LIFTECH Expo Cidde Fuarında Türkiye Çıkarması

Yayın TarihiMart, 2017 Yazdır

Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde ilk kez düzenlenen LIFTECH Expo Cidde Fuarına 65 firma katıldı. Türkiye, 30 firma ve çok sayıda ziyaretçi ile fuara damgasını vurdu.

9-12 Şubat 2017 tarihlerinde, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde ilk defa düzenlenen LIFTECH Expo Cidde Fuarı, katılımcı firma ve ziyaretçi sayısı ile sektörümüze yeni bir dinamizm kazandıracağını kanıtlamış oldu. Kahire’de düzenlenen Asansör Fuarının organizatör firması olan Mısırlı Lead Trade Fairs firması tarafından gerçekleştirilen fuara Türkiye’den katılan firmalar damgasını vurdu. Katılımcı firmaların yaklaşık yarısının Türkiye’den olması, giderek büyüyen sektörümüzün ihracat hedeflerinin bu bölgeye yoğunlaşmasının da göstergesiydi.

Cidde Uluslararası Fuar Alanındaki, 40 bin m2 kapalı alanda düzenlenen fuarın açılışını, saat 13.00’te resmi bir törenle Mekke Bölgesi Sivil Savunma Genel Müdürü General Salem Al Matrafy yaptı. General Matrafy, Grubumuzun yeni yayını olan Elevator World Middle East dergisi ile çok ilgilendi ve bölge için hayırlı olması temennilerini dile getirdi.

Fuarın ilk ziyaretçileri arasında Cidde’den üst düzey bürokratlar ile askerler de vardı. Suudi Arabistan’ın iklimi ve yaşam şartları nedeniyle fuarın kapanışı her gün saat 22.00’de gerçekleşti. Açılış ise ikinci ve üçüncü gün saat 16.00’da, son gün de 13.00’te başladı. Ziyaret saatlerinden dolayı katılımcı firmaları zorlayan ancak ziyaretçiler açısından memnuniyet verici olan fuara geç saatlerde bile ziyaretçiler yoğun ilgi gösterdi.

3.212 kişinin ziyaret ettiği fuara 12 ülkeden 65 firma katıldı. Bu ülkeler alfabetik olarak; ABD, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, Hindistan, İtalya, İsviçre, Kuveyt, Mısır, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye olarak sıralanıyor. Türkiye’den katılan 30 firma ise şunlardı:

Ah-met Asansör, Akış Hidrolik, Alyans Asansör, Arda Asansör, Askapısan Asansör, Asronik Asansör, Aygünsan Ray, BMG Lift Components, Butkon, Genemek, Hedefsan, Heytech, Has Asansör, Hüras, İda Asansör, İleri Asansör, Emak Asansör, Kaya Asansör, Lohoem, Merih, Nergiz Kablo, Önder Asansör, Önersan Asansör, Optima, Özray, Sonar, Srl Asansör, Stof Asansör, Teray ve Wiserol.

Diğer yandan Cidde’nin Mekke’ye yakın oluşu nedeniyle, Türkiye’den fuara katılan firma ve ziyaretçilerin büyük çoğunluğu Umre ibadetlerini gerçekleştirme fırsatı elde etti.

Has Asansör ve Golden Lines, iş birliği protokolü imzaladı

Has Asansör ile Suudi Arabistan menşeli Golden Lines firması fuarın ilk gününde iş birliği protokolü imzaladı. Bu anlaşma ile Golden Lines firması, Has Asansör panolarının satışıyla ilgili Suudi Arabistan’daki tek yetkili firma oldu. Has Asansör’ün standında ziyaretçilerin yoğun ilgisi altında imzalanan anlaşma, pasta kesilerek kutlandı.

