Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayi Derneği) yetkilileri, LIFTEX 2016’nın, fuarın 28 yıllık tarihindeki en iyi etkinlik olduğunu belirtti. Katılımcı yorumları da bunu destekliyor. Etkinlik alanında yapılan araştırma, katılımcıların ziyaretçi kalitesine şimdiye kadarki en yüksek puanı verdiğini, %97’sinin de bir sonraki etkinliğe katılmayı planladığını ortaya çıkardı. Ayrıca etkinlikte katılımcı sayısında %20, ziyaretçi sayısında ise %15’lik bir artış görüldü.

LIFTEX Etkinlik Direktörü Nick Mellor, ziyaretçi ve katılımcı açısından bu yılki LIFTEX’in kalitesinden çok memnun olduklarını söyledi. Fuarın görsel açıdan etkileyici olduğunu dile getiren Mellor; şunları söyledi:

“Katılımcılar, benzersiz ve farklı stantlar oluşturmak üzere büyük çaba harcadı. Fuara yeni izleyiciler çekme hedefimizi gerçekleştirdiğimiz için ayrıca mutluyuz. Kapsamlı bir pazarlama ve tanıtım kampanyası sayesinde, geleneksel ziyaretçilerimizi ağırlamanın yanı sıra tesis yönetimi ve yerel yönetimlerde çalışanlara da hitap etmeyi başardık.”

Elevation’ın yemeği

Fuarın ilk akşamı LEIA tarafından fuar alanında düzenlenen kokteyle ilgi yoğun oldu. Hoş ve samimi bir ortamda gerçekleşen kokteylde, katılımcılar karşılıklı sohbet ile günün yorgunluğunu atmış oldu.

Fuarın ilk günü İngiltere’nin asansör sektörüne yayın yapan dergisi Elevation, Tapa Tapa Restaurant’da konuklarını muhteşem bir akşam yemeğiyle ağırladı. Konuklar arasında Elevator World Inc Genel Müdürü Ricia Hendrik, Elevator World Türkiye Genel Müdürü Bülent Yılmaz, Martha Hulgan, Zhang Lexiang, Dirk Schoeffler ile sektörden birçok konuk ve Elevation ailesi mevcuttu. Tüm konukları ile tek tek ilgilenen Elevation dergisinin sahibi Ish Buckhingam’a bu konukseverliğinden dolayı teşekkür ederiz.

Wittur, Londra Showroomunu açtı

Wittur, fuarın ilk günü 25 Mayıs’ta Wittur Grup Londra Showroom açılışını gerçekleştirdi. Elevator World Dergisi olarak bizlerin de konuk olduğu açılışa Wittur’un üst düzey yöneticilerinin yanı sıra sektörden birçok konuk katıldı.

Müşterileri fuar alanından yakınlarda bulunan showrooma götürmek için bir servis ayarlandı ve Wittur Grup CEO’su Patrik Wohlhauser de bu dönüm noktası anı kutlamak için orada hazır bulundu.

Yeni tesis, Wittur grup müşterilerine, yeni etkileyici ürün grubunu deneyimleme ve en yeni teknoloji uzaktan konferans sistemini kullanma imkânı verecek. Bu da gerçekten dünya çapındaki farklı uzmanlık merkezlerinden global Wittur ekibinin uzmanlığa erişme noktası olabilecek. Wittur artık, tam Londra’nın göbeğinden, yeni kurulum ve modernizasyon projeleri için çok daha iyi bir destek sunabilecek.

Yeni showroom konseptinin mutlak bir parçası da yapılandırılmış eğitimler: Wittur Akademi, kapı kurulum prosedürlerinden başlayarak dişlisiz motorlara, asansör kontrol paneli kurulum ve ayarlamalarına kadar ürünleri hakkında bilgilerini geliştirmek isteyen teknisyenlere, bilgi ve uygulamalı seanslar sunacak.

Minik Liam Asansörleri Sever

İngiltere’nin Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayi Derneği (LEIA), çocukları ve ailelerini asansörleri güvenli kullanabilmelerini teşvik etmek amacıyla fuar kapsamında “Küçük Parmaklar” isimli bir kampanya başlattı. Küçük Parmaklar kampanyası, küçük çocukların asansörleri sevdiği ve meraklı hallerinin zaman zaman başına dert açabileceği düşüncesinden yola çıkıyor. Kampanyada, eğlenceli bir hikâye kitabının kahramanı olan Liam isimli küçük bir kız çocuğu, çocuklara asansörlerde güvenli olmayı öğretiyor.

