LIFTECH EXPO KAHİRE

Yayın TarihiMart-Nisan, 2018 Yazdır

Beşinci Liftech Expo Kahire Fuarı 1-3 Şubat 2018 tarihleri arasında 85 firmanın katılımı ile Kahire Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezinde gerçekleşti.

Kahire dünyanın yedi harikasından günümüze ulaşan tek eser Keops Piramidine ev sahipliği yapmasından dolayı, tarihi geçmişi ve mistik yapısı ile her zaman turistlerin gözde mekanlarından biri olmuştur. Bu gizemli şehir artık asansör ve yürüyen merdiven sektörünün de iki yılda bir toplandığı bir durak noktası haline geldi. Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki (MENA) iki etkinliğini gerçekleştiren Lead Trade Fairs’in (LTF) organizatörlüğünde gerçekleşen beşinci fuar 1 Şubat’ta kapılarını ziyaretçilere açtı. Fuarın ilk günü gerçekleşen açılış törenine katılan Savunma Bakan Yardımcısı General Ahmed Hamed, Sanayi Odası Başkanı Mühendis Mohamed El Menshawi ve birçok üst düzey bürokrat ve temsilciler stantları gezerek tüm katılımcılara başarı temennilerini iletti.

Bu yıl fuara 8 ülkeden toplam 85 firma katıldı. Ağırlığını Mısır ve Türk firmalarının oluşturduğu katılımcıların ülkelere göre firma dağılımları; Mısır (41), Türkiye (24), Çin (12), Almanya (4), İtalya (1), Rusya (1), İsviçre (1) ve ABD (1) şeklinde sıralandı. Kahire Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezinin 4 ve 5’inci salonlarında gerçekleşen fuarın giriş ve çıkışları ayrı tutuldu. Fuara 5’inci salondan giriş yapan bir ziyaretçinin tüm stantları gezdikten sonra 4’üncü salona girmesi ve yine buradaki tüm stantları görerek ana fuayeye çıkması sağlandı. Bu şekilde ziyaretçilerin tüm katılımcı firmaları görerek çıkmaları sağlanmış oldu. Bu yerleşim şekli fuar katılımcıları tarafından da memnuniyetle karşılandı. LTF Pazarlama Müdürü Amir Shokry dergimize yaptığı açıklamada “Bence bu 5. organizasyonda, Liftech Expo sadece Mısır için değil aynı zamanda bölge için muhteşem bir başarı ve önemli bir yeni konum elde etti. Bu başarı tüm MENA bölgesinin Liftech Expo’ya duyduğu ilgi ve alakayla birlikte profesyoneller, kurumlar ve hükümetler yoluyla elde edildi. Çünkü bu platform, pazar ve sektör adına en yeni haberleri ve teknolojileri ele almak ve benimsemek adına çok özel. Aynı zamanda, ana platform bölgede zaten çok büyük işler yapan ve genişlemeyi hedefleyen ulusal öncü şirket ve uluslararası öncü gruplar ve üreticilere yönelik bir platformdur.

LIFTECH EXPO ve Mısır’da şuan üzerinde çalıştığımız asıl hedef bu sektörü daha iyi bir yere taşımak ve pazarda olumlu bir değişim yaratmaktır. Kamu mensupları ve öncü firmaların reel duygusu ve beklentisi, Mısır’daki sektöre yön verenlerin, yönetmelik ve standartların nasıl geliştirebileceği, güvenlik kurallarına daha çok eğilmeleri, teknisyenlerin bilgi ve eğitimlerini geliştirmeleri, Mısır’daki standartlarla ilgili yeni güncellemeler yapmaları gerektiği üzerinedir.

Sanırım, Liftech Expo Kahire 2020’de, birçok eğitim, konferans içeren ve MENA bölgesindeki dikey ulaşım sektörü için çok daha yararlı bir platform oluşturan şahane bir organizasyon göreceğiz. Dünya çapından katılım sağlayan tüm ortaklarımıza, katılımcılarımıza ve sektörde daha iyisi için çabaladığımıza inanan herkese özel teşekkürlerimizi sunuyorum.” dedi

Fuar katılımcıları arasında yer alan çoğunlukla distribütörlerin oluşturduğu yerel firmaların yanı sıra özellikle buton, çarpma kapı ve kumanda pano üreticileri de en yeni ürünlerini sergilediler. Türkiye’den katılan firmalar başta model asansör çözümleri olmak üzere, otomatik kat ve kabin kapısı, kumanda panoları, kat ve kabin kasetleri, asansör motorları ve emniyet komponentleri bazında yeni ürünlerini sergiledi. Türkiye’den fuara Ah&Met Asansör, Aksöz Makina, Artı Kasnak, Asronik Asansör, Aybey Elektronik, Aygünsay Ray, Butkon Asansör, DeltatekLifsor Asansör, Dhalift Asansör, Fenac Mühendislik, Has Asansör, Hedefsan Elektronik, Heytech Elektronik, Hüras Asansör, Ida Asansör, İleri Lift, Kaya Asansör, Mesan Asansör, Prolift Asansör, Sonar Grup Asansör, SRL Asansör, Wiserol, Wittur ve Elevator World Turkey katılım gösterdi.

Bir önceki Mısır fuarında ilk defa okuyucu ile buluşan Elevator World Middle East (EWME) dergimiz geçtiğimiz yıl dört sayı olarak süreli yayın hayatına başladı. Bu fuarın ana medya sponsoru olan dergimiz fuar girişinde tüm ziyaretçilere dağıtıldı. Yoğun ilgi ile karşılanan EWME her fuarda yüzlerce yeni abone ile buluşmakta.