İntegra Asansör Yöneticisi Mustafa Uçar: Suudi Arabistan’da 1 milyonun üzerinde yeni konut ihtiyacı oluşacak

Fuarda Genemek standında yer alan fuar katılımcılarından İntegra Asansör Yöneticisi Mustafa Uçar’a fuarla ilgili görüşlerini sorduk. Mustafa Uçar, Suudi Arabistan’ın inşaat ve asansör potansiyelinin, fuarla bir kez daha gözler önüne serildiğini vurguladı. Bu anlamda sektörümüze de mesajlar veren Mustafa Uçar şunları söyledi:

“Ülkemizin katılımcı olarak neredeyse fuarın yarısına sahip olduğunu gördük ve bu doğrultuda katılımcılarla yaptığımız sohbetlerin ana konusu da muhtemel ihracat pazarlarındaki etkinliğin arttırılmasıydı.

Kurulum aşamasında, imece usulü tüm firmalar birbiri ile yardımlaşarak stantlarını olması gerektiği şekilde hazırladılar. Organizasyonu ve yönetimi konusunda başarılı bulduğumuz fuarda en büyük şikâyet konusu, fuar malzemelerinin ithalat esnasında bazı hasarlara maruz kalması idi. Neyse ki tüm firmalarımız gerekli çalışmaları yapıp fuara hazır hale geldiler.

Her ne kadar ilk defa düzenleniyor olsa da, ziyaretçi sayısı ve profili olarak daha başarılı olabileceğine inandığım fuar, ziyaret saatleri açısından da alıştığımız düzenden farklıydı. Fuar, yeni katılımcılara Suudi Arabistan’ın inşaat konusunda sürekli yatırım halinde olduğunu, bu anlamda fuarın bir başlangıç olduğunu gösterdi. Ayrıca yıllardır bu pazarda çalışan firmalarımızın vardığı seviyeye ulaşmanın, tek bir fuar katılımı ile mümkün olmayacağını da göstermiş oldu.

Genel olarak baktığımızda, orta ve yüksek seyirde OEM firmaların etkinliğine ek olarak düşük ve orta seyirli asansörlerde yerel firmalar öncü durumda. Ülkenin kendi içinde oluşturduğu tedarik akışının yanı sıra son zamanda birçok yeni mühendislik kökenli firma da pazarda yer almış durumda. Tedarik alışkanlıklarına göz attığımızda hâlâ Avrupa menşeli ürünlerin daha rağbet gördüğü ortada ve Türk imalatçılar olarak bizim bu algıyı değiştirme konusunda daha organize çalışmalar yapmamız gerekmektedir.

Nüfusu 33 milyona ulaşmış olan Suudi Arabistan’da büyük kentler Riyad, Cidde, Mekke, Medine, Dammam, Taif. Nüfus artışının hızlı olduğu ülkede nüfusun 20 yıllık süreçte iki katı olacağı tahmin ediliyor. Cidde Ticaret Sanayi Odası da bu artışa paralel olarak 1 milyonun üzerinde yeni konut ihtiyacı oluşacağını öngörüyor. Bu artışın hâlihazırda birçok imalatçımızın aktif olduğu bu ülkede, eski veya yeni tüm girişimcilere bazı fırsatlar getireceği açık. Ancak bu ülkeye yaklaşımımızın artık “uygun fiyatla ulaşılabilir ürün” algısının üstüne taşınması gerektiği görüşündeyim. Bu hedefi yakalamış imalatçılarımız var ve temennimiz çoğunluğumuzun bu seviyeye ulaşmasıdır.”

Elevator World Middle East dergimiz yoğun ilgi gördü

Geçtiğimiz yıl Kahire Fuarında ilk defa okurlarla tanışan, yayın grubumuzun en son yayını olan Elevator World Middle East (EWME) dergisinin ikinci sayısı, LIFTECH Expo Cidde Fuarında okuyucuları ile buluştu. Asansör sektöründe Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesini kapsayan ilk yayın olan EWME, 2017 yılından itibaren yılda dört sayı, İngilizce ve Arapça yayımlanacak.

Lead Trade firması işbirliği ile Kahire ve Cidde fuarlarının da resmi tek medya sponsoru olan EWME, fuarda ziyaretçiler ve bürokratlar tarafından ilgiyle okundu.

Resim Altı yazısı: Rudolf Ramseier ve Günter Stoll giydikleri yöresel kıyafetler ile fuarda ilgi odağı oldu.