LIFTEX ziyaretçilerine tanıtılan kampanya, yılın en yoğun aile dönemiyle aynı zamana denk gelmesi açısından, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında da online ve sosyal medya yoluyla da devam edecek. LIFTEX Fuarında LEIA’nın C80 numaralı standında ilgileri toplayan kitaba www.liamloveslifts.com adresinden ücretsiz olarak da ulaşılabiliyor. Ayrıca @liamloveslifts veya www.facebook.com/liamloveslifts adresine girerek kampanya söyleşilerine katılmak da mümkün.

LIFTEX’in CPD sertifikalı seminer programı

Fuarla eş zamanlı yapılan LIFTEX 2016’nın etkinlikleri de ilgiyle izlendi. Fuarın her iki günü 11.30’da başlayan, fuar organizatörü LEIA tarafından lanse edilen CPD sertifikalı ücretsiz seminer programı şöyleydi:

25 Mayıs Çarşamba
Bir asansör, itfaiyecilerin kullanımı için nasıl modernize edilir?

Matt Ryan, The Fire Surgery Limited Ortağı

 • Soruna giriş: Neden itfaiye asansörlerine ihtiyaç duyarız?
 • Soruna giriş: Neden itfaiye asansörlerine ihtiyaç duyarız?
 • Soruna giriş: Neden itfaiye asansörlerine ihtiyaç duyarız?
 • Soruna giriş: Neden itfaiye asansörlerine ihtiyaç duyarız?
 • BS’nin asansör ve güvenlik yangın tasarım kılavuzuna nasıl uydurulacağı

Yeni asansörler için tasarım önerileri oluşturma: BS EN 81-20 standartları ne ifade ediyor

Ian Jones, Etkin BSI Asansör Komitesi Başkanı

 • BS EN 81-1 ve BS EN 81-2 arasında geçişin sağlanması ve yeni BS EN 81-20. Ek standartlar bunlarla nasıl işliyor?
 • BS EN 81-20’de sığınma alanlarından BIS kılavuzu için başlıca öneriler. BIS’ten sapma gerekli olmadan, minimum kuyu derinliği ve makine dairesine ne olacak?
 • BIS’ten sapmaya gerek olmadan uygunlaştırma yolları.

Proje Nakit Akışı ve Proje Banka Hesapları: farkında olunması gereken başlıca gelişme ve düzenlemeler nelerdir? Profesör Rudi Klein, SEC Grup İcra Başkanı

 • Proje banka hesapları.
 • Kamu sözleşmeleri yönetmelikleri 2015
 • Panel sonrası soru ve cevaplar.

26 Mayıs Perşembe
Kapsamlı erişim ve asansörler – Birtakım efsanelerin çürütülmesi
David Bonnett, David Bonnett Associates Direktörü

 • En yüksek sayıda kullanıcı için en iyi ürüne nasıl ulaşılır?
 • Erişim konularında çelişkili varsayımlar.

PCR’den EPD’ye: Sürdürülebilirliğin geliştirilmesi ve verimliliğin artırılması konusunda en yeni, önemli rehber
Jean-Pierre Jacobs, Avrupa Asansör Derneği Genel Sekreter

 • Avrupa asansör dernekleri EFESME, ELA ve ELCA tarafından, Ürün Kategori Kuralları (PCR) konusunda ortak gerçekleştirilen çalışma.
 • PCR’nin arka planı.
 • LCA nasıl çalışır ve yeni asansörler ve modernizasyon aracı olarak nasıl kullanılabilir?

Asansör sahiplerinin bilmesi gereken 10 şey
Nick Mellor, LEIA Teknik Direktörü

 • Mevzuata ilişkin arka plan.
 • Kapsamlı bir inceleme nedir ve bakımdan nasıl ayrılır?
 • Asansör ve yürüyen merdivenlere bakım yapılmalı mıdır ve ne hangi sıklıkla yapılmalıdır?
 • Asansör ve yürüyen merdiven güvenliğinin geliştirilmesi için ne gibi kılavuzlar mevcuttur?

Soru cevap oturumu ve panel
LEIA Hakkında

LEIA (Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayi Derneği), geçmişi 1932’ye uzanan, iki uzun ömürlü derneğin birleşmesiyle 1997’de kurulan, asansör ve yürüyen merdiven sektörüne yönelik ticari dernek ve danışmanlık kuruluşudur. Asansör ve yürüyen merdiven sektörünün yaklaşık % 85’ini kapsayan üyeliğiyle LEIA, sektör adına tek bir sözcüyü temsil ediyor.

LEIA üyeleri, yolcu ve malzeme/servis asansörleri, merdiven asansörü, ev asansörleri, asansör platformları, yürüyen merdivenler, yolcu taşıyıcılar ve bu ürünlere yönelik yedek parça grubu ve servis hizmetleri tedarik ediyor. Ayrıca LEIA üyeleri, Derneğin kapsamı içine giren 250 bini aşkın ürünün bakımını da üstleniyor.